Son Konu

Apple'dan Corellium'a dava

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

corellium-ieDW_cover.jpg

Tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemi çalıştırıp iPhone simülasyonu yapmayı sağlayan Corellium'un başı dertte. Sistem açıklarını simüle etmek için kullanılan servis, bu süreci yasadışı yaptığı savı ile Appel tarafından duruşmaya verildi.

Apple'dan Corellium'a dava

Birden çokça iPhone'u sanal olarak test etme imkanı sunan servisle ilgili Apple'ın savı ise fikri hakların ihlali. Her ne kadar Corellium'u iPhone ya da iOS alternatifi olarak kullanmak mümkün olmasa da işletim sistemini müsaadesiz olarak kullanması önemli bir sorun olarak önümüze çıkıyor.

Öte yandan Corellium ile ilgili argümanlardan biri de bulunan güvenlik açıkların Apple'ı bildirmek için değil berbata kullanmak için kıymetlendirilmesi. Bu davanın sonucu ne olacak bilinmez fakat Apple'ın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtelim.

Öte yandan Apple uzun yıllar evvel bilgisayarlarını kendisi üretmek mahalline üçüncü parti şirketlere de tasarruf hakkı vermişti. Bir periyot farklı markaların MacOS işletim sistemli bilgisayarları da satılmıştı. Bir vade sonra bu hizmetini sonlandıran Apple, hala kendi telefon, tablet ve bilgisayar cihazlarını kendisi üretiyor ve satıyor.

Üst Alt