Son Konu

ABD'de Yayılan, İlaçlara Dirençli 'Candida Auris' Mantar Hastalığı Nedir?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-822e2f307c2bfcc3a36d2cfde02df06112d640b0.jpg

İlaçlara dirençli olduğu söylenen Candida auris mantar olaylarının son günlerde Amerika Birleşik Devletleri'nde kimi hastanelerde ortaya çıkması sıhhat yetkililerini endişelendiriyor.

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine nazaran, ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezleri (CDC) Teksas'taki iki sıhhat tesisinde ve Washington'daki uzun müddetli bir bakım merkezinde tüm ilaçlara dirençli olan Candida auris hadiseleri tespit etti.

Candida auris'in tedavisi uzun vakittir herkesin bildiği üzere güç olsa da araştırmacılar, Teksas ve Washington D.C.'deki enfeksiyonların üç ana antifungal ilaç sınıfından hiçbirine karşılık vermediği konusunda uyardı.

CDC'ye nazaran 2009'da birinci defa Japonya'da tespit edilen ve farklı ülkelere yayılan bu "süper mantar", bilhassa direnci ve süratle çoğalma yeteneği nedeniyle "küresel sıhhat için önemli bir tehdit" oluşturuyor.

Raporda, tespit edilen 120'den fazla Candida auris hadisesinden beşinin ilaçlara büsbütün dirençli olduğu belirtildi. CDC'ye nazaran, enfekte hastaların yaklaşık üçte biri 30 gün içinde öldü lakin evvelden hasta olan bu bireylerin ölümlerinin mantardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı şimdi kesinleşmedi.

New York Times gazetesi'nin aktardığına nazaran federal sıhhat yetkilileri, koronavirüs salgınını denetim altına almak için gereken nezaret ve denetim tedbirlerine ayak uydurmak için çaba eden hastaneler ve bakım konutlarında kelam konusu mantarın yayılma riskinin artığına dikkat çekiyor.

'Süper mantar' kimler için tehlikeli?

Son sekiz yılda, 2 binden fazla Amerikalıda Candida auris tespit edildi. İnsan cildinden bedene giren bu mantarla enfekte olanların yüzde 5 ila 10'u önemli kan dolanımı enfeksiyonları geliştirdi.

Hastaneye girdiğinde paklık otomobillerine ve tıbbi ekipmanlara yapışan mantarın sıhhat tesislerinden yok edilmesi güç.

Sıhhat sorunu yaşamayanlar için nispeten zararsız olsa da, maya enfeksiyonu önemli hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan şahıslar için ölümcül olabilir.

VA Pittsburgh Health Deva System'de bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Cornelius J. Clancy bahse ait New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, "İlaca dirençli bir patojen için bir kabus senaryosu arıyorsanız, bu olurdu. Tedavi edilemeyen bir mantar enfeksiyonu, ağır bakım ünitesindeki bağışıklığı zayıflamış, nakil alıcıları ve kritik hastalar için önemli bir tehdit oluşturabilir" diye konuştu.

Candida auris bu çeşit enfeksiyonların tedavisinde yaygın olarak kullanılan aşikâr başlı antifungal ilaçlara direnç gösteriyor. ABD’deki Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi'ne (CDC) nazaran Candida auris kaynaklı enfeksiyonların yüzde 90'ından fazlası antifungal bir ilaca karşı dirençliyken, yüzde 30'u iki yahut daha fazla ilaca karşı direnç gösteriyor.

Üst Alt