Son Konu

Ziya Selçuk: 'Okulları Eylül Ayında Açmayı Planlıyoruz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5b7916c5e57c47e5b1c8832c04176d26bc8157d9.jpg

Bakan Selçuk, telafi eğitiminin ne vakit başlayacağına dair ''Bunun kararı kabine toplantısı ve sayın Cumhurbaşkanımızın takdiriyle bu hafta başı netleşecek'' dedi. Selçuk, 2021-2022 eğitim devrine ise eylül ayında başlamayı planladıklarını belirtti.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hürriyet yazarı Fatih Çekirge'nin sorularını yanıtladı.

Çekirge'nin 'Telafi eğitimi ne vakit başlayacak' sorusuna Selçuk, ''Bunun kararı kabine toplantısı ve sayın Cumhurbaşkanımızın takdiriyle bu hafta başı netleşecek. Alışılmış Sıhhat Bakanlığı’nın ve diğer ilgili bakanlıkların görüşleri de var. Tek başımıza alacağımız bir karar değil. Biz telafi eğitiminin haziran ayı başında başlamasını ve yüz yüze olmasını istiyoruz. Zira burada çocukların akademik eğitimlerinin telafisinden çok, onların ruhsal ve fizikî telafileri bizim için kıymetli. Akranlarıyla oynamayan, konutlara kapanan çocukları özgüvenleri açısından ruhsal olarak geliştirmeliyiz. Bu da yüz yüze olur'' dedi.

'Okulları eylül ayında açmayı planlıyoruz'

Okulların ne vakit açılacağı ile ilgili soruya ise Bakan Selçuk ''İklim şartları açısından okulların ağustos ayında açılması bize nazaran yanlışsız değil. O nedenle okulları sonbaharda (eylül gibi) açmayı planlıyoruz'' karşılığını verdi.

25 bin muhtara mektup

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, bakanlık bünyesinde yaptıkları çalışmalardan da bahsetti, muhtarlarla bir arada yürüttükleri eğitimi anlattı:

“Her mahalleye bir meslek okulu açmamıza imkân yok. O nedenle ben de 25 bin muhtara bir mektup yazdım. Dedim ki, bulunduğunuz yerde hangi üretimin eğitimini almak isteyen varsa bize bildirin. Böylelikle oralara öğretmenler gönderdik. Eğitiyorlar, üretiyorlar ve satışa kadar olan süreci tamamlıyorlar. Bu formda arıcılık eğitimi alan bir aile bana motamot şöyle dedi: “Ne kadar memnunuz. Arıcılık üzere bir mucizeyi öğrendik. Artık köyümüze dönüyoruz.”

'Tarım okulunda salatalık yetiştirip satıyorlar'

Tarım meslek liselerinin açıldığını tabir eden Selçuk, ''Meslek liselerini bölümlerin merkezine götürdük'' dedi ve şunları ekledi:“ 

Biliyorsunuz, meslek liseleri teknoloji açısından vaktin gerisindeydi. Gerek makine parkı gerekse eğitim. Vazifeye gelince 53 dalla oturup başka ayrı konuştuk. İsteklerini belirledik. Ve meslek liselerini o bölümlerin merkezlerine götürdük. Yani işyerlerine. Mesela çoğunluğu Antalya’da olan 240 otelin içine meslek lisesi kurduk. Çocuklar hem çalışıyor, hem eğitim alıyorlar. Otel-okul yani. Aselsan’ın içine meslek okulu kurduk. Konya’da dev tesislerin içine meslek okulları kurduk. Tarım meslek liseleri açtık. Mesela Ankara Batıkent’te bir tarım meslek okulunda çocuklar zerzevat üretiyorlar. Geçenlerde ürettikleri salatalıkları sattılar.”

Öğretmen ve öğrencilere yaz kampı geliyor

Bakan Selçuk, öğretmen ve öğrencilere yönelik planlanan tematik kamplardan da bahsetti, "Öğretmenlerimiz çok yoruldu. Artık Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuşuyoruz. Tematik kamplarda onları ağırlamak istiyoruz. Yaz kampları halinde. Alışılmış imkanlarımız dahilinde ve isteğe bağlı” dedi.

Sarsıntıya sağlam okullar

Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak öncelikli çalışmaları ortasında zelzeleye güçlü okul konusunun olduğunu belirten Selçuk, "Deprem konusu. Geceleri uykularımı kaçırır. Zelzeleye sağlam okullar için büyük bir çalışma içindeyiz. Şu ana kadar 1350 okul yıkıldı. Örneğin İzmir’de sarsıntıya sağlam olmadığı için 52 okulu yıktık. Biz yıktıktan 1 ay sonra İzmir’de zelzele oldu. Düşünün artık'' ifadelerini kullandı.

Üst Alt