Son Konu

Robotlar, Gelecekte 20 Milyon Kişiyi İşsiz Bırakabilir

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
robotlarin-2030-a-kadar-20-milyon-fabrika-istihdamini-kapatmasi-bekleniyor-1561985825.jpg

Oxford Economics isimli tahlil firmasının varsayımlarına nazaran yerküredeki 20 milyonluk üretim istihdamı, 2030 yılına kadar robotlar tarafından alınacak.

Üretim bölümünde çalışan ve işlerine robotlar tarafından son verilen kişiler hizmet dalında misal işler alma ihtimali bulunsa da bu dalın de otomasyon tarafından sıkıştırıldığı belirtildi. Firma, otomasyonun istihdamda düşüşe sebep olsa da ekonomik büyümeyi desteklediğini ekledi. Firma, gelir eşitsizliğinin önemli manada artmaması için harekete geçilmesi konusunda da ihtarda bulundu.

23ac978bd0381f5104d4cd959fa2d2d2b536317e.jpeg

Her yeni endüstriyel robotun 1,6 üretim işini kapattığını belirten tahlil firması, daha az beceri gerektiren yerlerin istihdam konusunda çok daha güç devirler çekeceğini belirtti. Ortalamada, daha az beceri gerektiren kesimlere eklenen her robot, daha yüksek beceri gerektiren işlerde iki kata kadar iş kaybı yaşatabileceği için halihazırda artışta olan ekonomik eşitsizlik ve politik kutuplaşmayı da etkileyebilir.

Robotların üretim kolundaki şahısların işlerini elinden alması bir yandan işsizliği ortaya çıkartırken başka bir yandan ekonomiyi büyütmesi sebebiyle yeni iş imkanları oluşturacak.

Çalışanlar kadar devletlerin de problem içerisine gireceği bu periyotta devletler, toplulukta kutuplaşma yaşanmayacağı bir tertip getirmek durumunda görünüyor. Çalışanlar tarafından bakacak olursak rapora nazaran yaratıcılığın ve toplumsal zekanın gerektiği yerlerde yapay zekanın mekan alması için uzun bir vadenin olduğu belirtiliyor.

Üst Alt