Son Konu

TV gibi monitör! Philips Momentum İnceleme

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
106127_640.jpg

Philips Momentum 436M6VBPAB
İnceleme: Televizyon yerküresinde manzarayı mümkün olan en doğal formda ekrana yansıtabilmesi ile ünlü olan Philips markası, monitörleri ile de hem oyuncuların, hem de profesyonellerin beklentilerini karşılamaya çalışıyor. Tıpkı TV modellerinde olduğu üzere, monitörlerinde de doğal bir manzara sağlamak için teknolojini geliştiren Philips, üst seviye monitör modellerinden biri olan Philips Momentum 436M6VBPAB modeli ile yalnızca doğal değil, tıpkı hengamda göz alıcı bir deneyim sunuyor.

Philips Momentum 436M6VBPAB İnceleme

43 inç'lik boyutu ile masaüstünden çok, profesyeneller yahut düşük gecikme mühletine gereksinim duyan konsol oyuncularını hedefleyen Philips Momentum monitör, tasarımı ile de şık bir manzara sunmayı başarıyor. Büsbütün minimalist çizgiler ile tasarlanan Philips Momentum, şık ve agresif görünümlü ayağı ile dikkatleri üzerine çekebiliyor. Monitörün alt kısmında bulunan AmbiGlow aydınlatması sayesinde, ekrandaki hakim renkleri üzerinde bulundurduğu platforma yansıtabilen Momentum, bu sayede oynadığınız oyunun yahut izlediğiniz sinemanın umum ambiyansını ortama yansıtarak deneyime ekte bulunuyor. Başkaca AmbiGlow özelliğini isteğinize bağlı olarak kapatıp açabildiğinizi yahut parlaklık raddesini ayarlayabildiğinizi de belirtelim.

Philips Momentum monitör sadece şıklığı ile değil, performansı ve kalitesi ile de tezli. 43 inç ekran boyutu içerisinde, 4K çözünürlük sunan Philips Momentum, UltraClear özelliği sayesinde manzarayı çok daha keskin bir formda göstermeyi başarıyor. 43 inç boyutu ise, 4K çözünürlük için biraz küçük kalsa da, bu küçüklüğün manzara kalitesine olumlu bir tesiri oluyor. Piksel uzunluğunun küçülmesi dolayısı ile inç başına daha ağır bir piksel sıklığı ve buna bağlı olarak da daha keskin bir manzara oluşuyor. Philips Momentum'u konsoluna bağlamak isteyen kullanıcılar, epey şirin imajlar ile karşılacaşaktır. Keza PlayStation 4 Pro bağlayarak yaptığımız testlerde, Metro Exodus, Red Dead Redemption 2 üzere oyunların imaj kalitesi önünde ağzımız açık kaldı diyebiliriz.

TV-gibi-monitor-Philips-Momentum-Inceleme_1.jpg

Philips Momentum monitör 4K çözünürlük ile birlikte HDR desteğine de sahip. DisplayHDR 1000 armonisi sayeisnde, ekranın farklı nahiyelerini bölgesel halde karartabilen, yahut parlaklığı 1000 nite kadar çıkarabilen Momentum, bu sayede mükemmel bir kontrast orantısı yakalamayı başarıyor. Yüksek renk gamı sayesinde renklere de tesir eden HDR özelliği, parlak ve gün ışığına sahip olan sahnelerde adeta göz kamaştırıyor. Ekranın birçok yerinde bulunan bağımsız lokal aydınlatma özellikli LED'ler, kendilerini külliyen kapatarak kusursuz siyahlar ortaya koyabiliyor, lakin bu LED'lerin minimum parlaklık pahaları beklediğimizden biraz daha yüksek kalmış. Şayet ekranın bir yeri ufak bir ışığa kalıyorsa, o kesimdeki LED'lerin aydınlanması dolayısı ile ekranın ışık istikrarı önemli manada bozuluyor. Örnek vermek gerekirse bir oyunun yükleme ekranındaki loading simgesinin bulunduğu zaviye ve etrafı gri bir haldeyken, karanlıkta kalan kısımların simsiyah kalması, umumi deneyimi olumsuz etkiliyor. Burada Philips Momentum'un bağımsız LED kesimlerinin sayısının arttırılması, yahut LED'lerin minimum parlaklık kıymetlerinin çok daha düşük seviyelerde olmasını beklerdik. Bu mevzuda Philips Momentum beklentilerimizi karşılayamıyor.

TV-gibi-monitor-Philips-Momentum-Inceleme_4.jpg

Philips Momentum renk doygunluğu konusunda ise bizleri şaşırtmayı başardı. İncelemenin başında da belirtmiş olduğumuz üzere çoklukla doğal renklere sahip olan Philips, bu sefer bu doğallığın etkileyiciliği baltalamasına müsaade vermemiş. Doğallığı Quantum Dot filtre kullanarak ağırlaştırmayı başaran Philips mühendisleri, bu sayede hem ağır, hem parlak hem de etkileyici bir renk performansına ulaşmış. Yaptığımız farklı testlerde renklerin adeta gözümüzü alırcasına parladığını ve süper bir deneyim sunduğunu belirtebiliriz. Velev ve velev birtakım kullanıcılar böylesine parlak renklerden rahatsız olup, renk ayarları ile dahi oynayabilir.

TV-gibi-monitor-Philips-Momentum-Inceleme_3.jpg

Quantum Dot teknolojisinin renk doygunluğu tarafında OLED panellerden bile başarılı olduğunu belirtelim. Kullanılan MVA panelin desteği ile birlikte, 10 bit renk desteği sunan Momentum, yekunda ekrana 1.07 milyar renk yansıtabiliyor ki bu sayı sRGB standartının %145'ine denk geliyor. Profesyoneller için ise DCI-P3 kapsamının %97.6'sı üzere etkileyici bir nispete ulaşılıyor. 4000:1'lik statik, 50.000.000:1'lik dinamik kontrast ise yeniden etkileyici ögelerden biri.

Philips Momentum'u oyuncular için etkileyici kılan en değerli özelliklerinden biri ise düşük gecikme mühleti. Sırf 4ms'lik Griden Griye gecikmesi müddetine sahip olan monitör, HDR desteğine sahip, MVA panelli 4K bir monitör için süper bir kıymet. Başkaca sahip olduğu Adaptive SYNC özelliği sayesinde ekrandaki yırtılmaların da önüne geçen Philips Momentum, oyuncuların gereksinimi olan neredeyse tüm özelliklere sahip.

TV-gibi-monitor-Philips-Momentum-Inceleme_2.jpg

Philips Momentum giriş ve çıkışları ile de muhtaçlıkları karşılayabilecek kapasitede. Monitör üzerinde 1 adet DisplayPort 1.4, 1 adet mini DisplayPort 1.4, 1 adet HDMI 2.0, 1 adet USB Type C ve 2 adet USB 3.0 bulunuyor ki bu portların bir tanesi süratli şarj destekli. Başkaca monitör üzerinde ses girişi ve kulaklık çıkışı da mevcut. Monitör üzerinde taraf alan iki adet hoparlörümüz ise 7W'lık güce sahip ve ortalama bir performans sunuyor. Monitör ile birlikte ayrıyeten nispeten sade bir uzaktan kumanda da sunulmuş.

Uzun lafın kısası Philips Momentum, ya da tam modeli ile 436M6VBPAB, performansı ile bizleri mutlu etmeyi başardı. Lokal LED aydınlatmalarının düşük seviyedeki performans meseleleri göz gerisi edilirse, monitör hem oyun hem de profesyonel tasarruf için başarılı bir performans sunuyor. Şayet siz de düşük gecikme vadesi ile, 4K çözünürlüklü ve HDR üzere günümüzün kıymetli teknolojilerinden birine sahip bir monitör arayışı içerisindeyseniz, Philips Momentum'u adaylar listenize ekleyebilirsiniz.

Üst Alt