Son Konu

Hacker'ların Gözü Eğitim Kurumlarına Döndü

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hackerin-gozu-egitim-kurumlarina-dondu.jpg

Pandemi nedeniyle faaliyetlerini çevrim içi ortamlara taşıyan fakat yakın vakitte tekrardan fizikî eğitime dönmeyi planlayan okullar, kolejler ve üniversiteler siber hücumlar için öncelikli maksatlar haline geliyor. Yetersiz siber tedbirlere sahip okulların dijital öğrenmenin getirdiği siber tehditlerdeki artışla başa çıkmakta zorlandığını fark eden hackerler, maske zorunlulukları ve hibrit öğrenme üzere tartışmalı hususlardan yararlanarak ataklarını güçlendirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl bildirilen tüm fidye yazılımı hücumlarının %19'unun okulları gaye aldığını belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, bu oranın 2021 prestiji ile %86'ya yükselmesinin öngörüldüğüne dikkat çekerken, akınlardan etkilenmemek için alınması gereken tedbirleri 5 adımda paylaşıyor.

Eğitim Kesimi Siber Hazırlıkta Son Sırada!

Her ne kadar eğitim dalı okul operasyonları, araştırmalar ve eğitim kalitesi için teknolojiyle olan bağını geliştirmiş ve dijital dönüşümde önde gelen bölümler ortasında olsa da siber hücumlar karşısında hazırlıksız kalıyor. Bilhassa Covid-19 nedeniyle yaygınlaşan uzaktan ve çevrim içi öğrenmeye yönelik baskının, eğitim kesimini güvenlikten daha da uzaklaştırdığı görülüyor. 17 dalın içinde bulunduğu bir ankette eğitim kesiminin uygulama güvenliği, uç nokta güvenliği ve yazılım güncelleme kategorilerinde en yüksek güvenlik açıklarına sahip olduğuna ve siber güvenlik hazırlığı açısından son sırada yer aldığına dikkat çeken Gürsel Tipsin, bu durumun pandeminin çocukların eğitimine verdiği ziyanı daha da kötüleştirebileceğinin altını çiziyor.

Okula Dönüş Esnasında Siber Akınlardan Korunmak için 5 İpucu

Komtera Teknoloji Kanal Satış Yöneticisi Gürsel Tipsin, okula dönüş esnasında meydana gelebilecek siber taarruzlardan korunmak için 5 tesirli tedbiri aktarıyor.

1. Yazılımlarınızı yeni tutun. Yazılımın sistemli olarak güncellenmesi, hackerlerin fidye yazılımı taarruzları başlatmak için kullanabileceği güvenlik açıklarını ortadan kaldırır. Yazılımınızı ve aygıtlarınızı yamalamak, rastgele birinin sizin müsaadeniz olmadan sistemlerinize erişmesini engelleyecektir.

2. Makus gayeli yazılımdan ve virüsten muhafaza yazılımı yükleyin. Makus maksatlı yazılımdan ve virüsten muhafaza yazılımı, berbat maksatlı yazılımların okul aygıtlarına bulaşmasını engellemenizi sağlar. Savunmanızı güçlendirmek için otomatik güncellemeler, virüs taraması ve kimlik avına karşı müdafaa takviyesi içeren tahliller kullanmayı tercih edin.

3. Güçlü parolalar seçin. Güçlü bir parola seçmek, siber hatalıların kurumsal hesaplara girmesini çok daha güç hale getirir. Büyük ve küçük harflerin, sayıların ve simgelerin karışımıyla kelamlık dışı sözcüklere dayalı parolalar oluşturun. Bu durum, başarılı bir bilgisayar korsanlığı teşebbüsü mümkünlüğünü azaltacaktır. Ağınıza uzaktan erişim için çok faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmek de ayrıyeten değerlidir.

4. Güvenlik eğitimi alın. Siber ataklar daima olarak gelişmektedir. Çalışanlar ve eğitim üyeleri için güvenlik şuuru eğitimi düzenlemek, kimlik avı ve toplumsal mühendislik teşebbüslerini tespit etmek için gereken maharetleri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
5. 

Üst Alt