Son Konu

iPhone Kullanmak Gerçekten Çok mu Güvenli? Görünüşe Göre Hayır!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
iphone-kullanmak-gercekten-cok-mu-guvenli-gorunuse-gore-hayir.jpg

Birçok iPhone kullanıcısı, kendisini hack'lenemez olarak görse de artık güvenlik alanında istikrarlar değişiyor. Bilhassa son birkaç yıldır akıllı telefonların iOS yahut Android işletim sistemine sahip olmasını dinlemeyen hacker'lar, iOS'un da hack'lenebileceğinin en büyük ispatı.

NordVPN'in yeni hazırladığı blog yazısına nazaran, iOS'un yeniden de Android işletim sisteminden inançlı olduğu belirtilirken, artık iOS tarafında da güvenlik ihlallerinin olduğuna da değinilmiş. Mevzuyu aydınlatmak için Ağustos 2019'dan örnek verilirken, Google Project Zero güvenlik araştırmacısı Ian Beer'in, kimi iPhone modellerinde ve iOS işletim sistemini çalıştıran öbür aygıtlarda kıymetli bir güvenlik açığı bulduğuna işaret edilmiş. Bu açıktan sızabilen berbat hedefli şahıslar, e-postaları okuyabiliyor, fotoğrafları indirebiliyor ve hatta mikrofon ile kameraları denetimi altına alabiliyor. Bu açığın yayınlanmasının akabinde ise Apple harekete geçmiş ve güncelle yayınlayarak açığı kapatmıştı. Lakin bu örnek bile, iOS işletim sisteminin de delinebildiğini gösteriyor.

NordVPN dijital güvenlik uzmanı Daniel Markuson, bu örnekten yola çıkarak, iPhone ve iOS kullanıcılarının büsbütün inançta olmadığına işaret etmiş. Markuson, o nedenle iOS kullanıcılarının da bilhassa parolalarını itinayla seçmeleri, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken dikkatli davranmalarını ve iPhone kullanıcılarının telefonlarını uygun bir VPN ile inanç altına almaları konusunda uyarıyor.

Üst Alt