Son Konu

Kuantum Bilgisayarlar İçin Kuantum İnternetin Yolu Bulundu

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kuantum-bilgisayarlar-icin-kuantum-internet-saglamanin-yolu-bulundu-1561629376.jpg

Kuantum bilgisayarlar, şu anda sahip oldukları yapıları gereği son nokta soğuk biçimde çalışıyor. Bu nedenle de iki kuantum bilgisayarı birbirine bağlamak oldukça güçlükle. Bu süreci internet kontağı için sağlamak daha da güçlükle. 

Araştırmacılar, tarihte birinci defa fiziksel bir objeyi kullanarak radyasyon dolaşıklığı üretmeyi başardı. Bu da kuantum bilgisayarlar arasında ilişkiyi sağlayabilecek değerli bir adım olarak gözüküyor. Araştırmayı yöneten mühendis Shabir Barzanjeh, “Ürettiğimiz şey bir kuantum ilişki prototipi, yaptığımız osilatör(sinyal üreten araç), bizi kuantum internete bir adım daha yaklaştırdı.” diyor.

a2f30d091b9388a1db241b16f4453b1a71c3d9e1.jpeg

Nature mecmuasında yayımlanan araştırmaya nazaran, Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, 30 micrometre uzunluğunda silikon kullanarak radyasyon dolaşıklığı elde etmeyi başardı. Bu radyasyon, gelecekte kuantum bilgisayarların dış data merkezlerine bağlanabilmesi, dış yerküreden haberdar olabilmesi için kıymetli bir adım olacak.

Yapılan basın açıklamasına nazaran bu sistem, klasik bilgisayar ağlarının fiber optik ilişki kurmasıyla birebir formda çalışıyor. 

Üst Alt