Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Daktilodan önce ne vardı?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,973
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Daktiloyu kim icat etmiş?​

Christopher Latham Sholes William Austin BurtSamuel W. SouléFrank Edward McGurrin Typewriter/Inventors

Sürat kraliçesi neyle ilgili?​

Türkiye'nin yeni yazıyla verilen ilk daktilo kursu da 1929 yılında açıldı. Artık kurs görmüş genç kızlarımıza seslenen, “Bir daktilo aranıyor” başlıklı ilanlara gazetelerde rastlanabiliyordu. Vakit gazetesi 1930 yılında daktilolar arası bir “Sürat Kraliçesi” seçeceğini ilan etmişti.

Osmanlıya daktilo ne zaman geldi?​

Çünkü o, büyükbabası Tütüncüzade Fazıl Bey'in, Amerikalı firmaya mektup yazarak sipariş ettiği ilk Osmanlıca klavyeli bir daktilo. Daktilonun 1913 yılındaki siparişinden Fazıl Bey'in eline ulaştığı 1924 yılına kadar geçen sürede yaşananlar ise bir romana ya da filme konu olacak kadar maceralarla dolu.

Daktilo neden icat edildi?​

Daktilo Ne Zaman İcat Edildi? Kullanılan ilk daktilo 1808 yılında Pellegrino Turri tarafından icat edildi. Turri, bu daktiloyu görme engelli arkadaşı Kontes Carolina Fantoni'nin zorlanmadan yazı yazabilmesi için icat etti. 1808 ile 1810 yılları arasında Kontes bu icatla ilk yazılarını kaleme almış oldu.

Elektriği kim icat etti?​

Schuyler WheelerElectricity / Yaratıcısı

Matbaayı ilk kim icat etti?​

Johannes Gutenberg (Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg) (1398 – 3 Şubat 1468), 1447 yılında hareketli parçalar ile yazı baskısını Avrupa'da başlatan Alman kuyumcu, matbaacı ve yayıncı.

Kraliçe Victoria Elizabeth’in Neyi?​

9 Eylül 2015'te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria'nın saltanatını geride bırakarak Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu. Elizabeth, Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi'nin büyük kızı olarak Londra'da doğdu.

Neden Viktorya dönemi?​

Victoria Dönemi Nedir? Victoria Dönemi genel olarak Britanya'da hüküm süren kraliçe Victoria'nın devri şeklinde ifade edilir. Bu dönem daha çok 1837 ile 1901 yılları arasında geçmiş bir dönemdir. Fakat birçok farklı tarihçiye göre ise bu dönem 1832 yılında Reform Hareketi ile beraber başladı.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler