Son Konu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan: "4. Dalga 'Aşısızlar Pandemisi' Olabilir"

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fca1199753ef48deda894d7a8dc2bb6c806083a7.jpg

Delta tesiriyle artan hadiseler 4. dalga riskini artırıyor. Uzmanlar, 4. dalganın “aşısızların pandemisi” olacağı görüşünde.

Toplum Bilimleri Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun kıymetini TRT Haber canlı yayınında değerlendirdi. 

Delta varyantının bilhassa aşı olmayanlarda tesirinin daha fazla olacağı tarafında araştırmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

“2 doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 21,5 milyonu geçmiş durumda. Lakin bunun amacın 3'te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34'lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” ya da 'Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son devirde hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak lazım. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. "

'Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var'

Prof. Dr. İlhan, kelamlarını "Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu sebeple 4. dalgayı ülkemizde en az hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya tartı vermek ve maske, ara, hijyen kurallarına dikkat etmek.” biçiminde sürdürdü.

Bayram nedeniyle yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, korunma tedbirlerinin son derece değerli olduğunu vurgulayarak lakin aşılamayla bu salgının üstesinden geleceğimizi söyledi.

Üst Alt