Son Konu

Pink Floyd'un Solisti Waters'tan İsrail'e Tepki: 'Apartheid Devlet'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f599a1c2ec5a42832547b78608d829efeb19c58b.jpg

Pink Floyd'un kurucularından Roger Waters, Mescid-i Aksa baskını nedeniyle İsrail'e reaksiyon gösterdi. İsrail'i 'apartheid' (ırkçı) bir devlet olarak niteleyen Waters toplumsal medyadan, "Şeyh Cerrah'ta yaşanan soykırımsal konuttan çıkarmalara bakın" paylaşımında bulundu.

Roger Waters işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Pir Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilerin Yahudi yerleşimciler tarafından zorla konutlarından çıkarılmasını eleştirdi, İsrail'i "Apartheid (ırkçı, ayrımcı) devlet" olarak niteledi.

Waters, Mescid-i Aksa baskınına reaksiyonlar sürerken Twitter hesabından, "İsrail bir apartheid devlettir. Pir Cerrah'ta yaşanan soykırımsal konuttan çıkarmalara bakın" başlığıyla imajlı bir paylaşımda bulundu.

İmgede, Güney Amerika'nın farklı ülkelerinde yaşayan arkadaşlarından ileti aldığını anlatan Waters, onların kendisine Doğu Kudüs'teki Pir Cerrah'a gideceklerini söylediğini aktardı.

Biden'ı da eleştirdi

Waters, "İsrail'i her şartta destekliyorum" formunda açıklamada bulunan ABD Lideri Joe Biden'a seslenerek, "İnsanların, meskenlerinden soykırım üzere çıkarılmasına takviye oluyorsunuz. Sen nasıl hissederdin Joe Biden? Konutunda oturuyorsun, orası senin meskenin, ailenle yüzyıllardır yaşadığınız yer ve kimi pislikler onu alıp gidiyor" kelamlarıyla eleştirdi.

Ünlü solist Waters, "Burası bizim. Ben sekülerim. Meskenini senden alıyorum. Ne yapacağın umurumda değil. Öl. Hem bu en uygunu olurdu. Yani inanamıyorum. Bu (yaklaşım) beni sinirlendiriyor" sözlerini kullandı.

İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem'in, birkaç ay evvel İsrail'i "Apartheid devlet" olarak ilan ettiğini kaydeden Waters, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, B'Tselem'in müsaadeden gitmesine çok sevindiğini aktardı.

Waters, Güney Afrika'nın, apartheid idaresindeyken kriket karşılaşmalarından çıkarıldığını hatırlatarak, UEFA ve FIFA'ya İsrail'i karşılaşmalara almaması davetinde da bulundu.

Dün yaşananlar ve Türkiye'nin yansısı

Üst Alt