Son Konu

Huawei'nin mobil işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
google-huawei-yqjy_cover.jpg

Geçtiğimiz günlerde teknoloji kesimine bomba üzere düşen Google'ın Huawei markasından Android işletim sistemi desteğinin çekmesiyle birlikte markanın kendi mobil işletim sistemi geliştirmesi tekrar gündeme gelmişti.

Huawei'nin mobil işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

Aslında Huawei'nin mobil işletim sistemi geliştirdiği konusu daha evvel de gündeme gelmişti. Markanın geçtiğimiz yıllarda Android alternatifi bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı argüman edilmiş ve Huawei de bu tezleri yalanlamamıştı.

Artık ortaya çıkan haberlere nazaran firma uzun yıllardır bu işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Ortaya atılan savlara nazaran Huawei, Project Z isimli mobil işletim sistemini son birkaç yıldır geliştiriyor. hala geliştirme aşamasında olan işletim sisteminin son kullanıcı için tam olarak hazır olmadığı da gelen malumatlar arasında yan alıyor.

Sorun yalnızca mobil işletim sistemi değil

Öte yandan mobil cihazlar için işletim sistemi geliştirmek kolay olsa da tatbik ekosistemini kurmak o kadar kolay değil. Uzun yıllar, emek, vizyon ve bütçe gerektiren bir çalışma olan bu stil bir ekosistem kurmak çok büyük şirketler için bile güçlükle bir süreç. Geçmişte Microsoft'un denediği fakat başarılı olamadığı mobil işletim sistemi geliştirme kurgusunun Huawei için nasıl bir macera olacağını öngörmek çetin. Fakat mevcut durumda markanın bu şekil bir adım dışında çokça bir alternatifi de bulunuyor.

Üst Alt