Son Konu

Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazından 19 saat sonra çıkartılmıştı! Ayağa kalktı

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yesilyurt_apartmaninin_enkazindan_19_saat_sonra_cikartilmisti_ayaga_kalkti_1613976288_9474.jpg

Kartal’da 6 Şubat 2019’da çöken Yeşilyurt Apartmanı’ndan 19 saat sonra çıkartılan 7 yaşındaki Azra Havva Tekgöz, iki yılda geçirdiği 55 ameliyatın akabinde dayanak almadan yürümeye başladı.

21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralı kurtarıldığı İstanbul, Kartal’daki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesinin üzerinden iki yıl geçti. Enkazdan, 19 saat sonra yaralı kurtarılan Azra Havva Tekgöz, artık, yıkılan binanın yerinde yapılan konutlarda ailesi ile birlikte yaşıyor. Azra, o dehşet gününde annesi Nazan Tekgöz ile birlikte konuttaydı. Annesinin telefonunu alarak odasına gitmişti ki bina büyük bir gürültüyle çöktü. Nazan Tekgöz, enkaz altındayken kızının “Anne beni kurtar” çığlığını duydu. Kurtarma takımları enkazdan birinci evvel anneyi çıkardı.

BACAĞI ÇOK MAKÛS EZİLDİ

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine götürülen Nazan Tekgöz, ameliyata alınmadan evvel Hürriyet muhabirleri aracılığıyla olay yerinden kızının yaşadığı haberini aldı. Nazan Tekgöz, keyifli haberin akabinde ameliyata alındı. Annenin ameliyatı devam ederken görüşmeden 3 saat sonra Azra enkazdan kurtarıldı. Mucizevi biçimde kurtulan Azra Tekgöz’ün bacağı çok makûs ezilmişti.

Tabipler evvel bacağı kurtaramayacaklarını söylediler. Lakin saatlerce süren yorucu bir ameliyatın akabinde küçük kızın ezilen bacağı kurtarıldı. 40 gün hastanede kalan küçük Azra’nın birinci ziyaretçilerinden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Taburcu olduktan sonra aylarca fizik tedavi gören Azra, iki yıl içinde 55 operasyon geçirdi. Tedavilerin akabinde ayağı kalkan Azra, artık küçük adımlarla yürüyebiliyor.

HİÇ OKULA GİDEMEDİ

Bu yıl ilkokul ikinci sınıfa başlayan küçük Azra, tedavisi devam ettiği için birinci yıl konutunda eğitim aldı. Daha sonra koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitime başladı. Küçük Azra “Tedavi gördüğüm için şimdi okul sıralarında oturamadım. Okumak istiyorum. Balerin olup çocuklara bale öğreteceğim” dedi.

Yaşadıklarını iki yıldır unutamadığını söyleyen Nazan Tekgöz “Çökme anından sonra hastaneye kaldırıldığım anlar şuan bana hayal üzere geliyor. Birçok şeyi hatırlayamıyorum. Hastaneye kaldırıldığımda kızım hakkında olay yerinden sizler aracılığıyla bilgi almıştım. Çok sevinmiştim. Kızım hâlâ o anın kaygılarını yaşıyor. Tek başına odasına gidip uyuyamıyor. Çok güç günler geçirdik. Kızım aylarca hastanede kaldı” dedi.

PLATİN TAKILACAK

Oturdukları apartman çöktüğü gün iki oğlunun ve kendisinin dışarıda olduğunu söyleyen baba Fethi Ahmet Tekgöz şunları söyledi: “Kızımın bacağında aksaklık kaldı. Fizik tedavisi devam ediyor Çok sıkıntı ameliyatlar geçirdi. 15 yaşına kadar tedavi görecek. Ameliyatlı bacağı başka bacağı üzere büyümediği için ilerleyen yıllarda platin takılacak. Eklemlerini yeterli hareket ettiremiyor. Ancak ayağa kalkması, yürümesi bile bizi memnun ediyor.”

'BALERİN OLACAĞIM'

Hiç okula gidemeyen küçük Azra “Okumak istiyorum. Balerin olup çocuklara bale öğreteceğim” dedi.

ORTADA HÂLÂ HATALI YOK

Azra’nın babası Fethi Ahmet Tekgöz, “Olayın üzerinden 2 yıl geçti. Fakat ortada hatalı yok. Yargılama çok yavaş gidiyor. Mahkemeler çok yavaş işliyor. Daha davanın başındayız. Ne kadar süreceği aşikâr değil. Bir an evvel davanın sonuçlanmasını istiyoruz. Sorumlular ceza almalıdır. Devrin kamu vazifelileri ve müteahhit ceza almalıdır. Davanın takipçisi olacağız. Geçtiğimiz günlerde olayın ikinci yılını andık. Acılarımız hâlâ birebir. Ailesini kaybeden komşularımız var. Hayatları altüst oldu” dedi.

Üst Alt