• Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Brusella hastalığı nedir? Brusellanın belirtileri nelerdir ? Tedavisi var mıdır?

morfeus

Yeni Üye
Mesajlar
54,445
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
43
Konum
Rusya
Ülkemizde genellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaygın olarak görülür. Tıp dilinde bruelloz virüsü ile bulaşır. Bu virüs genellikle bruelloz virüsüne yakalanmış hayvanlardan insanlara geçer. Peki brusella hastalığı nedir? Brusellanın belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteren brusella hakkında merak edilenleri derledik.
Bruselloz virüsünün neden olduğu brusella hastalığı genellikle inek, keçi ve koyun gibi hayvanların etinden, sütünden bağışıklık sistemimize bulaşır. Eklem ağrıları ile kendini gösteren bu hastalık, belirti olarak diğer hastalıkları taklit ettiğinden uzmanlar uzun süre teşhisini koymakta zorluk çeker. Bu hastalık ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla görülür. 15 yaş grubunun bu hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Kentteki insanlardan çok, köylerdeki insanlar bu bakteriye yakalanma açısından tehlike altındadır. Ayrıca yüksek ateşte kaynatılmamış sütten yapılan yoğurt ve taze peynir de bakteriye yakalanma riskini artırır.
brusella hastalığının belirtileri nelerdir

brusella hastalığının belirtileri nelerdir
BRUSELLA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
-
Sırt, bel, diz ve bileklerde şiddetli ağrılar,
- Yeme bozukluğuna bağlı iştah ve kilo kaybı,
- Nedensiz terleme ve ateşlenme sonrası bilinç kaybı,
- Gece aniden terlerle uyanma,
- Diz kemiklerinde ağrılar,
- Kusma ve ishal gibi belirtiler hastalığının şiddetini artırdığının göstergesi,
- Kalp, dalak, lenf ve karaciğer büyümesi ise en ciddi belirtilerindendir.
bruselloz hangi besinlerden bulaşır

bruselloz hangi besinlerden bulaşır
BRUSELLOZ HANGİ BESİNLERDEN BULAŞIR?
Sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlardan ve bu hayvanların ürünlerinden elde edilen süt ve süt ürünleri aracılığıyla insanlara bulaşan bir enfeksiyondur. Halk arasında koyun hastalığı, peynir hastalığı gibi isimlerle de adlandırılan hastalık; ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde daha sık görülmekle birlikte bütün bölgelerde gözlenmektedir.
brusella tedavisi nasıl yapılır

brusella tedavisi nasıl yapılır
BRUSELLA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Uzun bir süre insan vücudunda yaşayan bu bakterinin azalması veya yok olması için ilaç tedavisine başlanılır. İlk evrede teşhis edilen brusella hastalığına antibiyotik tedavi uygulanır. Böylece bakteri üç ayda vücuttan atılır. Bu da bakterinin kronikleşmesini engeller. Ancak brucelloz bakterisi erken teşhis edilmediğinde kalp hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Tedavi, hem brucella hastalığına göre hem de kendisi ile beraber gelişen diğer hastalıklara göre uygulanır.
 

Yazar: morfeus
Makale Başlığı: Brusella hastalığı nedir? Brusellanın belirtileri nelerdir ? Tedavisi var mıdır?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.

Benzer Konular

Üst Alt