damacana suyu sağlıklı mı ?

• Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
İçme suyu olarak evlerimize ve iş yerlerimize aldığımız damacana suları hakkında pek çok çelişkili bilgiler bulunmakta. Satılan damacana şişlerinin içinde bulunan ürünün kaynağı işlenmiş sulardan ve/veya memba sularıdır.
Bu noktada bir kaç nokta önemli hale gelmekte.
  1. Damacana içindeki asıl ürün “su” daha kaynağından çıkartılmadan önce sağlıklı mı ? İçilmeye, insanlar tarafından tüketilmeye uygun mu ?
  2. Bu sular kaynaklarından hangi şartlarda çıkartılmakta ?
  3. Bu sular işlenirken depolanırken, şişelenme sırasında, evlerimize, iş yerlerimize ulaştırılırken hangi şartlarda taşınmakta
  4. Biz tüketim sırasında hangi noktalarda içtiğimiz suya zarar verebilmekteyiz.
Damacana suların zararlı mıdır ?
Özellikle son zamanlarda damacana suyu haberleri çokça karşımıza çıkmakta. Damacana suyunun sağlık riski taşıdığına dair haberler yapılmakta.
Aslında 17/2/2005 tarihli ve 25730 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik evimize gelen suyun üretiminin ve tüketiciye kadar ulaşımının nasıl olaması gerektiğini ve bu üretim nasıl denetleneceğini bildirmektedir.

Bu Yönetmeliğin amacı, insani tüketim amaçlı suların teknik ve hijyenik şartlara uygunluğu ile suların kalite standartlarının sağlanması, kaynak suları ve içme sularının istihsali, ambalajlanması, etiketlenmesi, satışı, denetlenmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130307-7.htm

Bu yönetmeliğe uyum, denetim ne mertebede pek bilemiyoruz.
2012 yılında Sağlık Bakanlığı yaptığı incelemelerin ardından belirlenen kritleri sağlayamayan firmaları teşhir etmeye başladı. Bakanlık 61 firmadan 5’inin uygunsuz olduğunu açıkladı.
İlk açıklama İstanbul için yapıldı. İşte denetimden geçer not alamayan markalar: ‘Buzada’, ‘Erpınar’, ‘Alps’, ‘Kervansaray’, ‘Yalısu.’. Testi geçemeyen bu damacana sularda başta ‘KOLİFORM’ gibi dışkı yoluyla bulaşan bakteriler olmak üzere sağlığa zararlı çok sayıda madde var
Mavi su damacana

Herşey suyun ilk kaynağından başlıyor. Suyun kaynağı kaynağının temiz olmalı. Su kaynağında toprak altında zararlı bileşikler moleküller içine girmemeli .
İşlenme şişelenme ve taşıma sırasında suya zarar gelmemeli.
Saklama koşulları uygun olmalı
Damacaların kullanım şartlarına uyulmalı. Unutulmamalıdır ki evimize gelen damacanaların bir ömrü bulunuyor. Eskiden bu ömür 3 yıl idi . 2016 yılında damacana kapların kullanımına ilişkin mevcut yönetmelikte yer alan 3 yıl veya yılda 75 kez su dolumu şeklindeki sınırlama 5 yıl olarak uzatıldı.
Sağlık bakanlığı, damacana kapların 75 kez yapılacak dolumun da ancak 5 yılda tamamlanabildiği, bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiği gerekçesiyle 3 yıllık süreyi 5 yıl olarak değiştirdi. Aynı zamanda damacanaların 3 yıllık süre içinde yıpranmadığı da eklendi.
En son tüketim sırasında özellikle pompa ve sebil ile tüketim sırasında kullanılan ek aparatların bakteri oluşumuna imkan sağlamayan temiz ve periyodik temizlenen parçalar olması gerekmekte.
Peki biz su tüketirken ne yapmalıyız ?
Bakanlığın yaptığı açıklamada Damacanalar;
  1. Yetkili bayi ve satıcıdan satın alınmalıdır.
  2. Çizik, kirli ve suyun tabii rengini göstermeyecek matlıkta olmamalıdır.
  3. Güneşte, yüksek veya çok düşük ısıda, tozlu ortamlarda bulundurulmamalıdır.
  4. Tüp gaz ile aynı ortamda taşınmamalı ve depolanmamalıdır.
  5. Kapak, emniyet bandı, etiket ve gövdesinde bulunması gereken marka isimleri aynı olmalıdır.
  6. Üretim ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir.
denmkte.
Bunun yanında ise su arıtma sistemi pazarlayan firmalar ise Mavi Su Damacanaları için karalayıcı kampanyalarda bulunmakta.
Bir arıtma cihazı satan firma sitesinde aşağıdaki ibareleri damacana sular için belirtmekte.
  • Damacana ham maddesinden kaynaklanan riskler: Damacana ham maddesi olarak kullanılan kimyasallardan “fosgen” adı verilen zehirli bir gaz ortaya çıkar. Savaşlarda kullanılan fosgen, kimyasal kirliliğe neden olarak sağlığı büyük ölçüde tehdit eder. Damacanaların taşınırken güneşe maruz kalmaları da zehirli kimyasalların suyun içine geçmesine neden olur.
  • Hijyenik olmayan koşullarda yapılan üretim ve depolama: Damacana su firmalarınınözensiz davranışlarının oluşturduğu risklerdir. İşlenmiş suların hijyenik olmayan koşullarda üretilmesi veya memba sularının yine sağlık için risk oluşturacak koşullarda damacanalara koyulması temiz su diye alınan sularda bakteri üremesine neden olur. Ayrıca damacanaların dönüşümlü olarak kullanılması da yeterince temizlenmemiş damacana sularını içtiğiniz anlamına gelmektedir.
  • Temiz suyun damacana sularından içilebileceği fikri ne yazık ki doğru değildir. Su arıtma cihazları, musluktan akan suları su arıtma filtreleri ile bakterilerden ve kanserojen maddelerden tamamen arıtarak, sağlık risklerini de ortadan kaldırır. Damacana sularının uzun vadede yaratacağı sağlık sorunlarını önlemek için en kısa sürede su arıtma sistemleriyle tanışmalısınız.
Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki . Dünyanın her yerinde mavi damacana şişleri su taşımak ve tüketim kabı olarak kullanılmakta. Yeter ki yetkili otoriteler tarafından getirilmiş olan şartlara uyum olsun.