Son Konu

Normal Doğum

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Ben anne ve bebeğin sorunsuz, mutlu şekilde birbirine kavuştuğu, ailenin ve doğum ekibinin yüzünün güldüğü, tatlıların yendiği, sevinç fotoğraflarımızın gururla paylaşıldığı her doğum şekline NORMAL DOĞUM diyorum. İster vajinal yolla isterse karın yolu ile doğmuş olsun. Vajinal doğum normal, sezaryen anormal doğum mudur?

2 gebemde yaptırmış olduğum vajinal doğumlara içim sızlar. İkisi de anormal oldu. Birinde ben ısrar ettim vajinal doğum için bebek çok kötü çıktı ve küvözde kaldı. Diğerinde hastam ısrar etti vajen param parça oldu. Uyutarak saatlerce rahim ağzı, vajen, vulva tamiri yaptım. 1 ay yürüyemedi hastam. Ameliyat oldu nihayetinde . Bebek vulvadan çıktı diye her gebe normal doğum yapmış olmuyor. Neticeye iyi bakmak lazım.

Hekim ya da ebe müdahalesi olmaksızın vajinal doğum yapabilen çok az sayıda kadın var.

Son 10 yıl içerisinde yaşam şartlarımız çok değişti. Güneş ışığı almıyoruz, yürümüyoruz, tarlada  bahçede çalışmıyoruz, alaturka tuvalette bile bacaklarımız yoruluveriyor  ve diz dirsek pozisyonunu bile unutmuşuz. Çevremizden devamlı korku ve negatif duygu, bilgi yükleyen kadınlarla çevrili olabiliyor etrafımız.

GEBELİK, DOĞUM, LOHUSALIK EĞİTİMİ ALMAK

Vajinal doğum yapmak isteyen kadınlarımızın doğum öncesi harika bir ruh haline sahip olmaları, istekleri, egzersizlerini , beslenmelerini bilinçli yapmaları çok faydalı oluyor.

25 yıllık jinekolog, 1.5 yıllık çocuk uzmanlığı tecrübemle ben ne anneden ne de bebekten vazgeçebilirim. İster  vajinal doğum isterse sezaryen doğum olsun anne ve babaların gebelik ve doğum eğitiminden geçmesini çok önemsiyorum.

Doula görevi görecek olan biri var mı? Kocası mı olacak, özel doula mı getirecek? Annesi ya da kız kardeşi mi olacak? Doğum esnasında soğukkanlı olup sırt masajı, gebemizin banyosu, nefes egzersizleri konusunda  eğitim alacak kişi kim ise bu bilgilendirme hizmetlerimizde o kişinin gebeye iştirak etmesi daha uygun olacaktır.

SSVD( Sezaryen Sonu Vajinal Doğum)

Eski seksio gebelerimiz SSVD düşünüyorlarsa elbette ona yönelik bilgilendirme ve gerçekten vajinal doğuma uygun vakamı öncesinde değerlendirmek  ve kararlı  olmak gerekiyor. 

DOĞUM ŞEKLİ KADININ TERCİHİ OLABİLİR Mİ?

Evet bence olabilir. 

“Ben de doğum yapacak ne cesaret, ne kuvvet ne de azim var!” diyen hastalarım olabiliyor. 

Önceki  yaşanmış doğumda  vakum takılması, derin yırtıklar, makat onarımı, bağırsak vajen arası fistül gelişip kakası vajenden gelen kadınlar nasıl  bir daha vajinal doğuma cesaret edebilsin ki.

Vajinal doğum sonu  jinekologlar  doğumevlerinde her gün ya da ayda kaç tane makat, anüs, kalın bağırsak yırtığı onarımı yapıyor?

Ben doğum korkusu yaşayan gebelerime isterlerse özel  danışmanlık  vererek  hazır hale getirmeden asla vajinal doğuma zorlamıyorum. “İllaki sezaryen istiyorum!” diyen anne  adaylarımızın tercihine de anlayış göstererek sezaryene alıyorum. 

Doğum şekli, doğum ekibi nasip işi. Bebeğinize ilk kim dokunacak? Kim göbek bağını kesecek?

Plasentayı alıp gömecek misiniz?

Şu salgın döneminde enerji ve frekanslar konusunda daha fazla araştırmalar yapıldı. Loğusalığın ilk 40 günlük süreci en önemli süreçlerden biridir. Anne ve bebeğin korunması, sevgi, ilgi ihtiyacı kimlerce karşılanacak? Kim anneye, bebeğe dokunacak?

Üst Alt