Son Konu

İtalya'da işletmeler yüksek faturaları vitrinlerine asarak protesto ediyor

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

İtalya'da küçük işletmeler iktisadın yüzde 20,6'sını oluşturuyor. Birden fazla aile şirketi olan bu işletmeler yüksek faturalar nedeni ile güç günler yaşıyor.

Vitrine "Fatura geldi" yazdı

Başkent Roma'daki bir kafeterya vitrinine "Fatura geldi" yazısı asarak, geçen yıl ile bu yıl gelen elektrik faturalarını kıyaslayarak, faturalarında 3 kat artış olduğunu müşterilerine gösterdi.

"Faturalar 3 katına çıktı"

Kafeteryanın sahibi Laura Ramoni, İtalyan basınına yaptığı açıklamada, "Faturalar neredeyse 3 kat arttı. Aylık 900 avrolardan 2 bin 600 eurolara çıktı. İki kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldık. Işıklardan birini kapattık lakin kâfi olmuyor. Hükümetin bir yardım yapması kaide. Her gün gelecek ay dükkanımızı kapatma endişesiyle yaşıyoruz. Bu bizim için ikinci bir koronavirüs üzere bir şey." dedi.

italya_105.jpg

Hükümet yardım etmezse işletmeler kapma tehlikesinde

AA'nın haberine nazaran, kimi dükkanlar da vitrinlerine yüksek faturaları protesto eden yazılarak asarak "Küçük ve orta ölçekli işletmeler de çok fazla güç tüketiyor. Hükümetten rastgele bir yardım gelmezse birden fazla kapatmak zorunda kalacak." açıklamasında bulundu.

italya_4450.jpg

Fırınlar ve kuru temizleme dükkanları tehlikede

Roma'daki kimi işletmelere danışmanlık hizmeti veren Monica Lucarelli de "Hükümet tarafından bu vakte kadar dikkate alınmayan lakin acil yardıma gereksinimi olan çok sayıda işletme var. Örneğin Roma'da 2 binden fazla olan ekmek fırınları. Güç fiyatlarındaki artıştan ötürü üretim maliyetleri yüzde 30 arttı. Birebir halde kuru temizleme dükkanları. Bunların birden fazla aile şirketleri ve daha fazla bu yükü taşıyamazlar." dedi.

italya_4015.jpg

Küçük işletmelerin İtalyan iktisadı içindeki hissesi yüzde 20,6

İtalya'da Confartigianato isimli küçük ve mikro ölçekli işletmelerin bağlı olduğu örgüt, geçtiğimiz günlerde basınla paylaştığı analizde "Yüksek güç fiyatları, 3 milyon 529 bin çalışanı olan 881 bin 264 küçük ve mikro ölçekli işletmeyi riske atıyor. Bu İtalyan iş sistemindeki istihdamın yüzde 20,6'sına eşit." ikazında bulunmuştu.

italya_8819.jpg

Üst Alt