Son Konu

Kurduğu Dernekle Gençlere Umut Olan Sinem’e Alman Liyakat Nişanı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-71de8e38dd296a61f2f4bed08334ceb3b8b9d9dc.jpg

Bundan 10 yıl evvel bir arkadaşıyla kurduğu ‘Kein Abseits’ (Ofsayt Yok) isimli dernekte toplumsal çalışmalar yürüten Türk asıllı Sinem Alparslan, Alman Federal Liyakat Nişanı’na layık görüldü.

Gloria Amoruso ve Sinem Alparslan 

Alman Bayanlar 1. Futbol Ligi’nde ve erkekler amatör liglerinde maçlar yöneten Sinem Alparslan, kurduğu dernekte, gençlerin hayata faal iştiraki, eğitime adil erişimi ve boş vakitlerini daha yeterli değerlendirmeleri için eğitim projeleri geliştiriyor. 

Derneğin ismini koyarken, hem hitap etmek istediği gençlerin hem de kendisinin futbola olan ilgisinden yola çıkarak ‘Ofsayt Yok’ ismini tercih ettiğini belirten Alparslan, toplumsal istikametten zayıf çocuk ve gençlerin ‘hayatta ofsayta düşmemeleri için’ onlara takviye olmayı amaçladıklarını kaydetti.

Derneğin 10. yılında gerçekleştirilen merasimde federal liyakat nişanını, Berlin Eyaleti Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörlüğü Müsteşarı Sigrid Klebba, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ismine takdim etti.

Mark Twain İlkokulu’nun bahçesinde düzenlenen merasimde, derneğin başka kurucusu Gloria Amoruso’ya da liyakat nişanı verildi.

En büyük madalya

Merasimde konuşan Klebba, gösterdikleri toplumsal angajmandan ötürü her iki genç bayana da teşekkür ederek, “Pek çok ödül takdim ettim. Ancak bu kadar genç iki bayanın, Almanya’nın en büyük madalyasını almasının çok ender görülen bir durum olduğunu size söylemeliyim” dedi. 

Sinem Alparslan ise aldığı mükafata ait olarak, derneği kurarken bilhassa genç kızlara özgüven kazandırmayı hedeflediğini söyledi.

Üst Alt