Neler yeni

Hoş Geldiniz ? Forum Sitesi

Bilgilihocam.Com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Bilgilihocam.Com ; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Bilgilihocam.Com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

Soru Gönder ?

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Duyurular Bölümü

Bilgilihocam Duyuru Bölümü

İletişim

Uzmanlarımız Sorularınızı Yanıtlamaya Hazır

Diş sıkma nedenleri ve tedavi seçenekleri

makaleci

makaleci

Vip Üye
Mesajlar
42,900
Tepkime puanı
1
Puanları
38
Yaş
31
Corona Virüs Nedir ?

Diş sıkma (bruksizm) umumide uyku esnasında çene kaslarının olağanın üzerinde çalışarak oluşan bir parafonksiyonel durumdur. Birçok vakit bu durumdan haberdar olmayan bireyler bazen tabip muayenesinde bazen de etrafındaki kimselerin çıkan seslerden rahatsız olması ile bu durumun farkına varabilmektedirler.

Diş sıkma alışkanlığı umumide duygusal gerilimlere bağlı olarak dönemsel yahut devamlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Diş sıkma şikayeti olan bireylerde öncelikle etkenin ortadan kaldırılması önerilmektedir. Örneğin duygusal gerilim durumu, devam eden gerilim tablosu ve bu alışkanlıkları tetikleyecek etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu müddette hastalara ek olarak ilaç tedavisi, gece plağı ve botoks tedavisi uygulanmaktadır. Botoks tedavisi son yıllarda diş sıkma sorunu olan hastalarda faal bir formda kullanılmaktadır. Botoks tedavisi ile kas içine enjeksiyon protokolü uygulanmakta ve kasların tonusu azaltılarak sıkma alışkanlığının azaltılması beklenmektedir.

 

Yazar: makaleci
Article Title: Diş sıkma nedenleri ve tedavi seçenekleri
Source URL: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.

Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst