Son Konu

Bitlis'in Tarihcesi Bitlis Adı Nereden Geliyor

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bitlis'in Tarihcesi Bitlis Adı Nereden Geliyor

imagesbitlisintarihcesibitlisadineredengeliyor5ad88983dfc03
Bitlis Adı Nereden Geliyor

Buyuk İskender Anadolu’dan gecerken, Bitlis Kalesi’nin bulunduğu yerden cok guzel bir su icer 7 gun buna devam edince her hastalıktan kurtulup şifa bulur Burayı cok sever

Cabuk bana Bitlis adındaki kolemi cağırın, der
Gidip cağırırlar ve Bitlis huzuruna gelir
Ey has kolem! İyilerin iyisi, benim, yani İskender’in parasından binlerce kese para harcayarak buraya bir kale yaptır Ben Camapur ulkesinden gelinceye kadar tamamlansın Oyle bir kale olsun ki onu kuşatayım Almakta da gucluk cekeyim, der

Bitlis hemen en meşhur kale ustalar1n1,bilginleri ve muhendisleri toplar Olcerler, bicerler, uğurlu bir saatte kalenin yapımına başlarlar Kale bitince, Bitlis icine yerleşir Bu sırada Buyuk İskender de Camapur’dan doner Ama kalenin kapılarını acmazIar Kale kuşatılır, İskender bu işe cok şaşırır

Bre hain kole! Demek bana isyan ediyorsun ha? diye haykır Kum gibi kalabalık askerleriyle kaleye saldırır 7 gun, 7 gece savaşırlar Ama kaleyi duşuremezler

İskender, kolesine elciler gonderir Affettiğini soyler ama Bitlis elci kabul etmez Aksine kaleden mancınıklarla oyle cok taş atar ki bircok asker olur Kuşatma kırk gun surer Kırk birinci gun kalenin dibindeki mağaradan bir arı surusu salınır ki anların her biri serce kuşu kadardır Askerlere ve atlara saldırılar Boylece ordu dağılır Buyuk İskender bile Muş Ovasına kacar

O zaman Bitlis, kalenin anahtarını mucevher icli bir kutu icine koyup Buyuk İskender’in yanına gelir Ayağına yuz surup huzurunda yer operek anahtarı teslim eder Bunun uzerine Buyuk İskender;

Bre melun! der, nicin asi olup da bu kadar askerin canına kıydın?
Bitlis:
Efendim, der Bana “Sağlam bir kale yap ki ben bile alamayayım demiştiniz Ben de emrinizi boylece yerine getirdim

Buyuk İskender Bitlis’i affedip kalenin idaresini ona verir Onun icin kaleye Bitlis denmiş, dolayısıyla yanına kurulan şehrin adı da Bitlis olmuştur

Üst Alt