Son Konu

Akıllı telefon sektöründeki bir dev daha Türkiye'de üretime başlıyor!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
telefonlarin-batarya-suresini-uzatm-Leen_cover.jpg

Türkiye’de bir üretim tesisi açmak için ön hazırlıklara başladıklarını söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Türkiye’de üretim yapma planlarımız var. 2020 ciro gayemiz 20 milyon TL idi ve bunu yüzde 90-95 oranında gerçekleştirdik. 2-3 yıl içinde de yıllık ciro amacımız 10 milyon dolar. Şayet her şey planlandığı üzere masraf ve bu amaca ulaşırsak, tam kapsamlı bir fabrika kurmayı planlıyoruz” dedi

on devirde taşınabilir aksesuar pazarında süratli bir büyüme grafiği yakalayan Mcdodo, planları ortasına Türkiye’de bir üretim tesisi açmayı da aldı. Mcdodo markasının Türkiye’ye geldiğinden beri süratli ve ayakları yere basan bir büyüme içinde olduğunu söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Türkiye’de üretim yapma planlarımız var. 2020 ciro maksadımız 20 milyon TL idi ve bunu yüzde 90-95 oranında gerçekleştirdik. 2-3 yıl içinde de yıllık ciro gayemiz 10 milyon dolar. Şayet her şey planlandığı üzere masraf ve bu gayeye ulaşırsak, lojistik avantajları sebebiyle Kayseri’de bir fabrika kurmayı planlıyoruz” dedi.

Süratli şarj aygıtı da üretecek

Bu fabrikanın yalnızca yurtdışından gelen kesimlerin birleştirildiği sonlu bir üretim tesisi olmayacağının altını çizen Uçurum kelamlarına şöyle devam etti: “Her şeyi sıfırdan burada ürettiğimiz, teknolojiyi ve altyapıyı da getirip uyguladığımız bir fabrika olacak. Zira artık bu aksesuarlarda, bilhassa süratli şarjlarda çok yüksek bir teknoloji kullanılıyor. Bizim emelimiz da o yüksek teknolojiyi sağlayacak bir üretim altyapısı kurup, dünyada gelişen tüm teknolojileri anında uygulayabildiğimiz eserler üretmek. Yani aslında yapacağımız şey evvel teknoloji transferi, sonra üretim olacak. Başlangıç basamağı için 1 milyon dolarlık bir yatırım ön görüyoruz. Sonrasında kademeli olarak artacak.”

Xiaomi’nin fabrika açması, bizi motive etti

“İlk etapta Türkiye pazarındaki hissemizi daha da artırdıktan sonra, hali hazırda ihracat yaptığımız Azerbaycan, Gürcistan üzere ülkelere ihracat yapmayı planlıyoruz. Daha sonraki devirde Avrupa, Ortadoğu ve hatta Amerika da ihracat planlarımız ortasında var. Zira Mcdodo halihazırda bu ülkelerin hepsine eser gönderiyor ve bu marka şu an yalnızca Çin’de üretiliyor.

Akıllı telefon kesimindeki bir dev daha Türkiye'de üretime başlıyor!

Biz Türkiye’de üretim planlarımızı hayata geçirdiğimizde lojistik avantajlar sebebiyle de bu ülkelere yüklü ihracatlar yapmayı hedefliyoruz” diyen Uçurum kelamlarını şöyle sürdürdü: “İstihdam olarak da birinci etapta 50-100 ortası bir çalışan sayısıyla başlayıp, üretim bantlarının artışına nazaran bu sayı da artacaktır. Mcdodo üzere Çin menşeili bir marka olan Xiaomi’nin 30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’de fabrika kurması bizi çok motive etti ve bu husustaki çalışmalarımızı hızlandırdık.”

“Yenilikçi bir markayız”

Mcdodo olarak şu an piyasada satışı yapılan tüm akıllı telefon markalarıyla uyumlu aksesuarlar ürettiklerini söyleyen Uçurum, “Araç içi aksesuarlardan, şarj kabloları ve adaptörlere ve kulaklıklara kadar her markaya uyan eser seçeneklerimiz var. Bilhassa yeni jenerasyon süratli şarj adaptörleri ve kablolar konusunda da tezli bir markayız. Yeni eser planlamalarımız da oluyor. Mcdodo üretim merkeziyle görüşerek, bilhassa Türkiye pazarına özel, gereksinim duyulan ve talep edilen eserlerle ilgili görüşmeler yapıp portföye yeni eserler ekliyoruz. Mottomuz; varolanı tekrar eden değil, her vakit bir yenilik ve katma paha yaratan, varolanın üzerine yeni şeyler ekleyen sıradan olmayan eserler ortaya çıkarmak” dedi.

Aksesuar pazarı 5 milyar TL’ye ulaştı

Aksesuar pazarının büyüklüğünün pandemiyle birlikte 20 milyon adet yani ortalama 5 milyar TL’ye ulaştığını vurgulayan Uçurum, “Satış olarak birinci sırada akıllı telefonların artık hayatımızın ayrılmaz bir kesimi olması ve kesintisiz ulaşım muhtaçlığı nedeniyle şarj adaptörleri ve kabloları var. İkinci sırayı ise ekran hami camlar ve kılıflar alıyor. Araç içi aksesuarlar da çok satan eserlerde birinci sıralarda” dedi.

Uçurum kelamlarını şöyle bitirdi: “Bu pazarın iddiamızdan de fazla büyüyeceğini öngörüyorum zira akıllı telefonların hayatımızda kapladığı yer her geçen gün daha da artıyor. Artık neredeyse öbür elektronik aletleri kullanmaya vakit kalmıyor. Münasebetiyle taşınabilir aksesuarlara olan talep ve muhtaçlık da tıpkı süratle büyüyecektir.”

Üst Alt