Son Konu

Yetiştirdiği Üründen Para Kazanamayan Çiftçi Kiraz Ağaçlarını Kesti...

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-ef65fc0f114486868d2dcca68e260f358e6a26fd.jpg

Bilecik’te 10 yıl evvel 8 liradan sattığı kirazına, artık 2 liradan müşteri arayan 39 yaşındaki çiftçi İsmail Ayaz, 62 dönümlük yerindeki bin 500 kök kiraz ağacını motorlu testereyle kesmeye başladı.

Yeniköy’de yaşayan İsmail Ayaz, yetiştirdiği eserin para etmediğini belirterek, "Kiraz para etmiyor, 2 lira ya da 3 lira. İstanbul’a vardığınız vakit 15 liraya kiraz yiyor, vatandaş. Aracı, komiteci, halcisi para kazanıyor biz çiftçiler rezillik çekiyoruz. Son durum, gördüğünüz üzere ağaçları kesmeye başladık” dedi.

'Mazot 7, gübre 150-200 lira oldu...'

Girdi maliyetlerine dikkat çeken Ayaz,  “Burası tam 40 dönüm kiraz bahçesi. Başladım kesmeye, acıma yok! Para etmediği için kesiyorum. Mazot olmuş 7,3 lira, gübre olmuş 150-200 lira. Bu ağaçlara çocuk üzere bakıyoruz. 6-7 ay sürümü, kazımı, ilaçlaması sürüyor. Gördüğünüz üzere kiraz 2 lira, emekçi parası 100 lira, günlük 10 tane emekçi geliyor bize kalan para 20 lira 30 lira” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı'na konuşan İsmail Ayaz, üreticinin perişan halde olduğunu belirterek, yetkililere seslendi

"Bize deva olun, yardım edin. Bize online satış sunuyorlar; ‘şu var, bu var’ diyorlar lakin hiçbir şey yok meydanda. Biz yeniden ortada halciye, komisyoncuya muhtaç kalıyoruz. Online satışın da hiçbir muvaffakiyete ulaştığı yok. Eser satıyoruz lakin personel ile ortak satıyoruz. Günlük 100 lira yevmiyeleri var. Kirazı 2 liraya verdiğin vakit; bir personel 70 kilo kiraz topluyor 2 ile çarpınca 140 lira ediyor. 100 lirası personelin 40 lirası benim. Emekçi benden daha çok kazanıyor. Gördüğünüz bu tarla 40 dönüm lakin yalnızca 40 dönümle bitmiyor. 15 dönümlük ve 7 dönümlük başka tarlalar da var. Sıra oralara da gelecek. Burayı bitireceğiz ondan sonra oraya geçeceğiz, hepsini keseceğim! Burada 15 yaşında olan ağaç da var, 40 yaşında olan ağaç da var. Her sene tıpkı şey para etmiyor. Hayatımda bir sefer ihracata mal verdim; 10 sene önceydi, o vakitler kirazı 8 liraya verdim, şu an da 2 lira. 10 sene öncesi nerede sonrası nerede? Yapılacak iş değil.”

Üst Alt