Son Konu

Hemşirelere 500 Kere 'Ben Salağım' Yazdıran Başhekime Hakaret Davası

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c40233e4d1c1c523298457cc8af439807f5eadac.jpg

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nde hemşire olarak vazife yapan Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin’e misyon yerlerinden ayrıldıkları gerekçesiyle A-4 kağıdına 500 sefer, “Ben salağım servisimden öteki servise gittim” gittim yazdıran Başhekim Uzman Hekim Ayşegül Alkan, Sıhhat Bakanlığı kararı ile misyonundan el çektirilmişti. Savcılık soruşturması da tamamlanan Alkan hakkında ‘kamu görevlisine vazifesinden ötürü hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı.

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine nazaran, soruşturmayı yürüten Kumluca savcılığı, iki hemşirenin şikâyeti üzerine hususla ilgili tarafların ve şahitlerin söz süreçlerini tamamladı. Ayrıyeten hastane içindeki güvenlik kamerası manzaraları de incelendi. Yapılan soruşturmanın akabinde o devir başhekim olarak vazife yapan Alkan hakkında ‘kamu görevlisine vazifesinden ötürü hakaret’ suçlamasıyla iddianame düzenlendi. İddianame Kumluca Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve dava açıldı.

Tazminat davası da açılacak

Yargılama süreci ile ilgili konuşan müşteki avukatı Ezgi Yıldız, “İddianame esasen ağırlaştırılmış halden yani TCK 125/3’e nazaran hazırlandı. Kamu görevlisinin kamu görevlisine birden fazla kişinin yanında hakaret. Ayrıyeten bu hususla ilgili manevi tazminat davası da açacağız. Şahitler her şey tamam. Ceza belgesinin sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

Teze nazaran; Başhekim Alkan, rutin servis denetimleri esnasında iki hemşirenin vazife alanlarında olmadığını tespit etti. Bunun üzerine Çalışkan ve Yetkin’i öteki ünite müdürlerinin de bulunduğu bir odada azarladı ve misyon yeri terk cezası olarak A-4 kağıdına 500 sefer, “Ben salağım servisimden diğer servise gittim” yazmasını istedi.   

Talebe karşı çıkan hemşireler, bu türlü bir cezayı kabul etmeyeceklerini, misyon yerlerini terk etmeleri nedeniyle resmi disiplin yönetmeliğinin uygulanması gerektiğini savundu. Lakin bu teklif Başhekim tarafından kabul görmeyince Çalışkan ve Uzman A-4 kağıdına 500 sefer, “Ben salağım servisimden diğer servise gittim” yazdı. Çalışkan ve Ehil, 7 sayfalık metni, “Başhekimin ısrarı ile kaleme alınmıştır” notu düşerek imzaladı.

Üst Alt