Son Konu

TÜRKÇİMENTO'dan İnşaatçılara Çağrı: 'Daire Fiyatında Yüzde 50 İndirim Yapsın, Çimentolarını Bedava Vereceğiz'

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fb37f7842b0058fe7f97e9c22ca60b0ba4d53c3e.jpg

İnşaat firmaları ile çimento üreticileri ortasında yaşanan gerginlik sürüyor. 'Dünyadaki en ucuz çimento Türkiye’de' diyen TÜRKÇİMENTO, 'Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse çimentoyu ücretsiz veririz” açıklamasını yaptı.

i.dha.com.tr

Son devirde artan enerji ve hammadde fiyatları çok sayıda sektördeki üretim süreçlerini zorluyor. TÜRKÇİMENTO Yönetim Konseyi Başkanı Fatih Büyüklük, “150 metrekare bir meskende çimento maliyeti yüzde 3. Biz, tonu 35 dolara dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Bize en yakın, 70 dolarla Çin satıyor. İç pazara maliyetin altında satıyoruz. Çok üstümüze geliyorlar. İnşaatta öbür maliyetler içerisinde en az çimentonun fiyatı arttı. İhracat kısıtlaması gündemde. Biz artık fabrikaları devretmeye hazırız. İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın kelam veriyoruz çimentolarını ücretsiz vereceğiz” diye konuştu.

'Kısıtlama kesimi bitirir'

i.dunya.com
Gaziantep’te düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nda konuşan TÜRKÇİMENTO İdare Konseyi Lideri Fatih Büyüklük, “Bu süreçte çimento ihracatının durdurulması konusu gündeme geliyor lakin bu tüm bölümün sonunu getirir. Üretim fazlası olan bir kesimiz. İç pazarın tüketimi muhakkak. Kimse bu maliyetin altından kalkamaz. Fabrikaların kimilerini durdurmak zorunda kaldık. Böyle giderse öbürleri de duracak” diye konuştu.

Artan maliyetlerle üretim yapmanın zorlaştığını aktaran Büyüklük, “Sektörün yüzde 94’ünü temsil ediyoruz. Fabrikalarda 17 bin 200 emekçi çalışıyor. 115 milyon tonluk toplam kapasitemiz var. 27 firma 76 tesis ile üretim yapıyor. İhracatta dünya ikincisiyiz. 1.1 milyar dolarlık yıllık ihracatımız gerçekleşti. Fakat ayakta kalmakta zorlanıyoruz. Bizim devletten aldığımız fiyata tüm tesisleri devretmeye hazırız. İsteyen inşaatçıya da devrederiz” ifadelerini kullandı.

'İşte maliyet hesabı'

madencilikturkiye.com
Çimentoda en büyük maliyetin güç olduğunu ve bu kalemin her gün zamlandığını söyleyen Büyüklük, “İnsanlar, “Kayadan çimento yapıyorsunuz. Hangi maliyetiniz yüksek?” diyor. Bir ton çimentonun içinde 207 lira kömür, 86 lira elektrik maliyeti var. Torba kağıdını Euro ile alıyoruz. Kağıt, hammadde ve personellik 106 lira. KDV hariç bir ton çimentonun banttan çıkış fiyatı 340 lira. Bizim bunu 500 liradan aşağı satmamamız lazım” diye konuştu.

Türkiye’de çimentoyu 35 dolara sattıklarını belirten Büyüklük, “Dünyada bizden sonra en ucuza satan ülke Çin ve 70 dolara satıyorlar. Diğer pazarlar ortalama 100 dolar. Üstelik biz daima zamlanan elektriği günlük ödüyoruz. Sonra iç pazarda 90 gün vade ile satış yapıyoruz. İhracatı dolarla yaptığımız için iç pazara bu kadar ucuza hatta ziyanına satabiliyoruz. Aradaki farkı o denli kapatıyoruz. İhracatımızın durması geri gelmeyecek kayıplar doğurur” şeklinde konuştu.

'Masrafları ben karşılayacağım'

i2.milimaj.com
TÜRKÇİMENTO İdare Şurası Lider Vekili Adil Sani Konukoğlu da, “150 metrekare bir dairede temeli, bahçesi dahil 70 metreküp beton harcanıyor. Yani 21 liralık. Burada çimentonun hissesi 7-9 bin lira. İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın kelam veriyoruz çimentolarını ücretsiz vereceğiz. Bizden daha ucuza bulup getiren varsa nakliyesi da dahil her şeyini ben karşılayacağım” diye konuştu.

“Büyük fiyat baskılamasına maruz kaldığımız devirlerde dahi ülkemize katma kıymet yaratacak çalışmalara imza atmaktan geri durmadık” diyen Fatih Büyüklük, “Üretimimizin yüzde 80’ini iç piyasaya sağlıyoruz. Bizi bıraksalar Türkiye’yi çimentoya boğarız” ifadelerini kullandı.

Üst Alt