Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark
Şikayet
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Coronavirus (COVID-19), Türkiye'de iki vakanın görülmesiyle birlikte birçok kişide paniğe sebep oldu. Dünyanın, bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs ile yeniden karşı karşıya olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Hekimleri, “Bilgi kirliliği ve manipülatif hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalı.” şeklinde konuştu.Coronavirus’un bulaşmasında merkezi otoritenin yanı sıra bireylerin davranışları ve tutumlarının virüsün yayılmasının önlenmesinde çok önemli olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, “Solunum yolu ile bulaşma en önemli yol. Bazı virüsler havada uzun süre kalıyorlar. Bu yeni virüsün ise havada asılı kalma durumu net değil. Bu anlamda sanki öyleymiş gibi davranmak mantıklı. Hem yaymamak hem de almamak için, maske takmaya kadar gidebilecek önlemler alınmalı” dedi.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Melda Özdamar NTV'de yayınlanan "Doktorunuzla 3 Dakika" programında Coronavirus’e karşı alınabilecek önlemlere ilişkin bilgilendiriyor.Corona (Korona) Virus Nedir?
Solunum yolu ile yani, çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilip hastalandırabilecek bir bulaşma yolu ile bulaşan, Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür. Çin, çok çeşitli besinlerin (hayvan, böcek vb.) yoğun tüketildiği, çok kalabalık bir ülke olduğu için, aslında hayvanların taşıdığı bazı mikroplar insana adapte olma imkânını sıklıkla orada buluyorlar. Bu mikroplar yepyeni ortaya çıktıkları için onlara karşı “bağışık” olma durumumuz “sıfır” oluyor; yani virüs, hastalanma potansiyeli olan herkesi hastalandırıyor. Burada, herhangi bir mikrobun herkesi hastalandırmadığını, sadece belli kişilerin hastalandığını ve sadece, yine belli kişilerin (kronik hastalığı olanlar, zayıf/düşkün/çok yaşlı kişiler) ağır hastalandığını da bilmek lazım.

Türkiye'de Corona Virüsü Var Mı?
Türkiye'de Corona Virüsü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren resmi olarak kayıtlara geçmiştir.

Türkiye'de Corona Virüsü Kaç Kişide Bulunuyor?
Türkiye'de Corona Virüs vaka sayısı 16 Mart 2020 itibariyle 18'dir. Corona Virüs canlı haritada, gün ve hastalık karşılaştırmasını görebilirsiniz.

16 Mart 2020: Corona Virüs Haritası


Corona (COVID-19) Virus Nasıl Bulaşır?

Virüs solunum yolu ile bulaşır. Burada, tüm araştırmalar kesinleşmemiştir; bu yüzden, “Her türlü solunum yolu” demek gereklidir. Yani mikrop, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir. Virüs, tabii ki öpüşmek ve en yaygın olarak eller ile de bulaşır.

Normalde hastalığı alan bir kişi, hasta olduğunun farkına varmadan ve belirtiler ortaya çıkmadan virüsü yaymaya başlayabilir. Burada, “inkübasyon dönemi” dediğimiz bir “kuluçka” dönemi vardır. Ancak yeni Coronavirus için bu, tam olarak ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Şimdilik kuluçka süresinin 2-14 gün olduğu düşünülüyor.

Corona (Korona) Virus Belirtileri Nelerdir?
Ateş, öksürük ve nefes darlığı, başlıca sözü edilen belirtiler. Ancak her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta yarar var. Burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı da belirtiler arasında yer alıyor. Virüsle karşılaştıktan sonra genellikle 2 gün içinde belirtiler ortaya çıkıyor ancak bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor.

Yeni Coronavirus (COVID19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği de unutulmamalı.

Zira ilk şüpheli vakaları teşhis edip bildiren ve kendisi de enfekte olup hayatını kaybeden hekimin de göz doktoru olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu , “Virüs göze damlacık yolu ile bulaşarak gözde konjonktivit (kırmızı göz hastalığı) sebep olabilir” dedi.

Diğer viral kırmızı göz hastalıklarında olduğu gibi yeni coronavirus belirtileri arasında da gözde kızarıklık, çapaklanma, sulanma gibi bulguların seyredebildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Bu şikayetler ile başvuran hastada ayırıcı tanıda akla coronavirusu getirmekte fayda var. Göz doktoruna konjonktivit ile başvuran hastada ateş, solunum yolu tutulumu bulguları varsa ve öksürük, solunum güçlüğü de eşlik ediyorsa Coronavirus akla getirilmeli” açıklamasında bulundu.


Kimler Risk Taşıyor?
Herkes, çünkü bu yeni bir virüs ve kimse bağışık değil. Ancak, herkes hastalık belirtisi göstermeyebilir. Hastalananların hepsi, ağır hastalık geçirecek anlamına da gelmez.Coronavirus Tedavisi Nasıl Yapılır?
Spesifik, yani Coronavirus’e özgü (Coronavirus’ü “öldüren”) bir ilaç yoktur. Bu, virüs hastalıklarının çoğu için böyledir. Ağır hastalanan kişilerin yatırılarak, “destekleyici tedavi” görmeleri gerekir. Yani nerede sıkıntılı bir durum varsa onu çözmeye yönelik tedaviler yapılır. Eklenen başka mikroplar (bakteri enfeksiyonu) olduğunda, onlar tedavi edilir.

Virüsten Nasıl Korunabilirim?
Sağlık durumumuzu en üst düzeyde tutmak, dengeli ve iyi beslenmek, stresle başa çıkabilmek, yeterli uyumak her türlü hastalığa karşı yapabileceğimiz en önemli şeydir. Ayrıca kontrolsüzce etrafa aksırıp, tıksırmamak, öksürürken ağzımızı mendille kapatmak, ellerimize solunum salgılarımızı bulaştırmamak, bulaşırsa sabunla yıkamak, dezenfekte etmek önemli. El hijyenine dikkat edilmeli, en azından bu dönem el sıkışmamalı.

Eller kirliyken ağız ve burna götürülmemeli, el dezenfektanı kullanılmalı. Kapalı ortamlarda bulunmamaya da dikkat edilmeli. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı.

Bunun dışında, gündemi takip ederek, toplu taşıma davranışlarımızı güncel tutmak (maske takmak vb), tek kullanımlık mendil, el dezenfektanları taşımak, elleri “gereken her durumda” sabunla yıkamak, bu dönem asla el sıkışmamak, solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsak kişisel bulaştırmama davranışları edinmek, gerekirse evden çıkmamak alınabilecek önlemler arasında. Alınabilecek bir diğer önlem ise Çin’e yolculuk yapmamak.

Virüsün özel bir tedavisi veya aşısı olmadığını ihtiyaç halinde destek tedavisi yapıldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Enfeksiyondan korunmak için tüm diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi sık el yıkanması, öksürürken, hapşırırken ağzın ve burnun kapatılması, hastayken evde kalınması, dışarı çıkılmaması önemli. Ayrıca et ve yumurtanın iyi pişirilmesi önlemler arasında yer alıyor” dedi.

Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalı?
 1. Maske, burun, ağız ve çenenin alt kısmını kapsayacak şekilde açılmalı ve yanlardan hava almayacak şekilde yerleştirilerek sıkıca bağlanmalıdır. Burun köprüsü üstündeki telli esnek bant sıkıştırılmalıdır.
 2. Ellerle maskenin ip veya lastiği dışında hiçbir yerine temas edilmemelidir.
 3. Maskenin ön kısmı kirli kabul edilir.
 4. Maske ile temas öncesi ve sonrasında el hijyeni sağlanmalıdır.
 5. Maske önce alt bağcık sonra üst bağcığından tutularak ön kısma dokunmadan çıkartılır ve atık kutusuna atılır.
Corona Virüsten Korunmak İçin Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?
 1. Ellerinizi ıslatınız.
 2. Bir basım sıvı sabun alınız.
 3. Ellerinizi ovuşturunuz.
 4. Parmak aralarını ve el sırtını yıkayınız.
 5. Avuç içlerini ve parmak aralarını ovalayınız.
 6. Parmak sırtlarını diğer avuç içiyle yıkayınız.
 7. Her iki elin başparmağını diğer elinizle ovalayınız.
 8. Avuç içine sürterek parmak uçlarınızı yıkayınız.
 9. Ellerinizi su ile durulayınız.
 10. Kağıt havlu ile kurulayınız.
 11. Aynı havlu ile musluğu kapatınız.
 12. Böylece el hijyeni sağlanmış olur.
Seyahatten Gelenler Nelere Dikkat Etmeleri Lazım?
Hasta olma ihtimali olanların maske takması, etrafa bulaştırmaması açısından önemli. Korunmak açısından da maske takmamız önemli.

Ayrıca solunum yolu enfeksiyonunu düşündürebilecek belirtiler görüldüğünde hemen bir hekime başvurmak önemli.

Çin veya O Bölgeden Gelen İnsanlarla Temas Edecek Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?
Mümkün olduğunca o bölgeden gelenlerle tokalaşılmayıp öpüşülmemeli, temas edildiyse eller sabunlu suyla yıkanmalı. Eller kirliyken ağız ve buruna götürülmemeli, el dezenfektanı kullanılmalı. Kapalı ortamlarda dikkatli davranmalıdır.

O Bölgelere Seyahat Etmeyi Planlayanlar Nelere Dikkat Etmeli?
A.B.D.’deki hastalık kontrol merkezi (CDC, Center for Disease Prevention) virüsün uyarı seviyesini 3 olarak değerlendiriyor ve eğer Çin’e gidilmesi gerekiyorsa, koruyucu bir ilaç, aşı vb. olmadığı için, kişisel koruma önlemlerini en üst düzeyde uygulayarak, yeterince tedarikli olarak, mutlaka maske (ve her şeyin yedeğini) tedarik ederek hareket etmeli.

Peki, Koronafobiyi nasıl önlersiniz?
Güncel durum hakkında bilgi sahibi olma isteğiniz gayet normal ve gereklidir. Fakat yalnızca haberleri takip eder ve günlük yaşantınızı olumsuz gelişmelere odaklarsanız bu durum psikolojinizde kalıcı zararlara sebep olabilir. Gerektiği ölçüde haberleri takip edin.

Yetkili kişilerin önerdiği hijyen kurallarına uymanız ve kişisel temizliğinize dikkat etmeniz yeterlidir. Günde belli el yıkama sayısına ulaşmaya çalışmak, temiz de olsa eşyalara dokunmaktan kaçınmak veya yalnızca faydalı olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerin aşırı tüketimi birtakım psikolojik problemlere neden olabilir.

Belirsizlik ve az bilgi kaygı yaratır. Karşı karşıya olduğunuz tehdidin tam olarak ne olduğunu bilmemeniz paniği tetikleyebilir. Konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden mutlaka bilgi alın.

Tedbir amaçlı bir süre sosyal ortamlar yerine evinizde vakit geçirmeniz en doğrusu. Bunu bir kısıtlama olarak değil fırsat olarak düşünün. Kendinize vakit ayırın.

Maalesef sosyal medyada çok fazla yanlış ve kaynağı olmayan bilgi akışı var. Yalnızca güvenilir haber kaynaklarını takip edin, kaynağında emin olmadığınız bilgileri paylaşmaktan kaçının. Sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve abartılan haberler panik halini tetikliyor.

 1. Sürekli haberleri takip etmeyin.
 2. Dozunda tedbir alın
 3. Bilgilenin, araştırın, sorun
 4. Vaktinizi değerlendirin
 5. Yalnızca güvenilir haber kaynaklarını takip edin
 

Ekli dosyalar

 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_10861.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_10861.jpg
  25.8 KB · Görüntüleme: 6
 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_12825.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_12825.jpg
  23 KB · Görüntüleme: 4
 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_30326.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_30326.jpg
  28.3 KB · Görüntüleme: 4
 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_49312.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_49312.jpg
  20.3 KB · Görüntüleme: 4
 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_59992.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_59992.jpg
  17.5 KB · Görüntüleme: 2
 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_63221.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_63221.jpg
  24.6 KB · Görüntüleme: 3
 • corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_95411.jpg
  corona_korona_virusu_nedir_belirtileri_nelerdir_95411.jpg
  24.1 KB · Görüntüleme: 3

Yazar: adanali
Makale Başlığı: Şikayet Corona (Korona) Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Kaynak URL'si: Türkiye'nin Forum Platformu!-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Corona (COVID-19) Virüsü Nedir?


İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde görülmeye başlanan Korona (Corona) virüsü, aslında hayvanlarda sıkça görülebilen bir virüs ailesidir ve bu virüs ailesinde farklı çeşitlerde Korona virüsleri bulunur. Bazıları hafif şekilde seyrederek soğuk algınlıklarına neden olurken, mutasyona uğrayan çeşitleri ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilir. MERS gibi türevleri yani bilinen adıyla Ortadoğu Solunum Sendromu, bulaştığı hastaların yarısından fazlasında maalesef ölüme sebep olmuştur. Ayrıca yine SARS olarak bilinen bir türü Şiddetli Akut Solunum Sendromuna neden olmakta ve özellikle yaşlılarda büyük hayati risklere sebebiyet vermektedir. Son olarak COVID-19, NCoV ya da CoV ismi ile de bilinen Novel Corona Virüsü daha önce insanlarda görülmeyen yeni bir türdür. Zoonotik yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu tehlikeli virüsler sadece Çin’de 3000 kişide tespit edilirken 132 kişi Korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.Corona (Korona) Virüsü Belirtileri Nelerdir?


Korona (Corona) Virüsü kuluçka süresi yaklaşık 10 -14 gün arasında değişirken, hastalarda

 • Öksürük,
 • Nefes Darlığı,
 • Boğaz Ağrısı,
 • Baş Ağrısı,
 • Ateş,
 • İshal,
 • Bulantı – Kusma,
 • Burun Akıntısı gibi belirtiler gösterebilir. Ayrıca hastalarda zatürre ya da bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları görülebilir.


Corona (Korona) Virüsü Nasıl Bulaşır?


Korona (Corona) virüsü ilk olarak hayvanlardan insanlara geçmiştir ancak enfekte olan yani virüsü taşıyan insanlar da kendi aralarında virüsün yayılmasına sebep olmuştur. Korona virüsü insanlar arasında temas yoluyla bulaşabileceği gibi, öksürük ve hapşırma yoluyla ya da virüsün bulunduğu alanlara temas etme yoluyla da bulaşabilir.Corona (Korona) Virüsü Bulaşıcı mı?


Korona (Corona) Virüsü bulaşıcıdır. Çoğunlukla aynı grip ya da soğuk algınlığında olduğu gibi hapşırma ve öksürme gibi yollarla bulaşır. Ayrıca kalabalık ortamlarda AVM, Toplu Taşıma gibi çok fazla insanın temas ettiği yerlerde bulaşma riski çok daha yüksektir.Corona (Korona) Virüsü Tedavisi


Maalesef Korona (Corona) Virüsü’ne özel net bir tedavi yöntemi yoktur. Öncelikle bir doktora görünerek Korona Virüsü Testi yaptırmanız gerekmekte. Doktorunuz size ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar önerebilir. Bunun dışında bol sıvı tüketimi ve kalabalık ortamlardan uzakta evinizde dinlenmeniz hastalığı daha kolay atlatabilmeniz açısından önemlidir. Eğer durumunuz kötüleşiyor, nefes almada problem, düşmeyen yüksek ateş, kusma ve uzun süreli ishal yaşıyorsanız hastaneye yatarak tedavi olmanız gerekmektedir.Corona (Korona) Virüsünden Korunma Yolları


 • Her virüsün bulaşmasını önlemek adına yapıldığı gibi Korona Virüsü için de ellerinizi sıkça yıkayın. Özellikle sabun ile tüm bölgeleri temizlediğinizden emin olun. Dışarıdan evinize ya da ofisinize girdiğinizde alacağınız ilk önlemlerden biri elinizi yıkamak olsun.
 • Ellerinizi yıkayamıyorsanız dezenfektan kullanmaya özen gösterin.
 • Hasta, özellikle enfeksiyon kaptığını bildiğiniz kişilerden uzak durmaya çalışın, temastan kaçının.
 • Temizliğinden emin olmadığınız hayvanlara dokunmayın.
 • Özellikle AVM gibi kapalı ve kalabalık alanlara girmeyin. Eğer girmek zorunda kalırsanız yürüyen merdiven, kapı kolları ya da toplu taşıma araçlarında çok fazla yere temas etmeyin. Temas etmek zorunda kalırsanız ellerinizi yüzünüzden, ağzınızdan ve gözlerinizden uzak tutun.
 • Öksüren, hapşıran kişilerden uzak durmaya çalışın. Kendiniz de hapşırmak ya da öksürmek için mendil kullanın ve bunu ardından hemen çöpe atın.
 • Hastalarla aynı bardakları, tabakları, havluları kullanmayın.
 • Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvansal ürünleri tüketmeyin. (Özellikle Deve eti)


Corona (COVID-19) Virüsü'ne Karşı Nasıl Beslenmeliyim?


 • Beslenmenizde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyeceklere yer verin.
 • Zerdeçal, zencefil, karabiber, kimyon gibi baharatlar kullanın.
 • Probiyotik olarak ev yoğurdu, kefir ve fermente turşular kullanabilirsiniz.
 • Meyvelerden turunçgiller, yaban mersini, kivi tüketmeyi tercih edin.
 • Brokoli, soğan, sarımsak, karnabahar,kırmızı biber gibi besinleri daha sık tüketin.
 • Beta glukan içerdiği için yulafı beslenmenize dahil edin.
 • Yeşil çay, kuşburnu ve ıhlamur gibi çaylar tüketin.
 • Şeker, bağırsak florasını bozacağı için bağışıklık sisteminize de olumsuz etki yapacaktır. Bu nedenle şeker tüketiminizi minimuma indirin.
Corona (Korona) Virüsü Aşısı


Korona Virüsü, Corona Virüsü ya da diğer adıyla Coronavirus, NCoV, MERS – SARS için henüz herhangi özel bir aşı üretilmemiş olup bilim adamları ve tıp dünyası bu konu üzerindeki çalışmalarına ivedilikle devam etmektedir.Korona Virüsü Testi Nasıl Yapılır?


Korona Virüsü testi balgamdan ya da burun akıntısından alınan bir örnek ile laboratuvar ortamında yapılan incelemeler sonucunda gerçekleştirilir.Corona (COVID-19) Virüsü için Hangi Doktora Gitmeliyim?


Korona Virüsü ve daha birçok salgın hastalık için Dahiliye Doktorlarımız, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarımız ve Acil Bölümümüz 7/24 hizmet vermektedir.
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Corona Virüs Nedir?

Son günlerde ismi sıkça duyulan corona virüsleri aslında ilk olarak 1960'lı yıllarda tespit edilmiştir. Solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini etkileyen virüs, özellikle sonbahar ve kış aylarında etkilidir. Genellikle insanlarda hafif ve orta şiddette üst solunum yolları enfeksiyonuna yol açmaktadır. Viral yollarla yayılan corona virüs, aslında sıklıkla karşılaşılan bir virüstür, fakat bu virüsün mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yoktur. Corona virüs %2 ila %10 oranında öldürücü bir mutasyona uğramaktadır, fakat klinik incelemeler sonucunda bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair kesin bir veri yoktur. Corona virüs, hayvanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Buna karşın hayvanlar corona virüslerinin oluşturduğu hastalığı rahatça atlabilmektedir.
Corona Virüs Nasıl Bulaşır?
Birçok canlıda hastalıklara sebep olan corona virüsleri daha çok hayvanlarda bulunmaktadır ve virüs nadiren hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. İnsanlar arasında bulaşıcılık, üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi; öksürme ve hapşırma ile damlacık şeklinde havaya saçılan virüsler ile olmaktadır. Bunun dışında virüs barındıran materyallere dokunulmasının ardından, ağız ve burunla oluşan temas ile bulaşabilmektedir.
Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?
Corona virüs, üst solunum yolları enfeksiyonuna ait belirtiler göstermektedir.
-Solunum belirtileri (öksürük, nezle)
-Halsizlik
-Ateş
-Baş, boğaz ağrısı
-İştahsızlık
Bunların yanı sıra hastalık; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler de gösterebilmektedir.
Corona Virüs Tedavisi
Corona virüs hastalığı için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamakta olup, antibiyotikler de corona virüslere karşı etkisizdir. Hastalığın ağır olması ve corona virüs dışında ek bir hastalığın bulunması durumunda, hastanın hastanede yatarak tedavi görmesi gerekmektedir.
Corona Virüsten Korunma Yolları
Hastalıktan korunmak için bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması gerekmektedir. Bunun için de; dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı çok önemlidir. Düzenli uyku, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı materyallerle temas sonrası ağız, burun ve gözlere temas edilmemesi, kapalı ve havasız yerlerde mümkün olduğunca durulmaması hem corona virüs, hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili olacaktır.​
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
CORONA VİRÜSÜ (KORONA VİRÜSÜ) NEDİR?

Corona (Korona) virüsü bilimsel adıyla Coronavirus (COVID-19), hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur.Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS–CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV), üst solunum yollarında enfeksiyon gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir.Enfeksiyon pek çok bakımdan mevsimsel gripten ayırt edilemez.Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar.Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir.

Fiziksel olarak ilk etkisini Çin'den başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada gösteren ve birçok insanı etkileyen Coronavirus (COVID-19), ülkemiz'de de iki vakanın görülmesiyle birlikte paniğe sebep oldu.Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir.Dünyanın, bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan, solunum yolu ile bulaşan bir virüs ile yeniden karşı karşıya olduğunu belirten Uzman Hekimler, "Bilgi kirliliği ve manipülatif hareketlere dikkat edilmeli, doğru yerden doğru bilgi alınmalı, panik yapılmamalı" şeklinde uyardı.


CORONA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Corona (Korona) virüsü hakkında şimdiye kadar elde edilen bulgulardan söz etmek gerekirse; şu ana kadar hastalığın bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu çeşitli Sağlık kuruluşlarının uzman görüşleri ile bildirilmiştir.Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılabilmektedir.Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.Corona / Covid-19 (Korona) virüsleri hayvanlarla insan temasından yayılabilir.Virüsün solunum yolu ile bulaştığı, son yapılan araştırmalar ile kesinlik kazanmıştır.Bu yüzden, "Her türlü solunum yolu" demek yanlış olmaz.Yani mikrop, öksürmek veya tıksırmakla havada belli sürede asılı kalabilir.Virüs, tabii ki öpüşmek ve en yaygın olarak eller vasıtası ile de bulaşabilir.Virüsün hasta insanlarda öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilmesi ne kadar hızlı yayıldığının bir göstergesidir.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre MERS’in develer arasında, SARS’ın ise misk kedileri arasında yayıldığını düşünülüyor. Corona / Covid-19 (Korona) virüslerinin insandan insana bulaşması, genellikle sağlıklı bir insanın enfekte bir insanın vücut salgılarıyla temas etmesi sonucu mümkün olabiliyor.Coronaviruslar (koronavirüs) genel olarak dış ortamda dayanıklılığı olmayan virüslerdir.Ancak bugün için COVID-19’un bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.

CORONA VİRÜSÜ BULAŞMASI DURUMUNDA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Corona (Korona) Virüsü'nün hasta şikayetleri ve hastalık üzerinde yapılan araştırmalar sonucu belirgin belirtileri şekil almaya başladı.Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır.Ancak her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta yarar vardır.Yeni Coronavirus (COVID19) sorununun giderek büyüdüğü son günlerde bu virüsün solunum sisteminin yanı sıra göz tutulumu yapabileceğini ve hatta ilk bulguların gözde olabileceği de unutulmamalıdır.İlk şüpheli vakaları teşhis edip bildiren ve kendisi de enfekte olup hayatını kaybeden hekimin de göz doktoru olduğunu unutmamalıyız.Uzmanlar, virüs göze damlacık yolu ile bulaşarak gözde konjonktivit (kırmızı göz hastalığı'na) sebep olabileceğini belirtmişlerdir.Diğer viral kırmızı göz hastalıklarında olduğu gibi yeni coronavirus belirtileri arasında da gözde kızarıklık, çapaklanma, sulanma gibi bulgular da değerlendirilmektedir.Diğer belirtiler ise; Karın bölgesinin şişmesi, halsizlik ve durgunluk, görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi, solunum sorunları ve nezle ve denge sorunları olarak tespit edilmiştir.

CORONA VİRÜSÜ'NÜN TEDAVİSİ NASILDIR?

Corona (Korona) Virüsü ile mücadele kapsamında henüz spesifik çözüm, yani Coronavirus’e özgü (Coronavirus’ü yok eden) bir ilaç yoktur.Ağır hastalanan kişilerin yatırılarak, "destekleyici tedavi" görmeleri gerekmektedir.Şu ana kadar yapılan araştırmalarda Belçika'da bir araştırma merkezi'nin virüsü laboratuvar ortamında etkisiz hale getirdiklerini açıklamalarından ibarettir.Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır ve antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir.İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalarak hastalığın yayılmasını engellemek yapılması gerekenlerdir.Bunların dışında özellikle Sağlık alanında uzman yetkililerin önemle uyardığı 14 kurala uymak ve tedbir almak şu aşamada yapılabilecek en uygun davranış olur.

CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Sağlık Bakanlığı tarafından sıkça duyduğumuz bu kural vatandaşlar tarafından merak edilirken zorunlu olmadığı sürece yurt dışına çıkılmalı ancak çıkılması takdirde de vatandaşların 14 gün kuralına uyarak önlem almaları gerektiği bildirildi.Ziyaretçi kısıtlaması, oda havalandırması, evin ortak alanlarında mutlaka tıbbı maske takılması, mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanımı, ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takılması, bu alanları her kullanım sonrası temizlenmesi, sık sık el hijyeni sağlanması (ellerini su ve normal sabunla yıkanılması veya alkollü el antiseptiği ile ovalanması, tabak, bardak, havlu gibi eşyaların ayrılması, ortak kullanılmaması, bol sıvı tüketilmesi, dengeli beslenilmesi, uyku düzeninize dikkat edilmesi, Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçınılması, yurt dışı seyahatlerinizi iptal edilmesi ya da ertelenmesi, ellerle gözlere, ağıza ve burna dokunulmaması ve kıyafetlerini 60-90°C’de normal deterjanla yıkanması ciddiye alınması gereken tedbirler arasındadır.
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Coronavirüs’ler insanları ve çok çeşitli hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleridir. İnsanlarda soğuk algınlığından pnömoni (zatüre)’ye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Her yıl sonbahar ve kış aylarında Coronavirüs’ler, -35 oranında boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve yorgunluk ile seyreden soğuk algınlığına yol açarlar. Enkübasyon süresi 3-5 gün olup, bu tür Coronovirüs enfeksiyonlarında hastalık 4-6 gün içerisinde kendi kendini sınırlar ve hastalar hızla iyileşirler. Olguların çok az bir kısmında ve özellikle risk grubunda ise pnömoni gelişebilir.

2002 yılından itibaren görülmeye başlayan yeni Coronavirüs türleri ise soğuk algınlığından farklı, adeta grip benzeri daha ağır seyirli solunum yolu enfeksiyonu ile kendini göstermeye başlamıştır. Bunlardan ilki SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirüs), (Ağır Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) Coronavirüs enfeksiyonudur. Şubat 2003’de Çin’in Guangdong bölgesinde ilk önce yarasalardan palmiye misk kedisine ve buradan da insanlara bulaştığı düşünülen hastalık 8 ayda ve olguların çoğu Çin’den olmak üzere 5 kıtadan 33 ülkede 8000 kişiyi etkisi altına almış ve yaklaşık 800 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetmiştir. 2004 yılından sonra da SARS’a bağlı yeni bir olgu bildirimi olmamıştır.

Bir diğer yeni Coronavirüs enfeksiyonu da MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome korona virus) enfeksiyonudur. İlk defa 2012 yılında Suudi Arabistan’dan başlamıştır. Deveden insana bulaştığı ve Haziran 2018’e kadar devam eden bu farklı MERS-CoV salgını da 5 kıtada ve 27 farklı ülkede 2229 olguda saptanmıştır. Olgulardan 791’i kaybedilmiştir. SARS-CoV’de mortalite oranı iken MERS-CoV’de oran %35’e ulaşmıştır. Gerek SARS-CoV, gerek se MERS-CoV enfeksiyonlarında enkübasyon süresi 3-5 gün kadar kısa olabildiği gibi bu süre 10-14 güne kadar da uzayabilmektedir. Bu durum hastalık belirtisi ortaya çıkmadan 10-14 güne kadar hastalığı başkalarına bulaştırabilme anlamını taşır. Enkübasyon döneminden sonra hastalık yüksek ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük, solunum yetmezliği, kas ve eklem ağrısı ve baş ağrısı yakınmaları ile seyreder. Hastalık daha çok alt solunum yollarında harabiyete neden olduğundan pnömoni daha sık görülür ve bu durum özellikle risk grubu olarak kabul edilen yaşlı hastalarda, ya da altta yatan kronik kalp, akciğer, böbrek hastalığı olanlarda hayatı tehdit edecek düzeye ulaşır. Hastalıktan iyileşenlerde iyileşme süreci 7-10 günü bulabilir.

Soğuk algınlığı şeklinde seyreden Coronavirüs enfeksiyonlarında virüs nazofarinksteki silli epitel hücrelerini, aminopeptidaz N reseptör ya da sialik asit reseptörleri aracılığıyla enfekte eder. Virüs çoğaldıkça silli yassı epitel hücrelerinde harabiyet gelişir. Salgılanan kemokinler ve interlökinler lokal yakınmaların gelişmesine neden olur. SARS-CoV ve MERS-CoV ise solunum yolu hücrerlerine anjiotensin converting enzim 2 aracılığı ile bağlanırlar. Bu durum sistemik enfeksiyon hastalığına neden olur. Virüs pnömositlere, kana, idrara (2 aya kadar) ve dışkıya da geçebilir. Solunum yollarında virüs 2-3 hafta süreyle bulunabilir.

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinden bildirilen olgunun da bugüne kadar hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs ile enfekte olduğu saptanmıştır. 2019-nCoV olarak adlandırılan bu virüsün de SARS-CoV ve MERS-CoV gibi bir zoonotik enfeksiyon yani hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Şimdilerde hızla hastalık insandan insana bulaşarak 30 Ocak 2020 tarihinde olguların çoğu Hubei eyaleti ve özellikle Wuhan’da olmak üzere ve Çin dışında 19 ülkede daha görülmek üzere olgu sayısı 8000’e ulaşılmış ve hepsi Çin’de olmak üzere 170 olgu hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden olgular irdelendiğinde bunların çoğunluğunun yaşlı hasta ya da kronik kalp, akciğer ve böbrek hastası, Parkinson ve Diyabet tanısı almış olgular olduğu saptanmıştır.2019-Ncov Bulaşma Yolu Nedir?
Wuhan şehrinde başlayan bu enfeksiyonun muhtemelen deniz ürünleri ve çeşitli vahşi hayvan et ürünlerinin de satıldığı pazardan insana bulaştığı düşünülmektedir. Şu an hastalığın insandan insana bulaştığı kanıtlanmıştır. Bulaşma şu ana kadar yoğunlukla hasta ile aynı ailede ya da ortamda bulunanlarda ve damlacık önlemlerini almayan Sağlık çalışanlarında görülmüştür. Bulaşma genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında oluşan damlacıklarının 1 m’ye kadar yakın temasta ve korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ile olmaktadır.2019-Ncov Ortamda Yaşamaya Devam Eder mi?
Şu an ki bilgiler çerçevesinde 2019 nCoV’ün dış ortam koşullarındaki cansız yüzeylere el ile temas sonrası eller aracılığı ile bulaşma olasılığı zayıf olduğu kabul edilmekle birlikte eller ile canlı ya da cansız yüzeylere temas ettikten sonra ellerin yıkanması ya da alkol bazlı el dezenfektanları ile temizlenmesi ve cansız yüzeylerin silinmesi ihmal edilmemelidir.2019-Ncov Belirtileri Nelerdir?
Şu an için bilinen, enfekte olgularda öksürük, yüksek ateş ve solunum güçlüğü yakınmaları olup, ağır olgularda solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hayatı tehdit eden multi organ yetmezliği gelişebilmektedir.Hastalık Kimlerde Ağır Seyirlidir?
2019 nCoV enfeksiyonu da mevsimsel gripte olduğu gibi yaşlı hastalarda ya da hangi yaşta olursa olsun altta yatan kronik kalp hastalığı, akciğer hastalığı, kronik böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda daha ağır ve hayatı tehdit eder nitelikte seyretme eğilimindedir.Hastalık Nasıl Seyredebilir?
Şu anki bilgiler çerçevesinde hastalığın nasıl ve ne hızda seyredebileceği konusunda kesin bir kanıya varmak mümkün değildir. Ancak buna ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Daha önce hastalığın görülmediği bölge ya da ülkelerde de hastalık görülmeye başlayabilir. Hatta hasta sayısı belirgin artabilir ancak bu durum hastalığın daha şiddetli ya da daha yüksek oranda ölüm hızı ile seyredeceği anlamı taşımaz.Olası ya da Kesin Hastalara Nasıl Yaklaşılmalı?
Son 14 gün içerisinde hastalığın başladığı Çin’in Hubei eyaleti ve özellikle Wuhan şehrinde bulunan ve yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum güçlüğü çeken hastalar olası olgu ve bu yakınmaları olup mikrobiyolojik yöntem ile solunum yolları örneklerinden etkenin saptandığı olgular da kesin olgu olarak adlandırılır. Böyle olguların kendileri doğrudan Sağlık kurumuna gitmelerinden ziyade durumlarını Sağlık kurumuna telefon ile bildirip Sağlık ekipleri tarafından ön değerlendirmelerinin evlerinde yapılması enfeksiyonun toplum içerisinde yayılımını engellemek açısından önemlidir. Evde değerlendirilecek olguların ağız ve burunlarını kapatacak şekilde maske takmaları ve Sağlık ekibinin de yüksek koruyucu özellikte maske, eldiven ve diğer koruyucu ekipmanları giyerek olguyu değerlendirmeleri gereklidir.

Hastaneye yatırılmayı gerektirecek hastaların Sağlık kurumuna maske ile getirilmeleri ve olası ve/veya kesin 2019 nCoV enfeksiyonu olan olguların negatif basınçlı odalara yatırılmaları ve buna hizmet verecek Sağlık ekibinin de ayrılması uygulanması gerekli yaklaşımlar arasında sayılabilir.Hastalığın Tedavisi Var mıdır?
Şu an için hastlığı tedavi edecek herhangi bir antiviral ilaç yoktur. Diğer viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar Coronovirüs enfeksiyonlarının tedavisinde de denenmiş ancak etkili bir sonuç elde edilememiştir. Şu an için tedavi semptomatik olup, yatak istirahati, bol sıvı tüketimi ve günlük alınması gerekli kalorinin alınması vücut direnci açısından gereklidir. Zira hastalığı tedavi edecek olan vücut direncidir.Sınır Kapılarında Ne Yapılmalı?
Hastalığın görüldüğü Çin’den gelen yolcular olmak üzere termal kameralardan geçirilmeleri yanı sıra bu tür yolcuların mümkün ise Sağlık kontrolünden geçirilmeleri ve yine herhangi bir Sağlık sorunu olmayan kişilere hazırlanmış afişler ile 14 gün içinde Sağlık durumlarında değişiklik olduğu ve yüksek ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı geliştiğinde Sağlık kurumunu telefon ile aramaları konusunda bilgilendirilmeleri gereklidir. Yine bu tür kişilerin iç bir yakınmaları olmasa bile 14 gün süre ile dış ortam koşullarına çıkacak olduklarında maske takmalarının öneminin vurgulanması hastalığın görülmemesi ya da yaygınlaşmaması açısından önemli yöntemlerdir.
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Koronavirüsü nedir ve belirtileri nelerdir?
Çin'in Wuhan kentinde geçen ay ortaya çıkan ‘gizemli virüs’ olarak nitelendirilen koronavirüsü nedir, belirtileri nelerdir?


Yeni tip koronavirüs ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Çinli yetkililer virüs yüzünden bugüne kadar 213 kişinin öldüğünü bildirmişti.

Virüs bulaşan kişilerin sayısının bin 527'sinin durumu ağır olmak üzere, 9 bin 692’ye çıkarken Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgını nedeniyle küresel acil durum ilan etmişti.


İşte, Koronavirüsü olarak bilinen Wuhan virüsü hakkında merak edilen bazı bilgiler:


KORONA YA DA DİĞER ADIYLA WUHAN VİRÜSÜ NEDİR?

Koronavirüsü, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösterir. Bazı bünyeler hastalığı hafif semptomlarla atlatabileceği gibi bazı hastalar hayatlarını kaybedebilirler. Koronavirüs enfeksiyonlarının MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir.

Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yüzde 35-40'ı hayatını kaybetmektedir. Bazı bünyeler hastalığı hafif belirtilerle atlatabilir. Virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilir.

Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

NASIL BULAŞIR?

Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Tıpkı mevsimsel grip etkeni gibi yakın temas, öksürük ve aksırık gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çoğunlukla hafif orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar. Ateş, baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi solunum yollarına ait belirtiler ön plandadır. Hastalık ayrıca bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak şikayetlerine de neden olabilir.

İLAÇ TEDAVİSİ VAR MI?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastalığın kısa sürede geçmesinde etkilidir.


Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Corona virüs nedir? Koronavirüs belirtileri nedir, tedavisi var mı?


Corona virüs dünya gündemine oturdu. Vatandaşı tedirgin eden koronavirüs hakkında meraklı araştırmalar sürüyor. Peki, corona virüs nedir, belirtileri neler, tedavisi var mı? Bulaşıcı mı? İşte koronavirüs hakkında merak edilenler...
Son günlerin en çok konuşulan ve hakkında araştırmalar yapılan konusu corona virüs oldu. Milyonlarca insanı tedirgin eden, korkutan koronavirüs nedir, belirtileri nelerdir, bulaşıcı mı, tedavisi var mı sorularına cevaplar aranıyor. İşte koronavirüs hakkında detaylı bilgiler...
CORONA VİRÜS NEDİR?
Corona virüs insanlarda ve hayvanlarda solunum yollarını enfekte eden bir grup virüstür. 1965 yılında keşfedilmiştir. Bazı korona virüsleri sindirim sistemini de etkiler. Virüsün birçok farklı türü vardır.
İnsanlarda korona virüsü soğuk algınlığının yüzde 10 ila yüzde 30’ nu oluşturur. Tüm yaş gruplarını etkiler, kış ve erken bahar ayları en yaygın görüldüğü zamandır. Küçük çocuklar ve yaşlı insanlarda, alt solunum yollarını da etkileyebilir. Birçok kişi ilk defa bu virüsle karşılaştıktan sonra dört ay içinde ikinci kez tekrar hastalanabilir. Bilim adamları korona virüsü ile vücudun savaşması için oluşturulan antikorların sadece dört ay boyunca bir kişiyi koruduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, bir türden insan korona virüsüne karşı oluşan antikorların pek çok farklı türü olan korona virüslere karşı koruma sağlamadığını söylüyorlar.
Virüsün kuluçka dönemi - semptomlar ortaya çıkmadan önce - genellikle iki ila dört gün olup, insan korona virüsü enfeksiyonu genellikle hafiftir. 2002 yılında ki Şiddetli Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) salgınının koronavirüsünün yeni bir türünün neden olduğuna inanılıyor.
BELİRTİLERİ NELER?
İnsan Korona virüsleri genellikle kısa süreli hafif veya orta şiddetli üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur.
Belirtiler burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş olabilir. Bu virüsler bazen pnömoni gibi alt solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Bu kardiyopulmoner hastalığı veya bağışıklık sistemleri zayıf olan veya yaşlı olan kişilerde daha sık görülür.
CORONA VİRÜSÜ BULAŞICI MI?
Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.
NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
Korona virüs enfeksiyonuna karşı korumak için mevcut hiçbir aşı bulunmamaktadır. Sizin tarafınızdan-enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilir.
Su ve sabun ile sık sık ellerinizi yıkamak, kirli ellerle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamak, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak. Kalabalık ortamlardan uzak durmak korunmada önemli olabilir.
NASIL TANI KONUR?
Laboratuar testleri hastalığın insan Korona virüslerinin neden olup olmadığını teyit etmek için yapılabilir. İnsanlarda genellikle hafif bir hastalık vardır, ancak, bu testler çok sık kullanılmamaktadır.
Belirli laboratuvar testleri şunlardır:
1.Hücre kültüründe virus izolasyonu,
2.Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR)
3.İnsan Korona virüslerine karşı antikorlar için serolojik test.
Burun ve boğaz sürüntüsü, insan Korona virüsleri saptamada kullanılabilecek en iyi örneklerdir.
TEDAVİSİ VAR MI?
İnsan corona virüslerinden kaynaklanan hastalıklar için spesifik tedaviler vardır. Koronavirüs hastalığı olan çoğu kişi kendiliğinden iyileşir. Eğer belirtiler konusunda endişeleriniz varsa, size en yakın Sağlık kuruluşuna
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Corona virüsü nedir? Corona hastalığı belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? İşte Çin (Korona) virüsü ile ilgili detaylar!
Korona virüsü ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. SARS virüsünün bir kuzeni olan ve ilk olarak Çin’de ortaya çıkan Corona Virüsü (Coronavirus), salgının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde başlamasından bu yana yüzlerce kişiyi enfekte etti. Virüs yapısını ilk kez çözen bilim adamı Leo Poon, bu virüsün muhtemelen bir hayvanda ortaya çıktığını ve insanlara yayıldığını söyledi. Tüm dünyada gündem olan bu salgın Türkiye’de yoğun olarak araştırılıyor. En çok merak edilenler arasında Korono visürü nedir ve Corona virüsü belirtileri nelerdir soruları yer alıyor. Peki, dünyayı tehdit eden bu Corona virüsü nasıl bulaşır ve tedavisi var mı? Haberimizde, Corona virüsü hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik

Eğer sosyal medyayı ya da dünya haberlerini az çok takip ediyorsanız, Corona virüsü hakkında son günlerde dolaşan bilgilere de mutlaka denk gelmişsiniz. Korona virüsü (İngilizce adı ile Coronovirus) ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde ortaya çıktı. Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulunda bir virolog olan Leo Poon Corona virüsü hakkında, "Corona virüsü hakkında bildiklerimiz, pnömoniye neden olduğu ve daha sonra da birçok yeni virüs gibi, antibiyotik tedavisine cevap vermediğidir. Ancak mortalite açısından SARS, bireylerin %10'unu öldürüyor. Corona virüsünün ne kadar ölümcül olacağı belli değil" dedi.

ŞU ANA KADAR NELER BİLİYORUZ?
Ortaya çıktığı yer: Çin'in Wuhan kenti
Etkilenen kişi sayısı: 440'tan fazla insanda Corona virüsü tespit edildi.
Corona virüsünden ölen insan sayısı: Dünya genelinde 9 kişi

Tedavisi: Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ancak hafifletici tedaviler mevcut.
Türkiye'de Corona virüsü: Şu ana kadar ülkemizde herhangi bir vaka tespit edilmemiştir.
Dünya Sağlık Örgütü, hastaların nasıl izleneceği ve hastalara nasıl davranılacağı da dahil olmak üzere seyahat edecekleri ülkelere nasıl hazırlanabilecekleri konusunda bir makale yayımladı.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?
Corona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, nadir durumlarda, bilim adamlarının zoonotik olarak adlandırdığı durum ortaya çıkabilir. Yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ
Virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ila orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir. Corona virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün sürebilen bir ateşlenme olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda, virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme şansı vardır.
MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu'da tespit edilmiştir ve aynı zamanda solunum problemlerine neden olur, ancak bu semptomlar çok daha şiddetlidir. CDC'ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların ¾'ü hayatını kaybetmiştir.


Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, solunum problemlerine neden olur, ancak aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50'si arasında değişmektedir, yaşlılar en savunmasız hastalardır. HABER MERKEZİ
 
A Çevrim içi

adanali

Yeni Üye
20 Eki 2019
1,397
2
9
33
Adana
Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır? Corona (koronavirüs) virüsü nasıl bulaşır, korunmanın yolları nelerdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsle ilgili açıklama yaptı. Koca, Türkiye'de ilk virüs vakasının tespit edildiğini belirterek "Test sonucu pozitif çıkan hasta Türk vatandaşı bir erkek" açıklamasında bulundu. Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar 'corona virüsü belirtileri nelerdir, korunma yolları nelerdir?' gibi soruların yanıtlarını araştırıyor. Konuyla ilgili uzmanların yaptıkları açıklamalara ve koronavirüs belirtilerine haberimizin içerisinde yer verdik. İşte detaylar...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Corona virüs şüphesi olan vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.Test sonucu pozitif çıkan hasta Türk vatandaşı bir erkek. Hastanın genel durumu iyi. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır" dedi.
Peki, Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?
CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL BULAŞIR?

İştahsızlık, ateş, kilo kaybı, halsizlik gibi grip benzeri belirtilere sahip corona virüs tüm dünyada etkisini arttırmaya devam ediyor. Özellikle ilk ortaya çıktığı bölge Çin'in Wuhan kentinde en çok ölümlere neden olurken tüm dünyaya yayılmaya başlayan bu salgın herkesi tedirgin ediyor. Vatandaşlar hem birey olarak hem de ülkeler ve toplumlar olarak önlemini almaya çalışırken internet üzerinden koronavirüs aşısı var mı araştırmaları yapılmaya başlandı. Dünyayı alarma geçiren bu virüs tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Her geçen gün corona virüs ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ederken bu salgın ile ilgili en güncel ve doğru bilgiler vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Buna göre; corona virüs aşısı var mı? Corona virüsü nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir?
CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?
İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş ve halsizlik
Solunum problemleri
Denge sorunları
Psikolojik durumda değişme
Kişilerin kendini sıkıntılı ve mutsuz hissetmesi
Karın bölgesinde şişlik
Görme problemleri
CORONA VİRÜS BULAŞICI MIDIR? NASIL BULAŞIR?
Dünyayı alarma geçiren corona virüs bulaşıcı bir salgın hastalık olarak kabul edildi. Yayılma gücü yüksek bir hastalık olduğundan hem toplumların hem de bireylerin önlemlerini alması gerekmektedir.

Corona virüsün 100'ün üzerinde çeşidi vardır. Büyük çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının da insanlara bulaştığı virüstür. Kişilere geçen koronavirüsün çoğu hafif bir soğuk algınlığı ile atlatılabilmekte olmasına karşın ölüm vakaları da giderek artmaktadır.
CORONA VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
Corona virüsten korunma yolları gripten korunma yolları ile benzerlik gösterir. El temizliği oldukça önemlidir. Solunum yolu enfeksiyonlarına ve el hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalabalık ortamlar özellikle virüslerin yayılması için ideal ortamı oluşturduğundan eller, yüz bölgesi mutlaka düzenli olarak yıkanmalı ve temizlenmelidir. Öksürme ve hapşurma gibi eylemler mutlaka peçeteye yapılmalı ve çöpe atılmalıdır. Günümüzde ise koronavirüsten korunma yollarından bir tanesi de maske olmuştur. Hasta kişilerin maske kullanabileceği gibi bu hastalığa yakalanmadan da kişiler korunmak için maske takabilirler.
CORONA VİRÜSÜN TEDAVİSİ VAR MI?

Corona virüs henüz tedavisi olmayan hastalıklar arasında yerini almıştır. Korunma yollarına sahiptir ancak tam olarak tedavisi yoktur. Kişilerin ateşi varsa ateş düşücürü ilaçlar verilebilir. Herhangi bir antibiyotik koronavirüs üzerinde etkili değildir.
KORONA VİRÜS AŞISI VAR MI?
Korona virüs aşısı yoktur. Antibiyotikler de diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi etkili olmamaktadır. Grip, nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları ile benzerlik gösteren bir hastalıktır. Genel semptomları ise ateş, halsizlik, öksürük ve nefes darlığıdır.
CORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Eller sık sık sık yıkanmalı
Hijyen kurallarına uyulmalı
Öksürürken veya hapşururken ağız ve burun kapatılmalı
Hasta kişilerle temastan kaçınılmalı
Hasta hayvanlarla temastan kaçınılmalı
Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünleri tüketilmemeli
 

Trending

Üst Alt