Son Konu

Nano teknoloji nedir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yunanca “nannos kelimesinden gelen ve “cüce anlamı içeren nano, bir bedensel büyüklüğün bir milyarda biri olarak tanımlanıyor ve çoğunlukla metre ile birlikte kullanılıyor Nanometre, 5 ila 10 atomun art arda dizilmesinden oluşan, metrenin 1 milyarda biri ölçüsündeki uzunluğu temsil ediyor insan saç telinin çapının takriben 50 bin, dna molekülünün ise 2,5 nanometre olduğu düşünüldüğünde, ne kadar ufak bir ölçekten bahsedildiği daha net anlaşılıyor ya da bunu bir futbol topunun Dünya ’ya olan büyüklüğü gibi düşünebilirsinizNanoteknoloji, 1–100 nanometre ölçeğinde fiziksel, kimyasal ve biyoloji ile ilgili yapıların anlaşılması, denetleme edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip işlevsel ayla getirilmesi olarak tanımlanıyor Nanoteknoloji, yakın gelecekte tüm dünyanın sanayi kollarına ve insan hayatının her yönüne istikamet verecek nano Teknoloji, atom ve molekül ölçeğinde özel yöntem ve tekniklerle yapıların, materyallerin ve araçların inşa edilmesini; bu ölçekte ölçme, tahmin etme, izleme ve yapım faaliyetlerinde bulunmayı ve bu ölçeğin bir takım esas özelliklerinden yararlanma kabiliyetini açıklama ederData teknolojileri ve internet gelenekselkurulu piyasalarda ve mevcut teknolojik altyapı içerisinde yaşamımızı değiştiren uygulamalara sahne olmuştur Nano teknoloji kullandığımız aletler, bilgisayarlar, yapılar, elbiseler ve materyalleri değiştirecek ve yeni ürünler, piyasalar ve yaşam tarzını gündeme getirecektir Nano teknoloji, sadece minyatürize olmuş ürün ve imal yapıları ortaya çıkarmayacaktır; bunun yanı sıra imal sürecinde kullanılan materyaller atom ve moleküler düzeyde ele alınıp işleneceğinden atom (kuantum) fiziği devreye girecektir Almanya bu konular üstünde öncülük yapmaktadır ve 1 Milyar Dolardan artı Nanoaraştırmasına yatırım yapmaktadır IBM, Fujitsu ve Intel´de Nano teknik dâhilinde mikroskobik küçüklükte Çipler üretmek için çalışmaktadırlar Bilgi teknolojileri ve internet gelenekselkurulu piyasalarda ve mevcut teknolojik altyapılar içerisinde yaşamımızı değiştiren uygulamalara sahne olmuştur nano teknoloji kullandığımız aletler, bilgisayarlar, yapılar, elbiseler ve materyalleri değiştirecek ve yeni ürünler, piyasalar ve yaşam tarzını gündeme getirecektir Devlet ya da devlet büyüklüğündeki işletmeler artık nano teknolojiyi bir adım ileriye götürecek atılımlar içinde olmak zorundadırlar Ya bir adım ileri ya da yüzlerce adım geriye düşeceklerinin farkına bir lahza önce varmalılar Nano teknolojiye sahip meydana çıkan mutlaka kazanacaktır sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt