Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

  • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Zeberus

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Mesajlar
32
Tepkime puanı
4
Puanları
999
Yaş
33
Konum
Almanya
Web sitesi
bilgilihocam.com
CMS (İçerik Yönetim Sistemi) nedir?

Content Management System
olarak açılımı yapılan CMS, web sitenize ait içerikleri yönetmenizi sağlayan sistemlere verilen isim. Tek başına bir yazılık ya da programdır diyemeyiz; Php, HTML, Javascript ve CSS gibi çeşitli programlama dillerinin bir araya gelmesiyle, kodlanarak hazırlanan bir yapı olarak adlandırmamız mümkün.


CMS üzerinden içerik kontrolü sağlayabilir, düzeltmeler ve update’ler gerçekleştirebilirsiniz. Yanı sıra içerikleri tamamen silebilirsiniz de. Video, ses, resim veya yazı gibi içerikleriniz olabilir. CMS, bu alanları çoklu kullanıcı yapısı ile destekler ki bu çok önemli bir özellik. Çünkü böylece yalnızca siz değil birden fazla kişinin erişim imkânı da olur. Sadece erişmekle kalmaz, içeriklerde değişiklikler de yapabilir. Sistem üzerine aynı zamanda birtakım yetkilendirmeler vardır. CMS sistemleri ile web sitenize yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Böylelikle HTML sayfalarında bir sürü uğraş verip zaman kaybı yaşamak zorunda kalmazsınız.


CMS nasıl çalışır?
Web sitesi, geleneksel yöntem olarak adlandırılan HTML, CSS ve Javascript ile oluşturulmuş bir sitede değişiklik yapıldığına, sürekli olarak sunuya yüklenmeli; bu yöntemle güncelleme, indirme, silme gibi işlemleri sürekli olarak sunucuya kaydetmek gerekir. Bu da zaman alan bir işlemdir, yanı sıra yükleme sırasında pek çok hataya da yol açabilir. Bu hatalar sadece zamanınızı almakla kalmaz, sitenizin de geriye düşmesine neden olur. Haliyle tek bir hatanın bedeli onca zamanın emeğini zayi edebilir. Örneğin bu geleneksel yöntem dediğimiz yöntemle ölü bağlantı sorunları yaşamanız da olası. Kodlara zarar verme ihtimaliniz de cabası! Peki bunu önlemenin bir yolu yok mu? Var! CMS ile hiç böyle sorunlar yaşamazsınız. Web tarayıcınız gerçek zamanlı olarak çalışır; güncelleme, oluşturma, yayınlama ve varsa hata düzeltmesi yapabilirsiniz. Bu sistemin en iyi yanlarından biri eski halini kayıt edebilme imkânınız yani yaptığınız değişikliklerde hata varsa eski haline geri getirebilirsiniz.


CMS çeşitleri nelerdir?
CMS çeşitlerini şu şekilde ifade edelim.


ECMS (Enterprise CMS): Şirketlerin kullandıkları CMS sistemlerine verilen genel isim. Dokümanlar, belgeler, şirket kayıtları ya da personel bilgileri gibi kayıtları içerebilir.
WCMS (Web CMS) Çok fazla detay barındırmayan, basit ara yüzlere sahip olan sisteme Web CMS denir.
DMS (Document Management Systems): Dosya içerik sistemi olarak adlandırılır. Elektronik belge, resim arşivi gibi verilerin kontrolü için kullanılır.
MCMS (Mobile CMS): Mobil telefonlardan içeriklerinize erişim imkânı sağlar. Akıllı telefonlar ve mobil telefonlar için yapılmış bir sistem.
CCMS (Component CMS): Bileşen içerikleri yönetmek için kullanılan sisteme CCMS denir.
MCMS (Media CMS): Müzik, film, resim gibi medya içerikli sistemlerin yönetimini sağlamak için MCMS kullanılır.


CMS’in yararları nelerdir?
Özellikle kurumsal şirketlerin web siteleri için bir elmas değerindedir CMS. CMS sistemleri sayesinde zamandan kazanmak ve içeriklerini kolayca yönetebilmek de bu işin ilk yararı. Peki başka ne gibi faydaları var gelin birkaç maddede toplayalım;


  • Çoklu erişim imkânı, özellikle kurumsal şirketler için önemli bir değer. Böylelikle yetkilendirilen birden fazla kişi içeriklerde düzenleme yapabilir. Üstelik bunları gerçekleştirirken zaman kaybetmez. Malum, kurumsallarda zaman kavramı bir başka işler!
  • Anahtar kelimeler aracılığı ile hedef kitlenize daha rahat erişim sağlayabilirsiniz. Bu kelimeler sizi doğrudan hedef kitlenizle buluşturacaktır.
  • İçerik yönetim sistemlerinde güncelleme yapmak için ayrı bir mesai harcamanıza gerek kalmaz; site üzerindeki bakımların yapılması da bu sistemler tarafından otomatik olarak gerçekleşir çünkü.
  • Bu gibi teknolojilerde akla ilk gelen güvenliktir. CMS’te güvenlik ön plana ve hat safhadadır. Çökme gibi durumlara karşı engellemeler vardır.
  • Düzenli bir işleyiş imkânı verir; karışık araçlar yoktur. İçerikleri kolayca kategorize edebilir, takvimler oluşturabilirsiniz. Böylece her şeyi kontrolünüz dahilinde ve önceden planlayabilirsiniz.
  • Rapor yazmak, vakit alan işlemlerdendir. En ufak bir hatayı kabul etmez, dikkat gerektirir. CMS ile raporlarınızın da yazılması mümkündür, kolaydır.
 

Yazar: Zeberus
Makale Başlığı: CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nedir ve Nasıl Çalışır?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.

Benzer konular

Üst