Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

  • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Corona Virüsü Nedir?

adanali

Yeni Üye
Mesajlar
1,397
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
33
Konum
Adana
Web sitesi
bilgilihocam.com
Son günlerde adını duyduğumuz ölümcül salgın hastalık Corona virüsünü anlatıyoruz. Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkması sebebiyle onu Wuhan virüsü olarak da duymuş olabilirsiniz. Corona virüsü nedir? Corona virüsü nasıl bulaşır? gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Kolera, veba, su çiçeği, domuz gribi, ispanyol gribi ve aıds ortaya çıktığı dönemlerde çaresi bulunamamış ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuş ölümcül bulaşıcı hastalıklar. Bugün bu hastalıklardan aıds dışında hepsinin bir tedavisi var. Aıds yalnızca kan ve cinsel ilişki yoluyla bulaştığı için gerekli önlemleri aldığınız sürece endişe etmeye gerek yok. Yani yakın zamana kadar yoktu, artık dünyamızın tedavisi olmayan yeni bir hastalık daha var.(Corona Virüsü)


Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkması sebebiyle onu Wuhan Virüsü olarakda duymuş olabilirsiniz. Corona Virüsünü diğer hastalıklardan en büyük özelliği ilk bahsettiğim kısımda ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan hastalıklar gibi bulaşıcı olması.

Bu virüsün en korkutucu yanı ise hastalığa sahip birine sarılmanız dan bile vücudunuza yerleşecek kadar kolay bulaşması. Corona çok sinsi bir virüs türüdür. O sizi öldürmeye başlayana kadar vücudunuza yerleştiğini anlayamazsınız bile çünkü belirtileri hemen hemen hepimizin her dönem yaşadığı Grip hastalığı ile aynı. Corona vücudunuza yerleştiğinde burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, yüksek ateş, hapşırık ve halsizlik gibi artık o kadar da önem vermediğimiz şeylerle size zarar vermeye başlıyor. Siz Grip oldum diye düşünürken o vücudunuzu ilmek ilmek ele geçiriyor.


Corona zamanla bağışıklık sistemimizi çökertip akciğer ve böbreklerinizi iflas ettiriyor. Sonunda da acı dolu kan kustuğumuz ölüme sürüklüyor.

Ölümcül virüsün kaynağı henüz kesin olarak bilinmiyor. Aslında Çin‘li komplo teorisyenlerinin bir fikri var. Onlara göre bu virüs Amerikan laboratuvarlarında üretilmiş ve Çin‘e gönderilmiş. Bu sayede Çin hastalıktan kırılırken Amerika bu virüsün tedavisini milyonlarca dolara diğer ülkelere satıp zenginliğine zenginlik katacakmış. Siz onlara bakmayın, insanoğlu kendi suçunu kabul etmeyip suçu başkalarına atmak gibi bir huyu var maalesef. Evet biyolojik savaş bir gerçek. Amerika birleşik devletleri de pek masum bir ülke değil. Dünyadaki pek çok ölümün ve ölümcül şeyin sebebi onlar olsa da bu virüsün kaynağı onlar değil.


Tarih boyunca milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş hastalıkların hemen hemen hepsinin kaynağı aslında bir yerde insanlardır. Yüz milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan Kara Veba insanların pisliği ve kedileri öldürmeleri sebebiyle sayıları artan fareler yüzünden yayılmıştır. Bugün hala tedavisi bulunamayan ve ortaya çıktığı 1960 yılından beri 65 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan aıds aslında insanlarda değil maymunlarda görülen hastalıktı. 1960 yılında aıds‘li bir maymuna tecavüz eden bir insan yüzünden bu hastalık hala aramızda ve öldürmeye devam ediyor.

Bugün insanlığı tehdit eden 2019 Corona virüsü ise aslında vahşi hayvanlarda ve yarasalarda görülen bir virüs türü. Tesadüfe bakın ki bu virüsün insanlarda ilk olarak ortaya çıktığı yer olan Çin’in Wuhan şehrinde en çok tüketilen yiyeceklerden biri yarasa çorbası. Tıp ki 1960 yılında tecavüz edilen o maymunun aıds‘li olması gibi bir tesadüf bu da. İnsanlığın hiç bir suçu yok tamamen tesadüf. Zaten kesin laboratuvarlar da üretilmiştir bu virüs aksi düşünmeye ne gerek var.


Bakın elbette her kültüre saygı duymamız gerekir. Özellikle Doğu Asya ülkelerinde tüketilen ve bizi çok tuhaf gelen hatta midemizi bulandıran bu yiyecekler onların kültürü olabilir ama doğanın bir dengesi var onu bozamayız. Yarasa gibi vahşi hayvanlar biz insanlar besin zincirinin çok farklı yerlerindeyiz ve insanlık tarihi boyunca ne zaman doğanın dengesine aykırı bir şey yapsa bedelini muhakkak ödemiştir. Şimdiyse yeni bir bedel ödemeye hazırlanıyoruz.

Peki, bizden binlerce kilometre uzakta olan bizimle hiç alakası olmayan bir şekilde ortaya çıkan bu virüs den nasıl korunacağız?

Çin‘de virüsün görüldüğü şehirler çoktan karantina altına alındı. İnsanların maske takmadan sokağa çıkması yasak. Toplu taşıma tümüyle durduruldu. İnsanların birbiriyle yakın temas da bulunmak zorunda kalacağı alanlar kapatıldı. Çin‘in tüm hava limanların da ve ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ülkenin hava limanların da kontrol noktaları kuruldu. Virüsün yayılmaması için gerekli önlemler çoktan alındı ama Corona virüsü çok kolay bulaşan bir virüs üstelik ihmalkar ve umursamaz insanların sayısı azımsanamayacak kadar çok bunları göz önünde bulundurursak virüsün yayılma olasılığının hiç de az olmadığını söyleyebiliriz.


Merak etmeyin Corona Virüsü üzerinde tedavi için çalışılıyor, yalnız bu tedavi süreci ne kadar sürecek hiç bir bilgi yok. Tedavi bulunmasa bile yayılması elbette durdurulacaktır. İnsanlık onu yok etmeye çalışan hastalığı yendiği gibi bunu da yenecektir. Mücadelenin sonunda ne kadar kayıp veririz orası meçhul.

Bizlerinde tedavi bulunana ya da hastalığın yayılması durdurulana kadar almamız geren bir kaç önlem var. Grip veya Soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyon hastalığı geçirdiğinizde mutlaka doktora gözükmeniz gerekmektedir. Corona virüsü çok sinsi bir virüs türüdür. Belirtileri grip ile bire bir aynı, yataklara düşüne kadar hastaneye gitmemek gibi bir huyunuz olabilir, bu durumda her türlü riski göz önünde bulundurmak gerek. Corona Virüsüne yakalanmanız durumunda tehlike olan yalnızca sizler değil, çevrenizdeki her kez olacaktır. Bu yüzden her ihtimali düşünün ve gerekirse abartıp biraz kendinizi korkutup o doktora gidin.

Bir diğer önlem de hasta insanlardan mümkün olduğunca uzak durmak ve onlara ilk fırsatta doktora gitmelerini önermek olacaktır. Üçüncü ve son önlem aslında her daim almamız gereken bir önlem artık günümüzde ellerimizi sık sık yıkamak çevremizi temiz tutmak sizin ve sevdikleriniz hayatını kurtara bilecek kadar önemli.

İnsanlık olarak daha önce bir çok hastalık atlattığımız gibi bunu da elbet atlatacağız fakat eğer bu hastalıklardan bir ders çıkarmazsak elinde sonunda bir gün atlatacağımız bir hastalıkla karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır.
 

Yazar: adanali
Makale Başlığı: Corona Virüsü Nedir?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Üst