Son Konu

Namazda ve Abdestte Şeytanın Verdiği Vesveseler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Şeytanın İnsana Verdiği Vesveseler
Vesveseden Kurtulmak İçin Okunacak Dua
Vesveseden Kurtulmanın Çaresi

Kaygı, şeytanın verdiği zararlı olan şüphedir Endişe etmek günahtır Günah işlememek için vesveseye hiç asalet etmemelidir İki hadisi şerif meali:
(Endişe şeytandandır Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının) Tirmizi

(Bir vakit gelecek, insanlar temizlikte fazla titiz hareket edecek, vesvese ederek dinde haddi aşacaklardır) Ebu Davud

Endişe, suyu tutumsuzluk etmeye, namazı geciktirmeye, cemaati, hatta namaz vaktini kaçırmaya, vakti, ömrü zarar etmeye sebep olur Başkalarının elbisesinin, yemeğinin necis olmasından şüphe eder ki, Müslümanlara suizan haramdır Bir De kendini ihtiyatlı sanıp, kibirli olur O işin uzmanı bir kimse bile ona tavsiye etse, katiyen kabul etmez Kendi yaptığının daha doğru olduğunu kabul eder Başkalarını küçümser

Kaygı, ibadetleri mekruh olmakla bırakmaz, ruhi bunalımlara yol açar

Guslün, abdestin, taharetin ve namazın şartlarını, sünnetlerini, mekruhlarını bilmeyen, vesvese hastalığına yakalanır Önce kaygı edilen yerlerin doğrusunu öğrenmeli Bunları bilip, yerine getirince, kararsızlık kalmaz Içten yaptım diye güvenmek ihtiyat, şüpheye düşmek kaygı olur Vesvese sahibi, azimetle değil, ruhsat ile amel etmelidir!
Haramlardan, güvenilmez şeylerden, hatta mubahların fazlasından kaçmak azimettir Günah olmayan, caiz olan işleri yapmak ruhsattır

İmamı Rabbani hazretleri, (Gerektiğinde en basit fetvaya uymalı Allahü teâlâ, şiddet gelen şeyleri değil, basit olanların yapılmasını istiyor Çünkü insan güçsüz, dayanıksız yaratılmıştır) buyuruyor

İmamı Şarani hazretleri de, (Gereksinim halinde ruhsatla amel etmeli) buyuruyor Üç hadisi şerif meali:
(Allahü teâlânın verdiği kolaylıklardan, ruhsatlardan faydalanın!) Buhari
(Ruhsatlardan faydalanmayan, Arafat dağı kadar günah işlemiş olur) Taberani
(Allahü teâlâ, azimeti sevdiği gibi, ruhsatla amel edilmesini de sever) Beyheki

Dinimiz, kolaylık dinidir Örneğin, abdest aldığını bilip daha sonra bozulduğunda şüphe etse de, abdesti var demektir Abdest aldıktan sonra, kuru yer kalmıştır zannıyla her yerde abdest alınmaz, alınırsa mekruh olur Abdest aldıktan daha sonra, iç çamaşırında yaşlık görüp, idrar mı, su mu diye tereddüd eden, abdestten önce çamaşırına su serpmeli! Sonradan orada bir yaşlık görürse, (Bu benim serptiğim su) demeli Hatta o yaşlık idrar bile olsa, onun idrar olduğu kesinkes bilinmediği için yıkamak gerekmez

Vesveseden kurtuluş çaresi, hangi meselede endişe ediliyorsa dinimizin o konudaki hükmünü öğrenmek ve iyi bilmektir İyi bilen elbette vesvese etmezMesela mesh etmek, nemli el ile yavaşça saçların üzerine sürmektir Fakat vesveseli bunu bilmediği için, başını ezecek gibi mesh eder veya avucuna su doldurup, saçlarını adamakıllı ıslatır Abdest alırken şuraya el değmedi galiba, şurası yıkanmadı diyerek tekrar tekrar yıkar Halbuki, bir yer yıkanmasa bile, yıkanmadığı bilinmeyince yani bile bile yıkamayı terk etmediği için abdesti sahih olur Bu kadarını kavramak bile vesveseyi önler

Vesveseden kurtulmak için kendi kendine, (Buranın kuru kaldığına yemin eder misin?) diye sormalı Ant edemiyorsa orası yıkanmıştır, her tarafta yıkamak gerekmez Her endişe için de aynı soruyu sorabilir (Ya, ant edecek dek emin olsam zaten vesvese etmem) çağrıda bulunmak de vesvesedir, yemin edemiyorsa bunun kaygı olduğunu anlamalıdır

Abdestten sonra, (Acaba başımı mesh ettim mi) veya (Abdestim var mı) diye şüphe etmek, namaz kıldıktan daha sonra Elbisem temiz mi ieya İftitah tekbirini almış mıydım?gibi şüpheler vaki olsa da, her tarafta abdest alınmaz, elbise yıkanmaz, namaz da iade edilmez

İbadetlerimizi yetkisiz yapmakla, hâşâ Allahü teâlânın bir kaybı, artı yapmakla da bir kazancı olmaz Bunun için, dinin emrine uyularak noksan ya da fazla yapılmış olsa mahzuru olmaz Mesela sabahın farzını kılarken (iki mi, bir mi kıldım?) diye tereddüd eden, bir rekat kıldığını zannederek bir rekat daha kılsa ve kıldığı üç rekat olsa, namazı sahih olur Lakin bilerek üç kılsa namazı sahih olmaz Bir kimse de dört kıldım zannıyla üç rekat kılsa, kıldığı namaz sahih olur Bir kimse de, araştırıp kıbleden diğer istikamete namaz kılsa, namazı sahihtir, fakat araştırmadan kıbleye isabet etse bile sahih olmaz Demek ama, dinin emrine uyulunca kıbleden diğer yöne de kılınsa, 4 rekat yerine 5 rekat da kılınsa sahih olur O halde, kuru yer kalsa da önemi değil Kuru yer kalmadığını düşünmek yeter Zaten hiç kimse kasten kuru yer bırakmaz

Endişe, dua ve zikir ile de azalıp yok olur Bunun için, kaygı gelince, anında Allahü teâlâyı anmalı, istigfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı!

Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için, her gün şu duayı da okumak iyidir:

(Ya Allahürrakibülhafizürrahim Ya Allahülhayyülhalimülazimürraufülkerim Ya Allahülhayyülkayyümülkaimü alâ külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvi!) *

Üst Alt