Son Konu

İstanbul Valisi Güler: 'Hedefimiz Mavi Kategori'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-8849276bce30add8b55711437bce1932d8dbd88c.jpg

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Duamız, temennimiz önlemlere daima birlikte kendi nefsimizle, biz kendimizi önemseyelim görelim 2 Mart'tan itibaren başlayan süreçte de İstanbulumuz ve tüm kentlerimizde yeterli sonuç olacağımıza inanıyoruz. Ümitsizlik yok, karamsarlık yok. Gaye mavi kategori diyoruz. O da olacak" dedi.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü günden bu yana 1 yıl geçti. 14 Mart Tıp Bayramı'nda, salgınla gayrette hayatını kaybeden sıhhat çalışanları için okunan hatimlerin duası yapıldı. İstanbul'da tüm merkez mescitlerinde ilçe kaymakamları ve ilçe sıhhat müdürlerinin iştirakiyle birebir saatte dua edildi. Eyüp Sultan Camii'nde yapılan duaya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın yanı sıra, İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Vilayet  Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı ve Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara  katıldı.

Vali Yerlikaya mescitten ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul'da koronavirüs tedbirlerinin ve son iki cumartesi günü yaşanan yoğunluğun sorulması üzerine Yerlikaya, "Biliyorsunuz yalnızca olay sayıları değil ancak bir paket var. Sıhhat bakanımız her fırsatta bunu açıklıyor. Biz 2 Mart'tan itibaren biliyorsunuz 4 risk kümesine nazaran tanımlanmış kademeli olağanlaşma ile bir arada, onunla ilgili alınan tedbirleri uyguluyoruz. İstanbul'umuz 16 milyonun üzerinde dünyanın 14. büyük mega kenti. Bu mega kentte, sahiden hadise sayılarının karşılığında evvelki üzere hastanede yatışların artmadığını, ağır bakım ve entübelerin de artmadığını biliyoruz. Bu sayıları biz açıklayamıyoruz biliyorsunuz. Tek elden, değerli Sıhhat Bakanımız aracılığı ile açıklanıyor. Tüm AVM'leri iki günde denetledik. Bir gün evvel de bir AVM'yi ben kendim ziyaret ettim. Yeme-içme yerleri ile ilgili çok yeterli kontroller yapıyoruz. Sayıları paylaşıyorum, burada vermek istemiyorum fakat beşerler artık 1 yıldan sonra kolay maske, aralık ve paklık ile ilgili tedbirlerin ne manaya geldiğini, yeme-içme yerleri ile ilgili 13 hafta kısıtlama oldu lakin şu an da HES koduyla girme mecburiliği ile ilgili, içeride ve bahçede kapasitenin yüzde 50'sine uyma ile ilgili çok samimi uğraşların olduğunu gördük.  Bilinç olduğunu gördük. Duamız, temennimiz önlemlere daima birlikte kendi nefsimizle, biz kendimizi önemseyelim görelim 2 Mart'tan itibaren başlayan süreçte de İstanbulumuz ve tüm kentlerimizde güzel sonuç olacağımıza inanıyoruz. Ümitsizlik yok, karamsarlık yok. Amaç mavi kategori diyoruz. O da olacak" dedi.

'Oran yüzde 68'

Yerlikaya, "65 yaş ve üstü olan büyüklerimizde aşılanma oran dün prestijiyle yüzde 68 arkadaşlar. Bunu daima birlikte başardık. Ancak biz burada kâfi görmüyoruz. İstiyoruz ki, en çok risk kümesinde olan 65 yaş ve üstü büyüklerimizden sizler aracılığı ile bir istirhamımız var. Lütfen aşı olalım, lütfen aşı olalım, lütfen aşı olalım. Her fırsatta, randevu aldım alamadım demek yok. Gönüllülük temeline nazaran yani kendi istiyorsa, mecburilik yok. fakat biz rica ediyoruz. Kendi güzellikleri, hepimizin yeterliliği, geleceğimiz ve toplum sıhhati için aşılanmaları bizim ricamız. Kabul ederlerse başımız gözümüz üstüne. Her fırsatta, ister telefonla bize ulaşsın, cami çıkışlarında kaymakamlarımız bu işi organize ediyorlar. biz bu oranı daha da üst çıkartmak istiyoruz" sözünü kullandı.

Üst Alt