Son Konu

AVM'de Kayıp Düştü, Tazminat Kazandı: 'Emsal Bir Karar'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b3040be9a50184340ad0af82835489a4472ec5c6.jpg

İzmir'deki bir AVM'de yerin ıslak olması nedeniyle düşen ve yaralanan Emel Yücel dava açtı. Yücel, davada 8 bin manevi, 4 bin 275 maddi olmak üzere toplam 12 bin 275 lira tazminat kazandı. Avukat Alperen Çetinkaya kararın emsal olduğunu belirtti ve "AVM yetkilileri, buradaki sorumluluğun kendilerinde olmadığını, paklık şirketine ilişkin olduğunu belirtti. Mahkeme birebir görüşte olmadı. AVM'nin her türlü tedbiri alması gerektiği kararını verdi. Maddi manevi tazminata hükmetti" dedi.

Spor eğitmeni Emel Yücel, 1.5 yıl evvel, Karşıyaka ilçesindeki bir alışveriş merkezine gitti. Lakin yeni temizlenen koridorda, tabanın ıslak olması nedeniyle kayıp, düştü. Kuyruk sokumu kemiğinde defarmasyon meydana gelen Yücel, ameliyat olmak zorunda kaldı. Yaşadıklarını toplumsal medyada paylaşan Emel Yücel, avukat Alperen Çetinkaya aracılığıyla tazminat davası açtı. Dava sonunda mahkeme, alışveriş merkezi idaresinin 8 bin lira manevi, 4 bin 275 lira maddi olmak üzere 12 bin 275 lira tazminat ödemesine karar verdi.

"Hayatım boyunca sorun yaşayacağım"

Tedavi sürecinde 4 bin lira masraf yaptığını söyleyen Emel Yücel, "Alışveriş için yaklaşık 1.5 yıl evvel, Karşıyaka'daki bir AVM'ye gitmiştim. Hiçbir ihtar levhasının bulunmadığı ıslak tabanda kayıp, kalçamın üzerine düştüm. Kuyruk sokumu kemiğimde sorun yaşadım. Hala tedavi görüyorum. Olay toplumsal medyaya yansıdı. Bunun üzerine avukatım bana ulaştı. Haklarımın olduğunu söyledi. Dava açtık, kazandım" dedi. 

Kazandığı tazminatın haklı bir davayı kazandığının göstergesi olduğunu belirten Yücel, "Hayatım boyunca sorun yaşayacağım. Otururken, spor yaparken zahmet yaşıyorum. Ne kadar maddi ve manevi tazminat kazansam bile bu beni keyifli etmedi açıkçası" diye konuştu.

"Tüketiciler haklarını bilmiyor"

Avukat Alperen Çetinkaya ise şunları kaydetti:

Kararın emsal olduğunu belirten avukat Çetinkaya, "Burada en kıymetli nokta tüketicilerin haklarını bilmesi. Ülkemizde bu cins olaylar çok sık yaşanıyor. Tüketiciler bu çeşit mevzularda haklarını bilmedikleri için düştüm, yaralandım diyerek tedavi görmek üzere yalnızca hastanelere gidiyorlar. Tüketicilerin bu çeşit hakları mevcut, peşlerinden gidebilirler."

Üst Alt