Son Konu

Lumia 950 XL Üzerinde Windows 11 Çalıştırıldı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Lumia-950-XL-Windows-11-1.jpg

Microsoft, 24 Haziran’daki etkinlik için birçok paylaşım yaptı. Paylaşımlara baktığımızda 11 rakamıyla ilgili birçok ipucu mevcuttu. Söz konusu paylaşımların ardından şirketin Windows 11 üzerinde çalışıp çalışmadığı tartışılırken, 15 Haziran günü ortaya çıkan ISO, yeni işletim sistemini onaylamış oldu.

Yeni işletim sisteminin nasıl göründüğünü ve nasıl çalıştığını deneyimlemek isteyen kişiler sanal makinelere ve PC’lere Windows 11 Dev yani geliştirici sürümünü kurmaya başladı. Kullanıcılar bu basit işlemde bile sorun yaşayabilirken, bir grup yeni işletim sistemini Lumia 950 XL akıllı telefonda çalıştırmayı başardı.

Lumia 950 XL, Microsoft’un 2015’te piyasaya sürdüğü bir akıllı telefon. Windows 10 Mobile ile gelen son telefonlardan biriydi. Ancak bu, kullanılan işletim sisteminin değiştirilmesine engel bir durum değil.

Microsoft, Windows 10’un ARM işlemcili cihazlarla uyumlu sürümlerini sunuyor. Buradan faydalanan bağımsız bir grup da son birkaç yıldır Lumia Windows on ARM (Lumia WOA) adını verdikleri resmi olmayan bir proje üzerinde çalışıyordu. Söz konusu gruptan Gustave Monce adlı geliştirici, buradaki deneyimleriyle birlikte sızdırılmış Windows 11 sürümünü Lumia 950 XL modeline kurmayı başarmış.

Gustave Monce, bu kurulumun nasıl yapıldığını ve neler gerektirdiğini açıklamadı. Ancak bizim de test ettiğimizde gördüğümüz üzere, Windows 11’in Windows 10 üzerine inşa edilen bir işletim sistemi olduğunu belirtmiştik. Yani kurulum aşamalarının birkaç düzenleme yapılarak Windows 10 ile benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Üst Alt