Son Konu

Nokia Lumia 920 İnceleme Günlüğü – 2

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kişilerimi yeni telefona uyarlamak sandığımdan basit oldu Hazırda kullandığım Microsoft hesabımla antre yaptığımda (bu hesabı Facebook ve Twitter ’la ilişkilendirmiştim) kişiler listemin Windows 8 ’de olduğu gibi Windows Live, Facebook, Twitter ve Google hesaplarından kişilerimle dolu olduğunu gördüm
Nokia ’nın “Verilerimi Aktar uygulamasıyla iPhone ’umda bulunan birey listesini epeyce kolay bir şekilde Bluetooth üzerinden Nokia Lumia 920 ’ye aktardım Geriye Doğru bir tek aynı kişiye ait olan hesapları birbirine bağlamak kaldı Yarım saatlik bir çabayla bunu da hallettim Burada yaptığım değişikliklerin otomatikman Windows 8 ’deki kişilerime de uygulanıyor olması hoşuma gitti Windows Phone 8 ’i Windows 8 ’e USB ’den bağladığım anda dengeleme işlemi başarıyla gerçekleşti

Müzik ve resimleri adapte etmek için illa oysa iTunes gibi bir başvuru formu göstermek zorunda olmamak hoş Bilgisayarım penceresini açtığınızda Nokia Lumia 920 orada duruyor ve içindeki verilere Windows Explorer ile zahmetsizce ulaşabiliyorsunuz Lakin ben illa bir arayüz istiyorum diyorsanız Windows 8 onu da sağlamış Telefonu bilgisayara taktığınızda başlat menüsüne Windows Phone karosu kendiliğinden ekleniyor ve dosya gönderme alma işlerini buradan da yapabiliyorsunuz iOS ’ta bulunan “Telefonum Nerede özelliğine bu karodan ulaşabiliyorsunuz Bu sayede telefonunuz çalınırsa ya da kaybolursa uzaktan kilitleme, ekrana mesaj gönderme ya da GPS üzerinden konum belirleme gibi şeyler yapmanız muhtemel oluyor
Kişilerin ortak bir yerde toplanması ve bütün hizmetlerin bir başlık aşağı toplanması hoş Bu sayede öbür sosyal ağlarda neler olduğunu tek bir yerden görebiliyorsunuz Benzer şekilde ben başlığı altında da farklı alanlara yönlendirilmiş sosyal ağlara aynı anda durum güncellemesi yayınlayabiliyorsunuz
Kişileri aktardıktan sonradan sıra uygulamalara geliyor Windows Phone 8 ’in bence (şimdilik) en güçsüz noktası burası iOS ve Android ’in başvuru çeşitliliği Windows Phone ’da değil Bu telefonlar yayıldıkça bunun hızla değişeceğini düşünüyorum Facebook, Twitter gibi temel sosyal ağların uygulamaları var (Google+ değil) Ancak bu uygulamaların arayüzleri iOS ve Android ’deri alışık olduğumuz arayüzlerden ayrı Açık Konuşmak Gerekirse ben biraz kullanışsız buldum Gözüm eski alıştığım arayüzü aradı

Windows Store muhakkak ıssız bir yer değil Eski Windows Phone uygulamaları da desteklendiği için pek çok seçenek bulmak olası Ama bu eski uygulamalar yeni arayüzle tam uyumlu olmayabiliyor hatta bazen hata verip kapanabiliyorlar Buna rağmen iOS ’ta sık kullandığım bazı şeyleri Windows Store ’da bulamamak can sıkıcı olabiliyor (örnek Google+ ve Instagram) Fakat Windows Store ’un fazla beğendiğim bir özelliği var Az Kalsın tüm paralı uygulamaları satın almadan önce deneyebiliyorsunuz Dene tuşuna bastığınızda ya uygulamanın kısıtlanmış özelliklere sahip test sürümü yükleniyor ya da bütün sürüm kısıtlı bir zaman için kuruluyor
Nokia Lumia 920 ’de diğer Windows Phone 8 ’lerde olmayan bir takım uygulamalar var Nokia Haritalar, Nokia Sürüş, Nokia Müzik, Nokia Haberdar Olan Göz gibi Bu uygulamalar fiilen hoş yapılmış Nokia Haritalar adından da anlaşılacağı üzere genel harita özellikleri, yol tarifi gibi şeyleri sunuyor Nokia Sürüş ve Keşfet de bu uygulamayla birlikte çalışabiliyorlar Yani haritalarda bir yol tarifi aldığınızda bunu peyderpey yol tarifi yapması için Nokia Sürüş ’e aktarabiliyorsunuz Haritaları indirip çevrim dışı olarak da çalıştırabilmek gerçekten güzel bir pozitif, Nokia bu konuda iyi iş çıkarmış
Nokia Sürüş ’ün yön belirleme konusunda nasıl bir iş çıkardığını deneme şansım olmadı Dener denemez yorumlarımı yazacağım

Nokia Bilen Göz bulunduğunuz konuma kadar çevrenizde yer alan restoranları, kafeleri, otelleri ve gezilecek yerleri öneriyor Bu uygulamanın birazcık daha geliştirilmesi gerekiyor
Benim en fazla beğendiğim kullanım Nokia Müzik oldu Mix Radio özelliği sayesinde istediğiniz tarzda müziği rastgele dinleyebiliyorsunuz Hatta bu listeleri indirip çevrimdışı çalışmasını da sağlayabiliyorsunuz Kayıtlı aralıklarla indirdiğiniz listeleri güncelleyerek yeni şarkıları takip edebiliyorsunuz Ast ama beğendiğiniz şarkıları satın alıp kendi müzik kütüphanenize eklemeniz de olası

Windows Phone 8 ’in en çelimsiz noktası yazılım desteği Fakat bunun bir zaman meselesi olduğunu unutmamak gerekiyor Ne de olsa iOS ve Android yarışa çok daha önce başladılar Bu konuda şimdilik bekleyip görelim diyorum Ancak Twitter, Facebook gibi esas uygulamalarda arayüzün farklı olması hoşuma gitmedi Windows 8 tarzı diye bir şey var bu kesin ve doğrusu ben bunu pek elverişli bulmadım Gözüm her zaman masaüstünden ve telefonumdan (iPhone 4) alıştığım arayüzü aradı başkaca telefonun Windows 8 yüklü bilgisayarımla tam iletişim içinde olması güzel Ayarların ve resimlerin kendiliğinden Skydrive üzerinden yedeklenmesi ve diğer bilgisayarlarla eşitlenmesi düzgün ve sorunsuz çalışıyor
Son olarak telefonun ekran geçişlerinde ve uygulamalarda herhangi bir takılma olmadan akan bir şekilde çalıştığını da belirtip bugünkü bölümü sonlandırayım

Üst Alt