Son Konu

Kıdemli Stratejist, “Korku Yatırımı” Dedi ve Altın Yorumlarıyla Şaşırttı!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
106432928-1583775614529gettyimages-143457747.jpeg

Çarşamba günü, ABD Çalışma Bakanlığı ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin Eylül ayındaki %0,4’lük artışın ardından Ekim ayında %0,9 arttığını açıkladı. Ekonomistler, %0,6’lık bir artış tahmin ederken, veriler konsensüs tahminlerini önemli ölçüde geride bıraktı ve Tüketici Fiyat Endeksi, 30 yıllık dönemde yıllık bazda %6,2 gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Enflasyon verilerine ilk tepki olarak altın fiyatı düşse de, sonrasında keskin bir şekilde toparlandı. Bu gelişmelerin yaşandığı ortamda, Ingalls and Snyder’da kıdemli portföy stratejisti Tim Ghriskey’den oldukça farklı altın yorumları geldi. Biz de Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık

Tim Ghriskey’e göre altın, “yatırım karşıtı” bir varlık

Kıdemli portföy stratejisti Tim Ghriskey, temel TÜFE enflasyonunun Ekim ayında %6,2’ye çıkarak 1990’dan bu yana en yüksek düzeyine ulaştığını söylüyor. Bununla birlikte stratejist, teknolojik yeniliklerin daha düşük maliyetli bir ekonomi yaratacağı için fiyatların sonsuza kadar yüksek kalmasını olası bulmuyor. Tim Ghriskey, vermiş olduğu bir demeçte şu değerlendirmeleri yapıyor:

Bu teknolojik devrimin içindeyiz. Bir asırdan fazla bir süre önceki sanayi devriminden daha büyük olduğunu düşünüyorum. Yenilik devam ediyor ve maliyetlerin şirketlerden geldiğini ve şirketlerin daha verimli işletildiğini görmeye devam edeceğiz. Teknolojik deflasyonist faktörün çok büyük olduğunu ve devam edeceğini düşünüyorum.
gold-bars-falling-showing-depression-recession-and-economic-downturn.jpg
Altın için de düşüncelerini paylaşan Tim Ghriskey, “yatırım karşıtı” diyor ve şu ilginç yorumu yapıyor:

Bu bir korku yatırımı. Parayı altına yatırdığınız zaman her şeyin alt üst olacağını düşünürsünüz. Onu sonsuza kadar tutan insanlar var. Bunun gerçekten iyi bir şey olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum. Çünkü eğer Armageddon’daysak ve bir çift altın parçasını bir çiftliğe götürürseniz ve ben de mahsulünüz için bunu size vermek istersem, çiftçilerin bu ticareti yapacağından emin değilim.

Üst Alt