Son Konu

Berkay Şahin-Arda Turan davasında Fransa Ligi'nin bitimi beklenecek

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
berkay_sahin_arda_turan_davasinda_arda_turan_hakkindaki_beraat_karari_bozuldu_1611072023_928.jpg

İstinaf Mahkemesi Berkay Şahin-Arda Turan davasında, Arda Turan için verilen beraat kararını bozmuş ve Turan'ın cinsel taciz kabahatiyle yine yargılanmasının yolunu açmıştı. Mahkeme, sanık Arda Turan ile Hasret Ada Şahin'in de duruşmalara katılmasına ve futbolcu Burak Yılmaz'ın şahit olarak dinlenebilmesi için mahkemenin 16 Haziran'a ertelenmesine hükmetti.

Galatasaray'ın Ulusal futbolcusu Arda Turan ile müzikçi ve müzisyen Berkay Şahin ortasında devam eden davada, bozulan karar sonrasında gerçekleşecek birinci duruşma tarihi 7 Nisan olarak belirlenmişti. Mahkeme duruşmada, Ulusal futbolcu Burak Yılmaz ile Onur Ürkmez'i şahit olarak tabirlerinin alınmasına karar vermiş ve iki isme tebligat göndermişti.

İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Arda Turan ve şikayetçi Hasret Ada Şahin katılmadılar. Mahkeme, her iki ismin de mahkemeye katılmasına hükmetti.

Arda Turan'ın avukatı Onur Dede, 'İstinaf Mahkemesi'nin bozma ilamına katılmıyoruz. Eksiklikler giderilsin, detaylı beyanları daha sonra sunacağız. Şahit Burak Yılmaz bilindiği üzere Fransa'da bulunuyor. Ligler bittiğinde biz kendisini hazır etmeye çalışacağız yahut adresini bildireceğiz.' açıklamasında bulundu.

Şahin'in avukatı Ahmet Can Dokur ise, 'İstinaf Mahkemesi'nin bozma ilamına katılıyoruz. Müvekkil ile şahit Onur Ürkmez'in bir sonraki celse hazır edeceğiz. Gelmeyen sanık hakkında zorla getirme kararı verilmesini talep ederiz. Şikayetimiz devam etmektedir.' tabirlerini kullandı.

Hakim, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi'nin hazırlamış olduğu bozma ilamını okudu. Duruşma, şahit olarak dinlenecek futbolcu Burak Yılmaz'ın da mahkemeye gelebilmesi için Fransa Ligi'nin biteceği 16 Haziran'a erteledi. Yılmaz, Fransa Ligi'nde top koşturuyor.

BERAAT KARARI BOZULDU

Sarıyer'in Emirgan semtinde bulunan bir eğlence mekanında 10 Ekim 2018 tarihinde futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin arasında yaşanan arbedeye ait yürütülen dava, 11 Eylül 2019 tarihinde karara bağlanmış ve İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi, Arda Turan hakkında Berkay Şahin'in eşi Hasret Şahin'e yönelik "cinsel taciz" hatasından beraat kararı vermişti. Mahkeme futbolcuya, "Korku dert yahut panik yaratacak formda silahla ateş etmek", "Ruhsatsız silah bulundurmak" ve "Kasten yaralama" cürümlerinden ötürü 2 yıl 8 ay 15 gün mahpus cezası vermiş lakin bu hatalardan kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Berkay ve Hasret Şahin çifti avukatları aracılığıyla bu karara itirazda bulundular. İtirazı kıymetlendiren İstanbul 25. Bölge Adliye Mahkemesi, mahallî mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti. 19 Kasım 2020 tarihinde İstinaf Mahkemesi'nce verilen kararda, Arda Turan'ın olay öncesinde Hasret Şahin'i tanımadığını ve uygar durumunu bilmediğini söylediği, Berkay Şahin ile eşinin ise Arda Turan'la daha evvelce yemek yediklerini ve birbirlerini tanıdıklarını söyledikleri belirtildi. Arda Turan ile Hasret Şahin ortasında konuşma geçtiğinin her ikisinin beyanında da sabit olduğu, Turan'ın çarptığı için özür dilediğini belirttiği kaydedildi.

Kararda, yerin kalabalık olmasından ötürü konuşulanların şahitler tarafından duyulamayacağı ve duydularsa da şahitlerden sorulmasının mecburî olduğu vurgulandı. Hasret Şahin'in konuşma sonrasındaki hal ve hallerinin da şahitlerden sorulması, taraflar ortasında geçmişe dönük bir hasımlık ve/veya çıkar çatışmasının bulunup bulunmadığının da taraflardan ve/veya şahitlerden ayrıyeten sorularak açıklattırılması gerektiği de belirtildi.  Kararda, 'Bu konularda kâfi tartışma yapılmadan ve soruşturma evresinde beyanları alınan Burak Yılmaz ve Onur Ürkmez'in şahit olarak beyanları alınmadan eksik araştırmayla karar verildiği' tabirlerine yer verildi.

İstinaf mahkemesinin başvurusunu yerinde gören üst mahkeme, kararın bozulmasına ve yine incelenip karar kurulmak üzere mahallî mahkemeye gönderilmesi kararına hükmetti. Şahin çiftinin avukatı Umut Köroğlu, "Eksik konular vardı, gereğince araştırma yapılmadan karar verildiği yolundaki itirazımız kabul edildi. Cinsel taciz istikametinden yargılama yine yürüyecek." açıklamasında bulundu.

İDDİANAMEDE YER ALAN BİLGİLER

10 Ekim 2018'de yaşanan olayda, Arda Turan'ın Hasret Şahin'i omzundan dürtüp 'Güzel bayansın. Evli olmasaydın seni kaçırmazdım.' diyerek cinsel tacizde bulunduğu argüman edilmişti. Yaşanan hengamede Arda Turan'ın Berkay Şahin'e baş attığı, ortamda bulunan şahısların Berkay'ı uzaklaştırılarak hastaneye götürdüğü, hastaneye giden Arda Turan'ın yanında getirdiği ruhsatsız silahı Berkay'a uzatıp 'Senin eşin olduğunu bilmiyordum, yengeyi tanımıyordum, bilsem bu türlü bir şey yapar mıyım? İstersen vurabilirsin.' dediği, Berkay'ın da Arda'nın elinden tabancayı alıp koltuk üzerine bıraktığı ve 'Daha fazla rezilliğe gerek yok. Aslında yaptığın  y....... Yanılgını kabul edeceksin.' diyerek hakaret ettiği, Turan'ın da, 'Bizde y....... olmaz.' diyerek yere hakikat ateş ettiği, duyulan silah sesi üzerine odaya gelenlerin olduğu, Şahin'in gelen bireyleri gönderip Turan'ın da hastaneden ayrıldığı anlatılıyor.

BERKAY ŞAHİN BİRİNCİ SEFER KONUŞTU

Müzikçi Berkay Şahin, ünlü tiyatrocu Okan Bayülgen'in TV100 kanalında ekrana gelen Nokta isimli programına konuk olmuştu. Bayülgen'in kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Şahin, futbolcu Arda Turan ile yaşadıkları arbedeyle ilgili birinci kere konuşmuştu. Şahin, olayla ilgili olarak şunları söylemişti:

'Bu olay yaşandığında benim ardım dönüktü. Ben biriyle karşı karşıya bir olay yaşamadım. Arbede etmedim. Biriyle bir diyaloğum olmadı. Yani ben gerim dönükken bu türlü bir olay yaşadım. Bunu zati her yerde de beyan ettim. Mahkemede de söyledim. O an öfkelenseydim tahminen de çok daha pişman olacağım şeyler yaşayabilirdim. Ben o an eşimi oradan alıp uzaklaşmayı tercih ettim. O'nun ağlamasının, korkmasının, her şeyden daha değerli olduğunu hissettim.'                                 

ARDA TURAN'DAN AÇIKLAMA METNİ

Arda Turan, mevzuyla ilgili birinci açıklamasını toplumsal medyadan yapmıştı. Turan, Berkay Şahin haricindeki herkesten özür dilemişti.

İŞTE BİRİNCİ AÇIKLAMA;

Üst Alt