Son Konu

Donanım İnceleme - Asus ROG Strix SCAR III G731G

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
content_58151.jpg

Asus’un ROG Strix serisi hakikaten enteresan. Çabucak her eser öbeğine yayılmış olan bu seri başta Republic of Gamers markası altındaki daha hesaplı eserleri kapsar üzereydi. Lakin sağlam fiyat performans istikrarı ve eser dizaynındaki ayakları konuma basan ve akıllı tercihler, Strix’i başka eser kümelerinden daha tanınan hale getirdi. Son iki yıldır Asus da Strix eserleri için daha üst seviye modeller çıkarır oldu. Tıpkı Asus’un içinden bir ROG markası çıktığı üzere, ROG’un içinden de bir Strix çıkarsa şaşırmayacağım.

Strix ailesinin en tanınan üyesi de dizüstü oyuncu bilgisayarlarındaki SCAR ve bu oyuncu canavarı yeni iterasyonu SCAR III’ün 17” modeliyle ofisimizi ziyaret etti. Detaylara girmeden evvel SCAR’ın bir de HERO isminde bir ikiz kardeşi olduğunu söyleyeyim. Aralarındaki fark birinin FPS oburunun MOBA oyuncularını hedeflemesi. SCAR, FPS için olan.

ROG Strix SCAR’ın bu yeni versiyonunda birinci dikkatimi çeken üzerindeki 144Hz 3ms IPS ekran oldu. Yüksek tazeleme nispeti hem ekranın akıcılığını arttırıyor hem de savaşa dayalı oyunlarda avantaj sağlıyor. Aslında Strix SCAR III’ün bir de 240Hz ekrana sahip modeli var lakin bizim incelediğimiz 144Hz’di.

Bu hertz’e bu GPU

Elbette yüksek tazeleme suratına sahip bir monitörün yararını görebilmek için sistem performansının buna ayak uydurabilmesi ve oyunları 144 FPS oynatabilmesi gerekiyor. Benim incelediğim model Intel Core i7-9750H işlemci, 16GB 2666MHz DDR4 bellek ve GeForce RTX 2060 ekran kartı sayesinde bunun altından kalkabiliyordu. En tanınan FPS/TPS oyunlardan Fortnite ve Counter-Strike’la yaptığım denemelerde en üst ayarlarda tutarlı olarak 100 Hz’in üzerinde sonuç aldım. Ancak ekran tazeleme suratı 240Hz olsa, sanıyorum ekran kartının da en az GeForce GTX 2070 olması gerekirdi ki hakkını verebilsin.

Uğraş oyunlarını bırakıp AAA oyunlara geldiğimizde performans da düşüyor elbette lakin hala sağlam imaj kalitesi ve performans alıyorsunuz. Mesela The Division 2’de Ultra ayarlarda ortalama 60 FPS performans alabildim. Elbette ayarları düşürerek FPS’yi de yukarı zorlayabilirsiniz. Burada yüksek grafik kalitesiyle yüksek tazeleme suratı arasında seçim yapmak size kalmış. Ancak avantajımız ekranın 144Hz destekleyerek buna imkân sağlaması.

Strix Scar III 128GB ila 1TB arasında değişen SSD’lerle geliyor. Bizdeki model 256GB’a sahipti ve sürücü okuma yazma performansları ziyadesiyle tatmin ediciydi. Ayrıyeten SSD ne olursa olsun bir de 2.5” 1TB SSHD’ye (Hybrid Drive) sahip. Asus’un standart HDD tarafına SSHD tercih etmiş olması güzel olmuş, yoksa tez vakitte sürücü yükseltmenizi tavsiye edebilirdim. Ayrıyeten çift sürücü yuvası olması değerli bir özellik. Artık ince oyun bilgisayarlarının birçok tek M2 sürücü yuvasıyla gelir oldu, tercih yaparken buna dikkat etmekte yarar var.

Asus_ROG_Strix_SCAR_III_G731G_1.jpg

Yanlışsız tercihler, gerçek ergonomi

Bu yeni modelle birlikte kasa tasarımı da değişmiş ve SCAR ergonomi olarak da kendini biraz daha yukarı taşımış. Öncelikle yeni kasa tasarımı çok şık gözüküyor. Birinci SCAR’dan çok biraz daha Zephyrus’a yaklaşmış üzere çizgileri. Üretim kalitesi de çok sağlam. Cihazın hiçbir bölgesi esneyen, gevşeyen, zayıf ve ucuz hissettiren yapıya sahip değil ki bu ince oyuncu bilgisayarlarında çok gördüğüm bir kusur. Lakin Strix SCAR III açıkçası taş üzere hissettiriyor.

Ergonomi açısından klavye ve touchpad de üzerine düşeni yapıyor. Her biri tek tek RGB aydınlatılmış Chiclet tipi tuşlar çok uygun hissettiriyor. Hayli geniş olan touchpad’in tasarrufu da çok güzel ve fare tuşları başka olarak eklendiği için çok kolay olmasa da touchpad’le oyun oynamak nispeten mümkün.

Strix SCAR III’de beni en çok şad eden tasarım noktalarından biri de portların yerleşimi oldu. Asus cihazın sağ tarafına tek bir port dahi koymamış, bu sayede siz oyun oynarken oradan çıkan kablolar farenize dolanmıyor. Elbette solaklar için bir yararı yok bunun. Cihazın sol tarafındaysa 3 adet USB 3.1 portu ve kulaklık girişi bulunuyor. Daha ağır kabloların bağlantılarıysa geriye alınmış: RJ-45 ağ girişi, HDMI 2.0b portu, USB 3.1 Type-C ve adaptör girişi. Hasılı Asus bir oyuncu bilgisayarı için ülkü port ölçüsü ve dizilimini SCAR III’le yakalamış.

Sistemde beni şaşırtan son noktaysa 4W’lık çift hoparlörün performansı oldu. İnce bilgisayarlardan adam üzere ses çıkmasına alışkın değiliz sonuçta. Lakin Strix SCAR III’e hoparlör yahut kulaklık takmadan çok rahat oyun oynayabilir, medya izleyebilirsiniz. Elbette baslardan feragat edeceksiniz.

Özcesi ROG Strix SCAR III’le Asus bir oyuncu dizüstü sisteminde olabilecek bütün doğruları yapmış. Açıkçası yüksek konfigürasyon çıkarmak, metal gövde yapmak herkesin harcı, fakat yalnızca bunlarla kaliteli eser olmuyor. Kıymetli olan bu gerçek tercihleri ve bileşenleri bir araya getirmek. Elbette bu kadar sahih ve kalite üst üste gelince Strix çok da hesaplı bir sistem değil. Piyasaya şimdi gireceğinden net fiyatı malûm değil fakat başka ROG modellerine bakarak 15-20.000 TL aralığında olacağını varsayım edebiliriz. Lakin bu aralarda oyuncu bilgisayarı bakıyorsanız ROG Stric SCAR III’ü sakın es geçmeyin.

Üst Alt