Son Konu

Hollanda'da Kontroller Başladı: Aşı Sertifikası Gösteremeyenlere 95 Euro Ceza

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d3394eb243b2971517ce47b5c6bb7497828edda8.jpg

Hollanda, koronavirüs enfeksiyonları açısından riskli olan bölgelerden gelen yolcular için kuralları yine sıkılaştırdı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine nazaran pazar gününden itibaren Hollanda makamları, Belçika hududunda denetimlere başlarken, aşı sertifikası ya da negatif test sonucu gösteremeyen şahıslara 95 euro para cezası verilecek.

Bilhassa koronavirüs delta varyantının süratle yayılması üzerine Hollanda hükümeti, "sarı bölge" olarak isimlendirilen Avrupa Birliği (AB) içindeki riskli ülkelerden gelen yolcular yönelik kısıtlama kararı aldı.

Ortalarında Belçika, Fransa, Danimarka, Yunanistan, Hırvatistan, Portekiz ve İspanya'nın da bulunduğu ülkelerden Hollanda'ya gelenler, geçerli bir aşı sertifikası göstermek zorunda.

Aşı yaptırmayan ya da eksik olan 12 yaşından büyük şahıslardan ise, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR ya da son 24 saat içinde alınmış antijen testi istenecek.

Hollanda'da hudut güvenliğinden problemli olan Kraliyet Özel Birlikleri (Marechaussee), Pazar gününden itibaren Belçika hududunda denetimlere başladı.

Geçerli aşı sertifikası ya da negatif test sonucu gösteremeyen şahıslara 95 euro para cezası verilecek.

Rastgele denetim

Marechaussee, denetimlerin tam olarak hangi noktalarda olacağını açıklamadı. Denetimler, otoyollar ile eyalet yollarında rastgele yapılacak. Taşınabilir gruplar, denetim için her seferinde farklı bir noktada konuşlanacak.

Hollanda'nın, bilhassa sarı bölgelere tatile giden vatandaşlarının, ülkeye enfeksiyon taşımasını önlemek gayesiyle bu türlü bir karar aldığı belirtiliyor.

Kısıtlamalar, Belçika'da 48 saatten az kalanlar ile transit yolcular için geçerli değil.

Almanya hududunda ise, denetim olmayacak. Almanya, Avusturya ve İtalya üzere ülkeler, hadise sayılarındaki düşüş nedeniyle süratle yeşile döndüğü için, doğu hududunda kısıtlama uygulanmayacak.

Hollanda'nın yanı sıra Fransa, Almanya ve Belçika da hudutta rastgele denetimler yapıyor.

Belçika polisi, geçen ay aşı sertifikası ya da negatif test sonucu gösteremeyen 100'den fazla şahsa para cezası verdi .

Üst Alt