Latest Thread

Brusella hastaligi nasıl tedavi edilir?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Brusella hastalığı tamamen iyileşir mi?​

Brusella kendiliğinden geçer mi? Bu hastalık kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Ancak uzun süreli bir antibiyotik tedavisinin sonunda hastalar tamamen iyileşebilmektedir.

Brusella hastalığına neler iyi gelir?​

Brusella hastalarının bol su içerek sıvı kaybını önlemeleri, süt ve süt ürünlerinden mutlaka uzak durmaları, et tüketiminden kaçınmaları ve doktorunun tavsiye ettiği bir beslenme programı izlemeleri önemlidir.

Brusella tedavisi ne kadar sürer?​

Brusella Tedavisi Ne Kadar Sürer? Brusella tedavisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Çok ilerleyen vakalarda 7 hafta süren antibiyotik tedavisinin uygulandığını belirtmek önemlidir. Fakat; merkezi sinir sistemine olumsuz etkileri olmasından ötürü tedavi süreci 6- 12 ay arasında sürebilmektedir.

Brusella hastalığına hangi doktor bakıyor?​

Enfeksiyon hastalıkları bölümünde bakteri, virüs, mantar ve parazitler gibi mikrorganizmaların vücutta meydana getirdiği hastalıkların tanı, tetkik ve tedavileri yapılır.

Brusella hastalığı öldürücü mü?​

Ateş en sık görülen semptom olup gece terlemesi, huzursuzluk, kas ve eklem ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, baş ağrısı, ateşe eşlik eden bulgulardır. Kronik hale geçtiğinde kemik, beyin- omurilik ve karaciğer etkilenebilir.Uygun tedavi edildiği takdirde ölümcül değildir.

Brucella tedaviden sonra tekrarlar mı?​

Brusella hastalığının tedavisi genellikle antibiyotiklerle yapılır. Tedavi için reçete edilen ilaçların en az 6 hafta kullanılması gerekir. Brusella, tedaviye dirençli bir hastalıktır ve tekrar etme olasılığı vardır. Tekrar etme riskini azaltmak için birkaç hafta boyunca aralıksız antibiyotik kullanımı gereklidir.

Brusella hastalığı olanlar ne yememeli?​

Etiket bilgileri bulunmayan, kaynağı belli olmayan ve güvenli yerlerde üretildiğinden emin olunmayan süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri tüketilmemelidir. Pastörize olmayan veya iyice kaynatılmamış sütten yapılan süt ürünleri (peynir, krema, tereyağı, kaymak, dondurma gibi) tüketilmemelidir.

Brusella tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?​

BRUSELLA TEDAVİSİ Bruselloz genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Doktorunuz hem rifampin hem de doksisiklin gibi antibiyotikler reçete edebilir. Bu ilaçları en az altı hafta boyunca kullanmak gereklidir.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Brusella hastaligi nasıl tedavi edilir?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst