Son Konu

Ali Koç’tan Diyanet’e Mektup: 'Camilere Nefret Söylemini Taşımak Ürkütücü...'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-63bfdd3303c4047f7f9cde4e677b5e9e58dc8208.jpg

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş'a mektup yazarak, kendisini Düzce'de bir mescitte eleştiren müftüye karşılık verdi.

Düzce'de Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada Selanik göçmenlerini amaç alması sonucu tenkitlerin amacındaki isim oldu.

Filistin olayları ve Musevilere değindiği vaazında Soytekinoğlu, Selanik göçmenleri için “Yüzde 90’ı Sabetayist. Aslında Müslüman değil” deyip Fenerbahçe Lideri Ali Koç’a da göndermede bulunmuştu…

Müftünün vaazında isim vermeden şu tabirleri kullanmıştı:

“Bunlar dünyanın neresinde olursa, şu an ses çıkarmadıklarına bakmayın, İstanbul'da seyahat olaylarında otellerinde insanları barındıran kimdi? Yine Museviler idi. Şu an bir şirketin bir ekibin lideri. Bunlar gücü, kuvveti eline geçirdiği vakit size de birebirini yaparlar”

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaşanan gelişmeler üzerine Soytekinoğlu’nu açığa aldı.

Müftünün amacındaki isim olan Ali Koç da, bu gelişmeler üzerine Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’a bir mektup yazdı.

Koç, mektubunda şu sözlere yer verdi;

Kutsal yerimiz olan mescitlere bu nefret telaffuzunu taşımak, hem de büsbütün palavra yanlış bilgilerle ve iftiralarla bunu yapmak, hem çok üzücü hem de ürkütücü.

İnsanlığın barışını savunması gereken bu sıkıntı günlerde umut aşılaması ve birleştirmesi beklenen bir din vazifelisi nasıl bu kadar sorumsuzca davranabilir? İnanın bir karşılık bulamıyorum.

Dünyanın çok uzun vakittir karşı karşıya olduğu bir başka salgın da “nefret söylemi” ve ne yazık ki bu salgınla çaba edebileceğimiz bir aşı da yok.

Lakin daima birlikte bu bireylere asla geçit vermeyerek nefret telaffuzunun olağanlaşmasına müsaade etmeyerek ve tolerans göstermeyerek manalı bir yol alabiliriz. Bu her şeyden evvel çocuklarımıza karşı sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum.

Kul hakkına girmeden, palavra söylemeden, iftiradan sakınarak yaşama sorumluluğuna sahip bir ailenin temsilcisi olarak derinden hissettiğim gönül kırgınlığımı sizinle paylaşmak istedim.

Üst Alt