Son Konu

Dünyaca Ünlü Sanatçı Banksy’nin NFT Eserinin Sahte Olduğu Ortaya Çıktı

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
sahte-NFT.jpg

Dünyaca ünlü sokak sanatkarı Banksy’nin resmi internet sitesi üzerinden İngiltere’de bir bilgisayar korsanı, NFT müzayedesi düzenleyerek 244 bin sterline (2 milyon 800 bin TL) sanatkara ilişkin olmayan düzmece NFT yapıtı sattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dün verdiğimiz haberde Banksy’nin “Great Redistribution of the Climate Change Disaster” başlıklı sanat yapıtı OpenSea’de 100 ETH‘ye satıldığını aktarmıştık. Bugün ise o NFT’nin düzmece olduğu ortaya çıktı.

NFT’yi satın alan ve kandırıldığını lisana getiren Banksy hayranı, dünyaca ünlü grafiti sanatkarının birinci NFT’sini satın aldığını düşündüğünü söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen 30’lu yaşlarında olan kişi, Twitter’dan gelen bildirilerle dolandırıldığını fark ettiğini ve ihtimamla hazırlanmış bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunu anlattı.

Dolandırılan kişi, Ethereum ile yaptığı ödemede rakiplerinin çok üzerinde bir teklif verdi ve akabinde da müzayede süratlice sona erdi. Kripto varlıklar da dolandırıcıya gitti. Teklifinin çabucak kabul edilmesinin akabinde NFT’nin geçersiz olduğunu düşündüğünü söyleyen kişi şöyle konuştu;

“Bilgisayardan da, cep telefonundan da girip denetim ettim. Akabinde ödemeyi yaptım zira Banksy’nin sitesindeydi.”

NFT’yi satın alan kişi, bilgisayar korsanının Pazartesi akşamı yaklaşık 5 bin sterlinlik süreç fiyatı dışında tüm parayı iade ettiğini söyledi. Alıcı, kendisini ve başka bireyleri Banksy’nin NFT satışı konusunda uyaran kişinin bilgisayar korsanının kendisi olabileceğinden şüpheleniyor.

Üst Alt