Duyuru; 📢

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları; 💬

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle Private Massage (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikce cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk; 📝

Bilgilihocam.Com katılım tamamen ücretsizdir, Sizde bilgi deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

  • Lütfen forum kurallarını ihlal etmeyiniz. Keyifli Forumlar Dileriz...

Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?

Bilgilihocam Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sağlık Rehberi kategorisinde makaleci tarafından oluşturulan Diş çürüğü nasıl tedavi edilir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 276 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sağlık Rehberi
Konu Başlığı Diş çürüğü nasıl tedavi edilir?
Konbuyu başlatan makaleci
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan makaleci
Diş çürüğünün çürüme noktasına nazaran tedavi teknikleri şunlardır:

Fissür Selant

Diş Dolgusu

Kanal Tedavisi

Diş Çekimi

1.Diş üzerinde yalnızca renklenme oluşmuş yahut pit/fissür dediğimiz anatomik oyuklar var ise, fakat diş çürüğü klinik yahut radyografik olarak tespit edilmemiş ise; dişi çürüğe karşı korumak emeliyle dişin çürüğe yatkın nahiyeleri fissür örtücü vey fissür selant denen esirgeyici materyal ile kapatılır.

2.Diş dolgusu diş çürüğü oluştuktan sonra şayet diş çürüğü mine yahut dentin dokusuna kadar ilerlemiş ise, lakin diş pulpa (diş had ve damarlarının bulunduğu oda) kısmına kadar uzanmamış yahut klinik/radyografik olarak saptanmamış ise dişin çürüğünün temizlendikten sonra oluşan eksik diş kısımlarının diş dolgu gereçleri ile kapatılması sürecidir.

3.Kanal tedavisi, diş çürüğü yahut hasarı diş pulpasına (diş had ve damarlarının bulunduğu oda) kadar uzanmış ise bu bölgeninde bakteriler tarafından ele geçirilmiş (enfekte edilmiş) olacağından, diş pulpasının ve kök kanallarının birlikte çıkarılarak temizlenip kök kanalları, pulpa odası ve dişin temizlenen hasarlı kesimlerinin dolgu materyalleri ile kapatılmasıdır.

4.Diş çürüğü diş pulpasını, kök kanallarını ve muhit dokusu ile kök yerindeki kanal tedavisi ile tamir edilemeyecek dokulara kadar uzanmış ve hasar vermiş ise, dişlerde hareket (mobilite) kök dokusu hasarı ve muhit doku hasarı mevcut ise tedavisi mümkün olmayan dişlerde diş çekimi uygulanır.

Bu durumların diş doktoru tarafından kıymetlendirilmesi sonucu dişe yapılacak olan tedaviye karar verilir. Her çürük dişe her devir dolgu yapılır yahut her devir kanal tedavisi yapılır demek yanlış olur. Klinik durumlara nazaran yapılacak olan tedaviye bir diş tabibinin muayenesi ve radyolojik değerlendirmesi ahir karar verilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
metin

Yorumlar

Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst