Son Konu

Yerli ve Milli İmkanlarla Geliştirilen 5G Ürünleri Tanıtıldı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yerli-ve-milli-imkanlarla-gelistirilen-tubitak-destekli-5g-urunleri-tanitildi-1562353843.jpg

OSTİM önderliğinde 130’dan çokça firma ile kurulan HTK altındaki 16 firma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, BTK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumunda TÜBİTAK ve TEYDEB desteği ile bugüne kadar gibisi görülmemiş bir geliştirme girişimi başlattı. Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Girişimi (UUYM5G) ismi verilen bu girişimde ortaya çıkan eserler ise bir aktiflikle tanıtıldı.

Malumat Teknolojileri ve Muhabere Kurumu (BTK) Lider Yardımcısı Gazali Çiçek tanıtım içtimasının açılışında konuştu ve bu yolculuğun güçlükle olduğunu belirterek, kendilerinin de bu güç vazifeye talip olduğunu söyledi. Konuşmasının devamında birçok kurumun bu çalışmalar için bir araya geldiğine işaret eden Çiçek, “Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz, gücümüzü ve enerjimizi odaklı halde yönlendirdiğimiz, operatörlerimizin maddi manevi verdiği destek sürdüğü sürece başarılı olacağımızı düşünüyorum. 3 ayda bir yaptığımız bu içtimalarda emekleri olan operatörlerimize ve teknik ekiplere teşekkür ediyorum” dedi.

a0bea1157e18d938ff91abab743b7ba591327c55.jpeg

Aktiflikte, NFVI Sanallaştırma Platformu ve 5G Çekirdek Şebekeye bağlı olarak çalışan, şebeke üzerinden öteki lisanslı mobil ve sabit şebekelere sahih inançlı davet ve MCPTT (Mission Critical Push to Talk / Vazife Kritik Bas Konuş Sistemi) senaryoları birinci defa tanıtıldı. Aktiflikte ayrıyeten, haberleşme iletimini sağlayacak 5G Anahtarlayıcılar ve eserlerin idaresi ile izlenmesini sağlayacak 5G Element Idare Sistemi üzere eserler de tanıtıldı.

Yerkürede 5G teknolojileri ile ilgili yerli ve ulusal teknolojiler geliştirerek devrim niteliğinde yenilikler getirecek bu teknolojide 5G üzerine çalışmalar yapan her devlet üzere Türkiye de “üretici ve geliştirici ülke” olmak için değerli adımlar atıyor. UUYM5G girişimine 16 firmanın yanında, 3 mobil işletmeci, üniversiteler ve akademisyenler de dâhil oldu. 4.5G girişimine yapılan yatırımların UUYM5G girişimine de yapılması durumunda ortaya çıkacak yerli ve ulusal eserlerin Türkiye iktisadına önemli ek sağlayacağı öngörülüyor.

Üst Alt