Son Konu

Depremde hayat kurtaran mobil uygulamalar!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
x720-UzBu_cover.jpg

akdenizde-3-3-buyuklugunde-deprem-1-ulKs.jpg
Bursa ve İstanbul'dan hissedilen bir sarsıntı meydana geldi. Saat 16:37 sularında meydana gelen depremin merkez üssü marmara denizi, silivri açıklığında, 4,7 büyüklüğünde ve 7 km derinliğinde gerçekleştiği açıklandı. Sarsıntı yaklaşık 20-30 saniye kadar sürdü

Biz de bu mealde sarsıntı ve sair doğal afetlerde hayat kurtarabilecek olan en tanınan tatbikleri sizler için bir araya getirdik.

İşte depremde hayat kurtaran mobil pratikler;

unnamed-pOYJ.jpg
Zelzele Haber Sistemi 3.0

Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bu pratik ile yaşanan son sarsıntılar hakkında ayrıntılı haberlere ulaşabilirsiniz.

Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

screen-0-SHHq.jpg
112 Acil Yardım Butonu

Sıhhat Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘112 Acil Yardım Butonu’ mobil pratiği ile bulunduğunuz konuma ambulans çağırmanız mümkün. Bulunduğunuz adresi bilmiyorsanız ya da sesli olarak 112’ye iletebilecek durumda değilseniz bu tatbik hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir.

tests-screenshot-Pd82.png
First Aid – IFRC

Milletlerarası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonutarafından birlikte hazırlanan bu pratik, yaralanma durumuna nazaran hangi birinci yardım metodunu pratiğiniz gerektiğini Türkçe olarak anlatıyor. Tatbik buna ek olarak, acil durumlara karşı hangi hazırlıkları yapmanız gerektiğinin haberini de içinde bulunduruyor.

Üst Alt