Son Konu

DSÖ Direktörü Tarih Verdi: Salgın Ne Zaman Bitecek?

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d4669e5dc26c8526aa9f3f78bed4c8c880ac41fe.jpg

DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Kluge, "2022'nin başında Kovid-19 salgınının sona ereceğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Dünya Sıhhat Örgütü Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, Kovid-19 salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.

Danimarka devlet yayıncısı DR'ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, lakin 2020 yılına nazaran daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı.

Kluge, en berbat senaryonun geride kaldığını, virüsün birinci yayılmaya başladığı 2020 yılına nazaran virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti.

"Virüs olmaya devam edecek"

Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin evvelce bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi varsayımını açıklayan Kluge, "2022'nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum." dedi.

Kluge, "Virüs olmaya devam edecek, fakat kısıtlamalara gereksinim olacağını düşünmüyorum. Bu optimist bir mesaj" tabirlerini kullandı.

"Mutasyon normal"

Kovid-19'un mutasyona uğramasını da kıymetlendiren Kluge, mutasyonların olağan olduğunu ve virüsün bulaştığı şahsa ahenk sağlamaya çalıştığını lakin mutasyonların süratli yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı.

Kluge, Kovid-19'un mutasyona uğramış daha süratli yayılan tiplerinin suratından ötürü Kovid-19'a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara nazaran düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

Mutasyonların virüsü denetimden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, fakat sıhhat sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sıhhat sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla tıpkı ortamlarda bir ortaya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, vakit çizelgesinin çok kıymetli bir faktör olduğunun altını çizdi.

Kluge, "Hız şu andan itibaren en âlâ dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Sürat can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek" tabirlerini kullandı.

Üst Alt