Son Konu

tvOS 13 duyuruldu! İşte özellikleri

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tvos-13-ozellikleri-belli-oldu.jpg

WWDC 2019 etkinliği kapılarını açtı. 3 Haziran’dan 7 Haziran’a kadar devam edecek olan etkinlik dünyanın birçok yerinden katılımcıları ağırlıyor. Geliştirici konferansında Apple’ın yazılım dünyasındaki yenilikler de tanıtıldı. tvOS 13 özellikleri de bu etkinlikte belli oldu. Cupertino’lu şirket TV uygulamasındaki yeni işletim sistemini tanıttı.

Apple, TV uygulamasındaki büyük yenilikleri içeren güncellemesini WWDC 2019 etkinliğinde tanıttı. App Store’u olan dördüncü nesil 4K Apple TV modellerini çalıştıran tvOS işletim sistemi yenilendi. tvOS 12, Eylül 2018’de tanıtılmıştı. Aradan geçen yaklaşık bir yılın ardından işletim sistemi yeni haline kavuştu. Apple, tvOS 13 özellikleri ile ilgili önemli açıklamaları bu etkinlikte açıkladı.

Apple, Mart 2019’da kendi şovlarını yayınlama planlarını açıkladığı bir etkinlik düzenlemişti. Bu planların ardından yeni yazılım güncellemesi de kaçınılmaz oldu.
xtv-os-13-ozellikleri.jpg.pagespeed.ic.oRVD3pWMLl.jpg
tvOS 13 özellikleri

Apple kendine has TV şovlarını yayınlamaya başlayacak. tvOS 13 de TV+ isimli uygulamanın kullanımını kolaylaştıracak şekilde yenilendi. Şimdi bu yeni işletim sisteminin özelliklerine yakından bakalım.

Netflix’te gördüğümüz bir özellik de tvOS 13 özellikleri arasında yer alıyor. Artık bir Apple TV’ye farklı kullanıcı profilleri eklemek mümkün. Bu, aynı cihaz üzerinden farklı içerik tercihleri olan kullanıcıların karışıklık yaşamamasını sağlıyor. Apple TV üzerinden dinlenen şarkıların sözleri de artık ekranda görünebiliyor.
xtv-os-13-ozellikleri-2.jpg.pagespeed.ic.ytsmTowUAM.jpg
Apple Arcade’i destekleyen bir özellikleri de tvOS 13 ile birlikte Apple TV’ye geliyor. Xbox One S ve DualShock 4 desteği sayesinde oyunları joypad ile oynamak mümkün hale geliyor.

tvOS 13 ile birlikte TrueHD Atmos özelliği cihazlara geliyor. Bunun ses kalitesini artıracağını söyleyebilriiz. Şimdilik Apple TV’yi yedeklemek mümkün değil. Ancak bu sorun yeni işletim sistemiyle ortadan kalkıyor. iCloud yedekleme özelliği tanıtılan özellikler arasında yer alıyor.

Ebeveyn denetimi de tvOS 13 özellikleri arasında yer alıyor. Ebeveynler, belirli içeriklere çocuklarının erişmesini engelleyebiliyor. Ayrıca, oyun oynamak için harcadıkları süreyi sınırlandırabiliyor.

Apple TV 4K isminden de anlaşılacağı gibi 4K içerikleri destekliyor. Durum böyle olunca yeni işletim sistemine 4K YouTube desteğinin gelmesi de aslında kaçınılmaz. Aynı zamanda 4K filmleri indirme seçeneği de yeni sürümle birlikte geliyor.

Kumanda kaybetme derdinin önüne geçen tvOS 13’te ‘Kumandayı Bul’ özelliği de bulunuyor. Artık Apple Watch gibi bir cihazdan kumandaya ping atmak mümkün hale geliyor.

Apple TV’yi HomePod hoparlörü olarak kullanmak mümkündü. Ancak yeni güncellemeyle birlikte daha fazla entegrasyon kullanıcıları bekliyor.

Apple TV’nin uzun süredir bir web tarayıcısını ihtiyacı olduğu kulislerde konuşuluyordu. Yeni güncellemeyle birlikte Apple TV’ye Safari de ekleniyor. İşletim sistemine Haberler ve Ev uygulaması da katılıyor.

Üst Alt