Son Konu

Kademeli Normala Dönüş Planı: Düşük ve Orta Riskli Şehirlerde Sokağa Çıkama Yasağı Kaldırıldı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-4f3250ec7e6de3dbf4210c9dd28829ffdc53eeb3.jpg

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Erdoğan kademeli olağanlaşma planını açıkladı. 

Türkiye'nin kentlere nazaran risk haritası

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

• Önlemlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de büsbütün salgının seyriyle ilgilidir. Salgın artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar yine sıkılaşabilecek.

• Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli vilayetlerde büsbütün kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde bir süre daha devam edecek.
Ülkenin tamamında süren 21.00 ile sabah 05.00 ortası sokağa çıkma kısıtlaması sürecek.

Restoran ve kafeler açılıyor

• Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli ülkelerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde yalnızca liselerde yüzyüze imtihanlarda yapılacak.

• Restoranlar, kafeler, çok yüksek riskli vilayetler dışında, sabah 07.00 ile 19.00 ortasında yüzde 50 kapasite ile faaliyetlerini sürdürebilecektir.

• 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için düşük ve orta riskli vilayetlerimizde düzenleme kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli vilayetlerde sokağa çıkma mühleti artırılacaktır.

Üst Alt