Son Konu

İPhone almamak için 5 neden

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dünyadan o kadar sükse yapan bir kaç aydır heryerde haberleri çıkan İphone' u almamak için 5 nedenimiz

İphone ilk gündeme geldiğinde ve çıkacağı açıklandığında merakla beklenmişti Aylar içersinde hakkında birçok şey yazıldı, yorum yapıldı Fakat kimse olumsuz yönlerinden konuşmamıştı

1FiyatKapasite: İphone gibi bir telefonu sanırım kimse ucuz bir fiyata alabileceğini düşünmüyordur İphone'nun şimdilik Türkiye fiyatı netleşmiş değil, netleşmiş olmasa bile pek cüzdanlarımıza hitap etmeyeceği kesin Yurtdışı fiyatları belirlenmiş durumda, fiyatkapasite olarak bakarsak, 4GB kapasiteli versiyonu 500 Dolar ve 8GB kapasiteli versiyonu 600 Dolar İlk başta dikkat edeceğiniz gibi iki versiyon arasında kapasite olarak yarı yarıya fark varken (4GB8GB) iki versiyon arasındaki fiyat farkı sadece 100 Dolar İnsanlara 600 Dolarlık versiyonu almaları için çok güzel bir yöntem seçilmiş Hatırlatmak lazım 8GB versiyonda İphone telefonumuza 2000 şarkı yükleyebildiğimiz gibi sinema filmleri yüklemekte mümkün Fakat 4GB versiyondaki kapasite sınırlaması yüzünden istediklerinize pekte ulaşamayabilirsiniz

Alacağınız İphone telefona biçilen ömür hızlı ilerleyen teknolojiye dayanarak 2 yıl, peki 2 yıl için bu kadar masrafa değer mi? İlla diyorsanız görüntülü konuşma istiyorum ,TV izlemek istiyorum Her yerden internete bağlanmak istiyorum ve cebime de uyacak birşey istiyorum O zaman alternatif olarak Treo 750 tercih edilebilir (Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilirForumTR üyesi olmak için tıklayınız)

Eğer Treo 750 ile yetinmeyip ben video ve filmde izlemek istiyorum diyorsanız İpod 80Gb satın alınabilir Peki küçük bir hesaplama yaparsak elimize ne geçti?

Normalde İphone 8GB alsaydık 600 Dolar para verecektik Fakat Treo750' e 199$ ve İpod 80 GB' a 350$ vererek toplamda 550$ harcamış olduk

Not: İpod 80Gb Türkiye fiyatları aşağı yukarı 800 milyon eğer internette araştırdığınız takdirde 480milyon'a satın alabileceğiniz birkaç site görebilirsiniz Treo750'nin Türkiye fiyatı ise şaşırtacak cinsten, 1400,28 YTL Yukarda verilen linkte görüldüğü gibi yurt dışı fiyatı 199$

2Network: İphone gayet teknolojik bir telefon olmasına rağmen 3G network(yeni nesil ağ) desteği şu aşamada yok EDGE desteği var Peki EDGE ağını ne kadar destekliyor? EDGE ağını, İphone destekliyor fakat bağlandığınızda performans olarak istediğinizi almanız mümkün değil Çünkü tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve şu aşamada en yaygın sistem 3G Apple tarafından piyasaya sürülen İphone'lar desteklemeyecek olsa da bundan sonra çıkacak İphone' ler destekleyecek İphone' larda WiFi desteği olması şaşırtıcı Bu arada unutmadan hatırlatalım Treo 750'lerin 3G desteği var

Not: Turkcell firmasının şu an itibariyle TurkcellEDGE adı altında bir hizmeti var Eğer Türkiyede bir İphone sahibi olmak istiyorsanız rahatça satın alabilirsiniz (EDGE teknolojisi yer, telefon ve yoğunluk gibi kriterlere bağlı olarak normal GPRS'ten 23 kat daha yüksek hızda erişim olanağı sağlayan bir teknolojidir) 3G teknolojisi EDGE'den daha hızlı ve dünyada hızla gelişimini hızlandıran bir sistem Türkiyede daha gelişimini ne yazık ki tamamlayabilmiş değil Turkcell tarafından geliştirilen sistem şu anda deneme aşamasında (3G teknolojisi ile yüksek hızda görüntülü konuşma ve TV izleyebime olanakları sunuluyor)

3İlk jenerasyon: Apple geçmişinde birçok kötü gün görmüş bir firma, fakat tarihlerine baktığınızda Apple'ın ilk çıkardığı İmac, İpods gibi ürünlerinin başta yeteri kadar ilgiyi görmediğini fark ederiz Bunun sonucunda geliştirilen bu ürünler tekrar satışa sunulduğunda büyük başarı yakalamışlardır Bu başarı sonucunda Apple bu kadar büyüdü Peki böyle bir durum İphone'un başına gelme olasılığı nedir?

Bu hiçte düşük bir olasılık değil Daha iphone yeni piyasaya sürülmüşken bir sonraki versiyonu hakkında dedikodular yapılıyorsa ve bu yeni versiyona 3G ve kapasitelerinin arttırılacağı gibi söylentiler dönüyorsa sahiden satış rakamlarının ne olacağı merak konusu

Not: İphone, özellikle yurtdışında satış rakamları olarak istediğini alabilecek gibi gözüküyor Ülkemizde piyasaya çıktığında ne kadar ilgi çeker bilinmez ama en azından cep telefonu bağımlılarının ilgi duyacağı kesin

4Planlar: İphone fiyatları şimdilik yüksek olsa da ilerleyen aylarda düşeceğine dair söylentiler şimdiden başladı Apple bu senenin sonuna kadar herhangi bir yeni İphone piyasaya sürmeyi planlamıyor Yani bu hedeflere göre söyliyebiliriz ki fiyatlarda 2007 sonuna kadar düşüş yaşanma olasılığı oldukça düşük Apple'ın belirleyeceği politikaya göre telefonun servis paraları ve içinde barındırdığı bir takım özellikler için ek alınan ücretler azaltılabilir Aklımıza gelen ilk örnek İphone özelliklerinden bir tanesi olan sesli, görüntülü mesaj bırakma karşılığında alınan 30$

Not: İphone' nun Türkiye fiyatı daha belli olmadan, Türkiyenin önde gelen Telekominakasyon şirketlerinin İphone özelliklerini destekleyip desteklemeyeceğide ayrıca bir merak konusu

5 Sonuç: İphone' un en büyük eksileri bunlar Artılarını ise internette ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz Ama İphone almadan önce karar vermeniz gereken birçok önemli konu olsa da şimdilik kendinize soracağınız soru şu olmalı, Verdiğim bu kadar paranın karşılığını alabilecek miyim?

Not: Yazı Yahoo Teknoloji sayfasından alıntıdır Yazının yazarı Gina Hughes' turYukarda yazılanlar daha çok yurtdışına yönelik olduğu için her başlığın altına Türkiye şartlarınıda belirtmek istedim

Alıntıdır

Üst Alt