Debriyaj balatası nedir? Baskı balata problemi nasıl anlaşılır?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
13 Nis 2018
251,596
8
1,075
31
Türkiye
Baskı balata nedir?
Motor ve vites kutusu arasında bulunan, motorun üretmiş olduğu mekanik gücü şanzımana (vitese) ileten genel olarak yuvarlak halka şeklinde olan araç bileşenine debriyaj balatası denir. Diğer bir ismiyle baskı balata. Debriyaj balatası sayesinde motorun üretmiş olduğu güç vites dişlilerine iletilir. Vites dişlilerinden çıkan güç, arkadan itişli araçlar da şafta ve diferansiyele, ardından akslar yardımıyla tekerlere iletilir. Önden çekişli araçlarda şaft yoktur. Aktarma elemanları motor, volant, debriyaj balatası (baskı balata), diferansiyel ve akslar şeklindedir. Peki, bitik debriyaj balatası nasıl anlaşılır?Baskı balata problemi nasıl anlaşılır?
Baskı balata problemi nasıl anlaşılır? | Parcacix
  • Bitik debriyaj balatası veya baskı balatanın en büyük habercisi aracın devirlenmesi fakat devirlendiği kadar hareket edemiyor olmasıdır.
  • Bitik baskı balataya sahip bir araç ara hızlanmalar da eskisinden çok daha kötüdür. Araç adeta yorgun bir insan gibi olacaktır.
  • Arabanın debriyaj balata veya baskı balatası bitikse, maksimum hızı çok düşecektir. Örnek vermek gerekirse, önceden 200 Km. hıza ulaşabilen debriyaj balatası sağlıklı bir araç, baskı balata problemi zuhur ettikten sonra maksimum hızı 120-140 Km. civarlarında kalacaktır.
  • Araçta abartılı bir yakıt tüketimi olacaktır. Baskı balata aşınmasıyla beraber gerekli kavrama işini yerine getirememeye, motorun haddinden fazla güç harcamasına ve bu problemin de yakıta etki etmesine neden olur.
  • Kalkışlarda zayıf, titremeli bir durumda ve özellikle yokuş çıkarken burnunuza pis bir koku geliyorsa, baskı balatanız kavramıyor demektir.Baskı balata problemi nasıl anlaşılır? | Debriyaj balatası el freni testi | ParcacixBitik debriyaj balatası nasıl anlaşılır?
Ömrünü tamamlamış olan debriyaj balatasının ne gibi problemler çıkarabileceği konusunu maddeler halinde yanıtladık. Bu belirtiler dışında el freni testi ile de baskı balata ömrünü tamamlamış mı, sorusuna yanıt bulabiliriz. Bitik baskı balata el freni testini aşama aşama anlatalım;
  1. Kontak anahtarını takın ve aracı çalıştırın.
  2. Vites boşta iken, el frenini sonuna kadar çekin.
  3. Debriyaja sonuna kadar basın ve 1. vitese takın.
  4. Gaz pedalına hiç dokunmadan yavaş yavaş ayağınızı debriyajdan çekin.
Eğer debriyaj balatası sağlamsa, kavramaya çalışacaktır ve araç ileriye doğru “beni bırakın gideceğim” dercesine hareket etmek için çabalayacaktır. Bu durum baskı balatanız da herhangi bir problem olmadığına işarettir. Bu test kesin sonuçludur. İçinizi ferah tutun.Aksi takdirde, eğer debriyaj baskı balata bitikse, kavrama konusunda sorunlar yaşayacak ve kaçıracaktır. Kaçırmasıyla beraber adeta “ben bittim benden sana hayır yok” dercesine kendini salıverecek ve araç aniden stop edecektir. Eğer çok az zorlanıp stop ederse, hala bi nebze olsun kaçırmıyor demektir. Yine de değiştirilmesi gerekir. Hiç kendini yormadan direk stop ediyorsa yakın zamanda yerinden hiç hareket etmeyecek duruma kadar gelecektir. Bir an evvel değiştirilmesi gerekir. Araba yerinden kalkmaz can sıkar. Aynı zamanda yakıt konusunda çok büyük zararları olur. Son raddede yakıt sarfiyatını iki katına kadar çıkarabilir.Debriyaj balatası ve ustalık ücreti ne kadar tutar?
Araç modeline, model yılına, serisine, segmentine göre değişkenlik gösteren bir faktör olsa da, 2006-2007 yılına kadar olan tüm araçlar da ortalama olarak 250-400 ₺ arası bir fiyatı vardır. 10 yaşından küçük orta segment araçlar da ortalama olarak 300-400 ₺ gibi bir fiyat aralığı vardır. 5 yaşından küçük orta segment araçlar da 350-500 ₺ benzeri bir rakam debriyaj balatası için ödenecek fiyattır. 5 yaşından küçük üst sınıf araçlar da bu rakam 400 ₺‘den, 2.000 ₺‘ye kadar çıkabiliyor.
Debriyaj balatası değişimi teferruatlı ve uğraştıracak bir iştir. Lastiklerden başlayıp, motor takozuna varana kadar aracın sökülmesi gerekiyor. Araç amortisör, disk, aks, şanzımana varana dek sökülmeli. Bu sebepten ötürü bir debriyaj balatası değişimi ustaya göre değişkenlik gösterse de, 3-4 saati buluyor. Ustalık ücreti 250 ₺ ile 350 ₺ arasında değişiyor. Usta sizden baskı balata değişimi için 500 ₺ gibi abartılı bir rakam isteyecek olursa kesinlikle itimat etmeyiniz.
 
Üst