Son Konu

Yalova'da yaşayan 75 yaşındaki kadın liseyi bitirdi şimdi üniversiteye hazırlanıyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yalovada_yasayan_75_yasindaki_kadin_liseyi_bitirdi_simdi_universiteye_hazirlaniyor_1618071541_1141.jpg

Yalova'da 75 yaşında lise diploması alan Zeynep Güler Bağ isimli bayan, hayali olan üniversite diploması için imtihanlara hazırlanıyor.

Kur’an-ı Kerim kursundaki hocasının tavsiyesini dinleyerek lise okumaya başlayan ve  Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslarda eğitim alıp ortaokul ve liseyi bitiren 75 yaşındaki Zeynep Güler Bağ, şimdilerde ise üniversite imtihanlarına hazırlanıyor. Okumanın yaşı olmadığına dikkat çeken Bağ, gençlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

'Okumayı istek ediyorum, neden yarım kalsın tahsilim. Yaş bence hiç değerli değil, yaşınız isterse 75-80 olsun aklınız başında olduktan sonra okumanın yaşı yok. Halk Eğitim Merkezi’nde dikiş nakış kursuna gidiyordum, oradaki gençler ‘Hayret ediyoruz sana Zeynep Hanım, siz bu yaşta okuyorsunuz biz okumuyoruz’ diyorlardı, ben de her vakit ‘Okuyun bakın ben sizin önünüzde bir örneğim’ diyordum. Alın kitapları okuyun, ben o denli yaptım aldım kitapları okudum ve imtihanlara girdim, sonunda diplomamı aldım.

Sonraki planlarımda daha da yükselmek var, üniversitede aşikâr bir yere geleyim, yaşım var lakin hiç kıymetli değil en azından torunlarıma, okumayanlara örnek olayım okuyayım. Kaç gençler var cahiller okumuyorlar, okusunlar. Okumanın yaşı yok. Beşerler beni gördükleri vakit şaşırıyorlar, imtihana gidiyorum diyorum ne imtihanına gidiyorsun dediklerinde lise imtihanına diyorum şaşırıyorlar. Şaşırmayın sizde gidin diyorum, zira okumanın yaşı yok diyorum.' 

Yalova Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sadrettin Doğan ise Bağ’ın azmi ile herkese örnek olduğunu belirterek, 'Zeynep Ablamız halk eğitime gelerek, tahsil hayatının yarıda kaldığını ve bunu tamamlamak istediğini söyledi. Biz de kurum olarak kendilerine gereken yardımı yaptık. Bilhassa Zeynep Ablamız ortaokulu bitirdikten sonra lise için de kendisinden ricada bulunduk ve ona liseyi de bitirebileceğini söyledik. Zeynep Abla da azimliydi, 4 senede liseyi bitirdi ve lise diplomasını da aldı. Artık amacı üniversite okumak alışılmış bu da Zeynep ablamızın azmi ve çabasıdır. Kendisine bu azminden ötürü teşekkür ediyoruz.' tabirlerini kullandı.

Üst Alt