Son Konu

Emeklilik İşlemi İçin SGK'ya Gitti, 14 Milyon TL Borç Çıktı!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2a58e1e69010a24f2a5c7f499bb46419a0563bcf.jpg

İstanbul'da kimlik bilgileri kullanılarak ismine 3 farklı şirket kurulan Mustafa Begde 2012 yılında durumdan habersiz hayatını kaybetti. Mustafa Begde'nin ismine kurulan şirketlerden 14 milyon liralık vergi borcu kaldı. Mustafa Begde'nin oğlu Hamza Begde  annesinin emeklilik süreçleri için gittiği SGK'da borcu öğrendi. Yasal müracaatlardan sonuç alamayınca borç, minimum fiyatla garsonluk yapan Hamza Begde'nin maaşından kesilmeye başlandı.

Sivas'tan inşaat çalışanı olarak çalışmaya gittiği İstanbul'da Mustafa Begde'nin ismine ulaşım, inşaat, besin, hırdavat ve metal üzerine 3 naylon şirket kuruldu. Bu şirketlerden habersiz 2012 yılında hayatını kaybeden Begde'den geriye 14 milyon liralık vergi borcu kaldı. Sivas'ta bir kamu kurumunda taban fiyatlı garson olarak çalışan oğlu Hamza Begde, annesi Hatice Begde'nin emeklilik süreçleri için SGK'ya gittiğinde durumu öğrendi. İstanbul'da vergi dairesine gittiğinde de 14 milyon liralık vergi borcuyla karşılaştı. 

Adres karşılığı bulunmayan şirketlerin babasından habersiz üzerine devredildiğini, imzaların kendisine ilişkin olmadığını ispat için yasal yollara başvuran Hamza Begde sonuç alamadı. Babasından kalan borç, 2018'den itibaren Hamza Begde'den maaşının 4'te 1'i kesilecek biçimde tahsil edilmeye başlandı. Lakin taban fiyatlı olduğunu belirterek müracaat yapan Begde'nin maaşından kesinti yüzde 10'a indirildi. Begde, babasından kendilerine kalan konut ve tarlalardan da yoksun olmamak ismine 'mirasın hükmen reddi' başvurusu da yapamayınca duruma razı oldu.

"Babama ilişkin olmayan imzalar var"

Bu borcu ödemesinin imkansız olduğunu söz eden Hamza Begde, şunları söyledi:

"Bundan 10-15 sene kadar evvel dolandırıcılar bir üniversitenin kantinini şirket olarak göstererek elden ele geçirmeye başlıyorlar. En son babamın ismine geçirilmiş. Alışılmış şirketlerin bütün vergi borçları da babamın üzerine kalıyor. İlgili makamlara şikayetlerde bulundum, savcılığa bildirdim, CİMER'e yazdım. Şu an toplam borcum, modül parça olmakla birlikte tam 14 milyon lira. Ailede tek sigortalı çalışan ben olduğum için borç otomatik olarak bana devredilmiş durumda. 

Olağanda maaşımın 4'te 1'i kesiliyordu ve bunu ödeyebilecek durumda olmadığımı dilekçeyle belirttim. Şu an maaşımın 10'da 1'i kesiliyor. Son 3 yıldır bu bu türlü devam ediyor. Ben bu ülkenin zengini olsam dahi kimse tek seferde çıkarıp 14 milyon lirayı bir anda ödeyemez. Ben devlet yetkililerinden beni görmelerini istiyorum. Avukat tutacak imkanım yok. Savcılığa ve karakollara başvurdum, ilgili makamlarla görüştüm lakin ne kadar dilekçe yazsam da ret geliyor. Bütün şirket evraklarında farklı farklı babama ilişkin olmayan imzalar var. Biz bu imzaların da babama ilişkin olmadığının tespiti için müracaatlar yaptık lakin sonuç çıkmadı. Yıllardır Türkiye'nin dört bir yanında böylesi dolandırıcılık haberlerini görüyoruz."

"Dolandırıldık ancak sesimizi duyuramadık"

Dolandırıcıların babasının kimliğini ele geçirerek kandırdıklarını düşündüğünü anlatan Begde, şöyle devam etti:

"Sürekli borç geliyor, ben de ödüyorum. Şu an ufak ölçülerde ödeme yaptığım için çok önemsemiyorum lakin bilmiyorum ne vakte kadar bu türlü devam edecek. Borç ölçüsünü birinci öğrendiğimde çok şaşırdım. Zira benim maaşım 2 bin lira, karşıma çıkan borç 14 milyon lira. Ben sıradan bir vatandaşım, aldığım maaş belirli. Minimum fiyatla çalışarak bu borç ödenmez. Bırak taban fiyatı 100 bin lira maaş alsam bile ödenmez. Dolandırıldık lakin sesimizi duyuramadık. Reddi miras yapmamı söylediler lakin onun kuralı da babamız öldükten sonra muhakkak müddette yapmalıymışız. Babamın, kardeşleri ile ortak dedemizden kalan mesken ve arsa hisseleri var. Onları da kaybetmemek için hükmen reddi miras da yapamadık. Bu banka borcu olsa muaf olabiliyorum lakin vergi borcu olduğu için miras üzere devrediyor. Sinemize çekip, 'yapacak bir şey yok' dedik lakin ülkemin yetkililerinin artık beni görmesini istiyorum. Babam öldü, ben tek başımayım. Hangi kurum ya da bireye gidersem gideyim dolandırıldığımızla kalıyoruz."

"Paniğe kapılmadan savcılığa başvurun"

Bu çeşit dolandırıcılık sistemlerinde borçtan kurtulmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Sivas Barosu avukatlarından Haşim Özdal, şunları söyledi:

"Öncelikle dolandırıcılık yoluyla bir şirket kurulduysa ve miras bırakan öldüyse, şirket kurucusunun miras bırakan olmadığına yönelik savcılığa kabahat duyurusunda bulunarak, gerekli imza incelenmesi yapıldıktan sonra şirket borçlarından kurtulmak mümkündür. Birebir vakitte kamu kurumuna karşı dolandırıcılık, evrakta sahtekarlık kelam konusu olup bu süreci yapanlar da Türk Ceza Kanunu kapsamında ceza alacaklardır. Şayet bu saydığım prosedürlerden sonuç alınamıyorsa mirasın reddi kelam konusu olabilir. Türk Uygar Kanuna nazaran mirasın reddinde 3 aylık bir mühlet kelam konusu olup bu 3 ay içerisinde mirasın reddedilmesi gerekir. Yerleşim yeri Sulh Hukuk Mahkemesi'ne müracaat edilerek mirasın reddi sağlanabilir. Şayet 3 aylık mühlet geçmişse ki asıl sorun buradan kaynaklanmaktadır, miras bırakanın borcu, mal varlığından fazla ise yani borca batıksa, rastgele bir mühlet kelam konusu olmaksızın borçların öğrenildiği andan itibaren mirasın hükmen reddi talep edilebilir. Bu yolda da sebep bildirmek gerekiyor."

Son vakitlerde dolandırıcılık metotlarının geliştiğini söyleyen Avukat Özdal, "Eline kimlik fotokopisi geçirenler, insanların haberi olmaksızın üzerlerine şirketler kurmaktadır. Böylelikle şirket sahibi olarak görünen kimseleri dolandırmaktadırlar. Buna emsal bir durumla karşılaşan vatandaşlarımızın hiçbir biçimde endişeye, paniğe kapılmadan kesinlikle savcılığa başvurmaları gerekir" sözlerini kullandı.

Üst Alt