Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

  • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

makaleci

Özel Üye
Mesajlar
43,889
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
33
Diş çürüğünün çürüme noktasına nazaran tedavi teknikleri şunlardır:

Fissür Selant

Diş Dolgusu

Kanal Tedavisi

Diş Çekimi

1.Diş üzerinde yalnızca renklenme oluşmuş yahut pit/fissür dediğimiz anatomik oyuklar var ise, fakat diş çürüğü klinik yahut radyografik olarak tespit edilmemiş ise; dişi çürüğe karşı korumak emeliyle dişin çürüğe yatkın nahiyeleri fissür örtücü vey fissür selant denen esirgeyici materyal ile kapatılır.

2.Diş dolgusu diş çürüğü oluştuktan sonra şayet diş çürüğü mine yahut dentin dokusuna kadar ilerlemiş ise, lakin diş pulpa (diş had ve damarlarının bulunduğu oda) kısmına kadar uzanmamış yahut klinik/radyografik olarak saptanmamış ise dişin çürüğünün temizlendikten sonra oluşan eksik diş kısımlarının diş dolgu gereçleri ile kapatılması sürecidir.

3.Kanal tedavisi, diş çürüğü yahut hasarı diş pulpasına (diş had ve damarlarının bulunduğu oda) kadar uzanmış ise bu bölgeninde bakteriler tarafından ele geçirilmiş (enfekte edilmiş) olacağından, diş pulpasının ve kök kanallarının birlikte çıkarılarak temizlenip kök kanalları, pulpa odası ve dişin temizlenen hasarlı kesimlerinin dolgu materyalleri ile kapatılmasıdır.

4.Diş çürüğü diş pulpasını, kök kanallarını ve muhit dokusu ile kök yerindeki kanal tedavisi ile tamir edilemeyecek dokulara kadar uzanmış ve hasar vermiş ise, dişlerde hareket (mobilite) kök dokusu hasarı ve muhit doku hasarı mevcut ise tedavisi mümkün olmayan dişlerde diş çekimi uygulanır.

Bu durumların diş doktoru tarafından kıymetlendirilmesi sonucu dişe yapılacak olan tedaviye karar verilir. Her çürük dişe her devir dolgu yapılır yahut her devir kanal tedavisi yapılır demek yanlış olur. Klinik durumlara nazaran yapılacak olan tedaviye bir diş tabibinin muayenesi ve radyolojik değerlendirmesi ahir karar verilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yazar: makaleci
Makale Başlığı: Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.

Benzer konular

Üst